Може добра людина проявляти жорстокість?

Кожен з нас чув, що є брехня на благо. Це означає, що заради порятунку іншої людини, ми готові збрехати, бо гірка правда принесе білизна шкоди, ніж користі. Іноді брехня потрібна, щоб підготувати людину морально неприємного звістці. А чи є жорстокість на благо? Я думаю, що все-таки є. Батьки, наприклад, бувають надзвичайно суворі до своїх дітей, можуть навіть проявляти жорстокість, щоб виховати в них доброту. А може добра людина проявляти жорстокість? Я теж думаю, що може. Жорстокість може бути не тільки характеристикою особистості, але також і захисною реакцією.

У літературі багато уваги приділено різним видам жорстокого поводження. Ось в сім’ї Болконских з роману «Війна і світ» Л. Н. Толстого байдужим і жорстоким по відношенню до дітей здається старий князь. Але всі вчинки, які він здійснює, продиктовані надмірною любов’ю до своїх дітей. Зовні він злий і шкідливий, а всередині у нього б’ється любляче, добре і співчутливе серце. Своєї дочки Марії він бажає тільки найкращого, та дочка розуміє це і беззаперечно підкоряється його велінням.

Дітям взагалі дуже складно зрозуміти мотиви і вчинки батьків, тому що у молодого покоління поки ще немає життєвого досвіду. Мар’я нехай і не розуміє, навіщо батько велить робити так, а не інакше, але боїться засмутити улюбленого батька. Приклад сім’ї Болконских показує читачам, що навіть добра людина може проявляти жорстокість для досягнення благої мети або для правильного виховання дитини.

Ще один приклад одночасно жорсткого і доброго людини – це Родіон Розкольників з роману Ф. М. Достоєвського «Злочин і покарання». З одного боку головний герой роману добра людина. Він дуже сильно любить свою сестру та матір свою, безкорисливо допомагає Мармеладовым, готовий віддати останні гроші для чужої людини. Родіон навіть не може пройти повз п’яної дівчинки на бульварі, адже вона потребувала допомоги.

Розкольників здійснює подвійне вбивство, тим самим проявляє жорстокість. Він каже, що робить це заради добра. Хіба можна в основу добра покласти безсердечність і жорстокість? Достоєвський показує нам весь важкий шлях каяття, який подолав Родіон на шляху до добра. В цьому прикладі ми бачимо, що добрий чоловік здатний на жорстокість.

Жорстокість можуть проявляти не тільки злі люди. Я вважаю, що не існує добрих і злих людей. Кожен з нас здатний на жорстокий вчинок. Але важливо пам’ятати, що кожен приймає рішення сам і несе за них відповідальність. Ласкаво може посіяти добро, але через зло не можна знайти короткий шлях до добросердечности. Як говорив Мігель де Сервантес: «Жорстокість не може бути супутником доблесті», тому добрим людям слід відмовитися від агресивних методів впливу задля досягнення благої мети.