Як відрізнити справжнє мистецтво від ремесла?

Мистецтво і ремесло тільки на перший погляд дуже схожі. Насправді, це два різних види діяльності людини. Часом важко розмежувати твори мистецтва і результати праці ремісників. Як же це зробити? Чи можливо взагалі знайти відмінності?

І мистецтво, і ремесло спрямовані на створення чого-небудь, от тільки цілі цих видів діяльності різні. Твори мистецтва створюються для того, щоб висловити душу, надати естетичне або моральний вплив на оточуючих. Ремесло ж – діяльність, що передбачає, в першу чергу, матеріальна винагорода. Дуже рідко її результатами є духовні цінності.

Доповнювати роздуми про відмінності між мистецтвом і ремеслом можна прикладами з літератури. У творі Н.В. Гоголя «Портрет» розповідається про художника Чарткове. Молодий чоловік жив бідно, але його душа була віддана мистецтву. Він не розумів, чому люди платять гроші за картини, створені однією «замашкою», а талановиті художники ледве зводять кінці з кінцями. На останні гроші Чартков купив портрет чоловіка з пронизливим поглядом. Старий з портрета, здається, ожив і в руки Чарткову потрапили 1000 червінців. Тепер молодий чоловік став багатим.

Художник почав нове життя. Першим його бажанням було закупити фарби, усамітнитися в майстерні року на три і творити. Цей порив швидко заглушился прагненням до красивого життя. Чартков зняв квартиру на Невському проспекті, купив щегольскую одяг і дав оголошення в газету. Художник швидко нахошел замовників. Першою замовниці не вдалося потрапити з першого разу. Замість свого портрета вона взяла стару картину Чарткова, на якій була зображена Психея. Художник лише злегка підновляв її. Це його раздосадовало, але незабаром молодий чоловік змінив свій підхід до малювання. Він малював портрети, взявши за шаблон загальний вираз обличчя.

Ті, хто знали, як Чартков малював раніше, дивувалися, куди зник його талант. Митець же не звертав уваги на подібні зауваження. Тепер на першому місці для нього було багатство. Незабаром йому представилася можливість споглядати творіння друзів-художників з Італії. Чартков зрозумів, наскільки бездарними стали його картини. Він намагався надолужити згаяне, але спроби виявилися марними. Він вже перетворився з людини мистецтва у ремісника.

У повісті «Портрет» представлені приклади мистецтва і ремесла. Мистецтво – створення картин без прив’язки до грошової винагороди. Такі шедеври неповторні і безцінні. Ремесло – робота заради грошей. В таких картинах немає нічого особливого. Це прості малюнки, які швидко загубляться в епосі художника. Ці висновки стосуються не тільки живопису.

Можна зробити висновок, що відрізнити зазначені сфери діяльності можливе: мистецтво – це щось високе, духовне, а ремесло – приземлене.