Порівняльний аналіз віршів Єсеніна «Лист до жінки» та Маяковського «Лиличка! Замість листа»

Іноді легше виразити свої почуття на папері, ніж у звичайній розмові. Так з’являються щирі послання до улюблених. Вони можуть передавати визнання або висловлювати покаяння адресанта. Листи поетів особливі, адже їх почуття знаходять художнє обрамлення. У творчості Єсеніна С. і В. Маяковського є вірші-листи присвячені улюбленим жінкам.

Єсенін С. крутив чимало романів, але щирі почуття переживав не до всіх жінок. Першою його дружиною була Зінаїда Райх, яку поет кинув заради нової пасії. Зінаїда у той час була вагітна від Сергія. Жінка в 1922 році вийшла заміж вдруге, а Єсенін зрозумів, що зробив фатальну помилку. Він довго не міг пробачити себе за такий вчинок. У 1924 році поет написав вірш «Лист до жінки».

Це лист-покаяння, яке було написано ліричним героєм через кілька років після розставання з коханою. Починається вірш з спогадів про останній скандал з близькою людиною. Він зізнається, що причиною розриву стала його шалена життя, але чоловік знаходить виправдання своїм вчинкам: «з того і мучуся, що не зрозумію – куди несе нас рок подій».

Ліричний герой розповідає жінці, як метався в морській безодні, подібно кораблю «в жалюгідному стані». Образ-символ корабля відображає романтичні традиції, інтерпретовані в дусі епохи Єсеніна. З корабельним трюмом в розпалі качки Єсенін С. порівнює вживання спиртних напоїв у російській шинку.

Тепер бурхливі року залишилися в минулому, зрілий чоловік знайшов свій берег. Він з гордістю заявляє, що «уникнув паденья з кручі. Ліричний герой усвідомив, що мучив улюблену і тепер хоче попросити у неї пробачення. Він каже, що відпустив її і підписується багатозначним «Знайомий ваш Сергій Єсенін».

Володимир Маяковський також вважався досвідченим ловеласом, але довгий час його єдиною натхненницею була Лілія Брік. Жінка не хотіла вступати в шлюб, так як вважала, що його пута вбивають любов. Але Маяковський вважав Лілію ідеалом. Їй було присвячено безліч віршів. Лист «Лиличка!» було написано в 1916 р., коли жінка сиділа в кімнаті разом з ним

Початок вірша переносить читача в прокурену кімнату, де він стає свідком скандалу між ліричним героєм і жінкою. Кохана виганяє чоловіка, адже любов поступово перетворюється для неї в тягар. Ліричний герой не шукає собі виправдання, як у вірші Єсеніна, лише, намагаючись оволодіти собою, тремтячими руками одягає пальто і вибігає на вулицю.

Наступні рядки Маяковський Ст. присвячує визнанням жінці в коханні. Він каже, що не проміняв би її ні багатство, ні на славу, адже не знає нічого дорожче, ніж ім’я героїні. Він не знає, чи зможе його лист повернути кохану, але дуже на це сподівається, про що свідчать останні рядки. На відміну від Єсеніна, Маяковського свій лист не підписує.

В основі обох віршів мотив сварки і розлучення улюблених, але він розкривається по-різному, відображаючи особливості натури В. Маяковського і С. Єсеніна.