Образ російського воїна у романі Толстого «Війна і світ»

Ключова подія роману Л. Толстого «Війна і мир» – битва росіян з французами на початку XIX століття. Не дивно, що складній системі образів більшість героїв – воїнів. Аналізуючи їх, можна відтворити загальний портрет російського солдата періоду наполеонівської війни. Тушин і Тимохін, Денисов, Петю Ростова і Андрій Болконський, Тихон Щербатий – далеко не повний перелік доблесних захисників Батьківщини.

У романі відображено дві війни 1805-1807 рр. і 1812. У першій росіяни терплять поразку. Чому? Вони ще не зрозуміли, за що борються. Усвідомлення приходить тільки в другій битві. Тим не менш, героїзм, мужність і вірність солдатів проявляються в обох битвах.

Своєю сміливістю привертають увагу Тушин і Тимохін. Капітан Тушин зовсім непримітний, боязкий зовні, але завдяки своєму твердому і сміливої характеру для солдатів він здається Богом. Під час Шенграбенской битви капітан бере ініціативу в свої руки і перемагає. Секрет перемоги не тільки в силі солдатів, але і в розумі, людяності і внутрішній силі духу їхнього командира.

Тимохін – споріднена душа Тушина. Він теж непримітний зовні, але Кутузов відразу зауважує, що в цьому чоловікові таїться хоробрість. Тимохін вміє подати приклад своїм солдатам. Коли вони намагаються втекти з поля бою, Тимохін сам кидається з криком на французів, а за ним повертається і військо. Такий вчинок капітана продиктований не прагненням до слави, а бажанням врятувати бойових побратимів.

Характер Тимохіна Лев Миколайович підкреслює за допомогою зіставлення з контрастним чином Долохова. Останній теж бере участь в описаному «втечу і повернення», а потім приписує всю перемогу собі. Так автор показує два види героїзму – безкорисливий і показною. Він натякає, що сприяв перемозі саме справжній героїзм.

Тихон Щербатий – російський партизан, виходець із селянського середовища. Він добровільно пішов на війну і швидко проявив себе як вправний, витривалий і хоробрий солдат. Це людина, яка здатна з посмішкою дивитися в очі будь-якої небезпеки. А це вміння – теж риса російської людини. Тихон вражає своєю простодушністю і добрим серцем, які не змогла стерти навіть війна.

Не можна не згадати і А. Кутузова. Ця людина, в першу чергу, – простий солдат, і лише потім – великий полководець. Головнокомандувач відчуває себе «своїм» серед простих солдатів. Він людяний, вміє підтримувати солдатів, піклується про них, як справжній батько.

Ще одна невід’ємна риса російських солдатів – вміння бачити вічне, про що ми забуваємо в мирській суєті. Цю рису можна простежити на прикладі образів Андрія Болконського, П’єра Безухова. Вміння бачити дещо більше, дозволяє зрозуміти, що всі битви незначні, найвища цінність – життя.

Так який же він, російський солдат в романі Л. Н. Толстого «Війна і світ»? Це людина проста, здатний співчувати і підтримувати інших. Свобода батьківщини для нього важливіше власного життя, а за своїх побратимів він готовий померти в будь-який момент. Головне ж зброю російського воїна – хоробрість і усмішка.