Образ Віри Павлівни в романі Чернишевського «Що робити?»

Головною героїнею роману «Що робити?», автором якого є М.Р. Чернишевський, була Віра Павлівна.

Образ її світлий і обнадійливий. Вона ставилася до нового покоління людей, які не хотіли більше миритися зі старими засадами суспільства, які на дух не переварювали навколишній світ, наповнений фальшю і брехнею.

Віра Павлівна не виконала волі матері, яка намагалася видати її за поганої мужика. Вона оформила фіктивний шлюбний союз з Лопуховым. Будувати своє спільне життя «нові» люди вирішили по іншим правилам. У родині діє рівноправність та взаємну повагу. Героїня відкриває свою швейну майстерню, займається вельми корисною справою.

Н. Чернишевський говорить про те, що Віра Павлівна – це особлива жінка, яка одна з перших змогла відчути на собі справжнє щастя.

Протягом усього роману читач знайомиться з так званими «двійниками» героїні. Це образи, в які могла перетворитися мила жінка при інших життєвих обставин.

У тексті твору з’являється Катя, про яку ми дізнаємося з снів Віри Павлівни. Вона надзвичайно схожа з головною героїнею. Життя двох жінок переплітаються, мають загальні особливості. Такі пошуки, якими захоплюється читачу протягом усього роману, призводять до однозначних висновків.

Чернишевський неодноразово говорив і про те, що присвячує роман своєї дружини, саме тому образ Віри Павлівни наділений тими ж рисами характеру, що О. С. Чернишевська.

Після виходу роману в світ, багато читачів стали брати з нього приклад, організовувати фіктивні шлюби для того, щоб врятуватися від поганих зв’язків. У вищих навчальних закладах відзначилося збільшення жінок, які надходили на факультети природничих наук.

Всі ті сни, які бачила героїня, стали вузловими, що зв’язують різні події роману. Ім’я героїні «Віра» має не просте, а символічне значення. Віра у краще, щастя і світле майбутнє – ось чим відрізнялися люди нового покоління від загальної та сірої маси людей.