«Акуляча клітка» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1960.

Жанр: оповідання.

Тема: мужність.

Ідея: в ім’я великої мети людина знайде вихід навіть в екстремальній ситуації.

Проблематика. Взаємини батька з сином.

Основні герої: Бен Деві.

Сюжет. Бен живе удвох із десятирічним сином Деві. Їх взаємини носять дуже складний характер. Бен сам знає, що є важким і різким людиною. Деві також не схильний до сентиментальності.

Бен – професійний льотчик. Останнім часом він часто займається підводною зйомкою акул. У минулій експедиції трапилося нещастя. На Бена напала акула і відкусила йому половину лівої руки. Чоловік дивом уникнув смерті. Але ще більшу витримку і мужність проявив Деві. Десятирічний хлопчик зумів дотягнути стікаючого кров’ю батька до літака і самостійно долетіти до аеродрому.

Бен повідомляє синові, що наступного разу все буде в порядку. Він подбає про свою безпеку і побудує акулячу клітку. Батько вже ретельно розробив план і терпляче пояснює його наляканого хлопчика. Відсутність руки не стане серйозною перешкодою. Бен з легкістю зможе керувати літаком однією рукою. Батько не хотів зізнаватися синові в тому, що у них закінчилися гроші, а зйомка акул – дуже прибуткова робота. Йому запропонували дорогий замовлення на хороші кадри з акулами і скатами

Бен планував прив’язати розібрану клітку до фюзеляжу літака. На аеродромі механіки порадили йому взяти замість легкого “Остера” більш потужний літак “Бічкрафт”.

Політ був не з легких, так як літак вже доживав свого віку. Його сильно трясло в “повітряних ямах”. Бен бачив смертельно зблідлого Деві. Батькові самому доводилося важко. Протез до крові натирав йому обрубок руки. Але в цьому польоті між батьком і сином стало відбуватися зближення. Обидва відчули це.

Посадка також була невдалою. На узбережжі було безліч виступаючих коралів. Літак отримав незначне пошкодження фюзеляжу. Батько з сином до темряви зібрали акулячу клітку. Перед сном Бен розповідав Деві про зірок і відчував, що його це зацікавило.

На наступний ранок Бен з допомогою сина дотяг і зіштовхнув клітку в море. Він ретельно зміцнив її на дні. Деві в цей час вже приготував усе необхідне на березі. Хлопчик вперше без нагадування батька вгадав його бажання.

Бен кинув у воду приманку і спустився в клітку. Перша спроба була невдалою: хижаки не з’являлися. Після обіду Бен знову поринув під воду. Після довгого очікування з’явилося кілька акул. Знімаючи їх, батько всерйоз задумався про себе і про сина. Він вирішив, що займається небезпечною роботою в останній раз, тому що не має права ризикувати.

Раптом одна з акул з силою вдарила хвостом по клітці. Залізна конструкція встояла, але це подія налякало Деві, який спостерігає за всім зверху. Бен виринув і сказав синові, що зробить останній спуск. Акул він вже назнімав достатньо, але хотів побачити ската, який би приніс ще тисячу доларів.

Бену пощастило. З’явився гігантський скат, який повільно прямував до клітки. Занадто пізно Бен зрозумів, що він не збирається згортати. Скат зачепив мотузку і перекинув клітку. Бен опинився в неприємному становищі: клітина стала на дно дверцятами. Повітря в аквалангу залишалося на двадцять хвилин. Самостійно перевернути клітку у Бена не вистачало сил.

Через пару хвилин показався Деві. Бен знаками пояснив йому, що потрібен гайковий ключ. Син спустив його на волосіні, але батько однією рукою не зміг відкрутити гайки. Потім Деві опустив мотузку, щоб батько прив’язав її до клітки. Хлопчик тягнув її, але не міг навіть зрушити клітку з місця. Бен знаками показав йому, що треба тягнути літаком.

Після першої спроби клітку сильно смикнуло і вона прийняла нормальне положення. Але при цьому безнадійно заклинило двері. Бен раптово зрозумів, що якщо він загине, то хлопчик приречений. Він не зможе керувати “Бичкрафтом”.

Деві спустився під воду сам і прив’язав мотузку до клітки, не дивлячись на двох акул. Бен вже задихався, коли син спустив йому другий акваланг. При другому ривку дверцята сдернуло з петель. Клітина почала падати, але Бен встиг вискочити з неї.

Вибравшись на берег, Бен лежав без сил і думав про себе і про сина. На дні залишалася камера з дорогими кадрами, і її було легко дістати. Але коли Деві запитав, спуститься він ще раз, Бен відповів: “Мабуть, що ні…”.

Відгук про твір. “Акуляча клітка” – друга частина оповідання “Останній дюйм”. Письменник продовжує історію складних взаємин між Беном і Деві. На цей раз смертельна небезпека зблизила батька з сином. Бен заробляв великі гроші заради сина, але не думав про його безпеку. Деві вже два рази врятував його, ризикуючи власним життям. Бен не хотів, щоб син повторив його нелегку долю, тому прийняв остаточне рішення покінчити з небезпечною роботою.