Значення глави VI («Пожежа в Кистеневке») в композиції роману Пушкіна «Дубровский»

Незавершений роман Олександра Сергійовича Пушкіна «Дубровський» являє собою незвичайне твір для того часу, що поєднує в собі авантюрний сюжет і гостру соціальну проблематику.

Опис пожежі в родовому маєтку Дубровских Кистеневке – найсильніший епізод роману. Автор геніально зображує подію, ми ніби стаємо учасниками і наяву бачимо і чуємо тріск вогню, яскраві спалахи в нічному небі, гучні крики дворових людей і відчай Володимира Дубровського, який наважився на цей страшний вчинок.

Це рішення далося молодій людині нелегко, і спочатку він навіть і не припускав піти на такий крок, хотів попрощатися вночі з рідними і милими серцю місцями і просто піти. Але одне невелике обставина все змінило. Володимир перечитав листа покійної матері і зрозумів, що не може залишити чужим людям всі ці пам’ятні речі. Його пересмикувало від думки, що руки наказових будуть копатися, перебирати всі в будинку, висміювати.

Таке рішення молодого Дубровского не зовсім спонтанне, воно склалося завдяки багатьом складовим, однією з яких стало і погана поведінка Шабашкина. Сюди можна віднести і несправедливий суд, і хамське ставлення людей, які перебувають при владі. Але все ж, не дивлячись на все це, Володимир не хоче нікого вбивати і намагається відговорити свого кріпака від таких нелюдських заходів. Дворові люди, що належать до нижчого стану, гостріше, ніж пан, відчувають всю несправедливість становища. А молодий хлопець хоче лише одного: позбавити рідне місце від сторонніх, від загарбників. І на розум приходить підпал. Цей вирок бачиться Дубровському єдино вірним. Він встає, тримаючи в руках свічку, забирає листи, які незадовго до цього моменту перечитав, і покидає будинок.

І відразу ж спалахує пожежа. Тепер Кистеневка знаходиться під владою стихії вогню. Люди стурбовані тим, що трапилося, всі знаходяться в напрузі. Жінки ахають і клопочуть, намагаючись заспокоїти балующихся дітлахів. Кріпаки розуміють, що сталося неминуче, тепер у них немає ніякого іншого виходу, крім як вирушити услід за молодим паном і служити йому вірою і правдою. В чому вони і клянуться Володимиру Дубровському.

В описі пожежі показовий епізод з врятованою ковалем кішкою. Це істота ставиться вище злих урядовців, і її життя виявляється дорожче. Архип впадає в самий центр розгорається полум’я, ризикує собою, щоб врятувати кошеня. Наказових теж можна було врятувати, але ніхто навіть не подумав цього зробити. Може бути, кріпаків і можна було б звинуватити, але чи варто?

Будинок благородного роду Дубровских перетворився на згарище. Все поступово згасає, стихає. Тепер Володимир – сирота, в якої немає навіть даху над головою. Його шлях – розбій і грабіж, а місце проживання – ліс. Таким вчинком і поведінкою молода людина намагається висловити протест проти існуючого устрою, свавілля влади, але він самотній у своєму пориві і приречений на постійну, але ні до чого не привела в підсумку боротьбу.