Моє місто — Санкт-Петербург

Санкт-Петербург — це особлива планета. Він красивий якоїсь позамежної красою, до якої неможливо звикнути. Але можна сприймати його по-різному, залежно від настрою, внутрішнього стану. Один і той же поет під впливом хвилини писав про Петербурзі «нудьга, холод і граніт», у іншому настрої освідчився їй у коханні. Та так, що вже майже двісті років люди з захопленням та упоеньем повторюють його слова про державний теченьи Неви, про береговому її граніті, про Адміралтейської голки і так далі. І краще Пушкіна про це місто вже, напевно, ніхто не скаже.

Петербург для мене не тільки краса в камені, це місто особливого духу. Тут вершилися великі справи історії, тут створювалися видатні твори літератури і мистецтва. Тут жили і творили Пушкін, Некрасов, Блок, Достоєвський. Відвідування їх квартир-музеїв викликає у мене стан, ніби ідеї, думки, напруга духу письменників доторкаються до мене.

І на Сенатській площі я не можу не думати про трагічну подію 1825 року. І біля Михайлівського замку я згадую нещасного Павла l. І так вся історична частина Санкт-Петербурга, яка простяглася до Обвідного каналу, Василівського острова і захопила передмістя, говорить про великі або трагічні події нашої історії.

Зараз Петербург називають культурною столицею Росії. Незважаючи на те, що в ньому з’явилося багато чужорідних елементів, дух високої культури тут зберігається. Можливо, впливає столичне минуле, сама атмосфера міста, що живуть тут інтелігенти в п’ятому та сьомому поколінні. Крім того, Санкт-Петербург — магніт для творчих і талановитих людей. У Москві шукають грошей, у Петербурзі — натхнення. Тому унікальність архітектури тут поєднується з унікальністю людей.

В моєму місті я люблю не тільки палаци і канали, але і дворові колодязі, зелені алеї, парки. Мені доріг не тільки Петербург часів палацових переворотів, але і Ленінград радянської епохи, місто-трудівник, герой, пережив блокаду, зберіг цю неймовірну поетичну красу. Не можу не згадати передмістя Петербурга, його неможливо уявити без них. Петергоф, Стрільна, Гатчина, Кронштадт, Кингиссеп… Особливо подобається бувати в Павловську, гуляти в тиші його дивовижного парку.

Не всім подобається тутешній клімат. Так, збудовано місто на болоті. Але разом з Олександром Розенбаумом я відповім: «А я люблю твою вогкість…». Мені подобається, що влітку тут немає спеки, що з Фінської затоки дме свіжий вітер. Я мирюся з жорсткими вітрами взимку, тому що при поверненні в Пітер з теплих країв вже в дверях Московського вокзалу я розумію, що тут, у Петербурзі, моє серце.

До Петербургу ставилися не однозначно. І великі письменники бачили в ньому символ неволі, невідповідність парадної сторони міста і страждань простих людей. До Петра Великого було багато претензій у зв’язку з тим, що місто побудований на кістках. Думаю, місто своєю історією, творчою працею, перемогами і творчістю людей виправдав Петра. А. С. Пушкін у поемі «Мідний вершник» протиставляє творіння Петра і життя маленької людини, але тут же стверджує: «Красуйся, град Петров, і стій/Непохитно, як Росія…». Погодимося з ним.