Аналіз оповідання Шукшина «Зрізав»

Про що ж розповідь Шукшина «Зрізав»? Про досягнення людини, цінностях, і того, що завжди заважає людям ставати щасливими – це заздрість, агресія, злість. Саме ці почуття несуть руйнівну силу в голову людини. Вони заполоняють розум, серце, душу. Люди не можуть більше жити повноцінним життям і відчувати себе комфортно в оточенні інших, більш успішних, ніж друзів або знайомих.

Саме такий неповноцінною особистістю і є герой оповідання «Зрізав» Гліб Капустін. Він не може спокійно спостерігати за досягненнями інших людей, і постійно намагається спотворити картину. Знають його, хлопці, завжди, мовчки спостерігають за подіями. Капустін «зрізає» співрозмовника, намагаючись виставити його дурнем. Часто чоловікові це вдається.

У випадку ж з кандидатом Журавльовим і його дружиною, Гліб не придумав нічого кращого, ніж почати нести ахінею. Сімейство кандидатів явно не очікувала почути нічого подібного. Природно Капустін не зміг чітко сформулювати жодного питання, тому не отримав і зрозумілих відповідей. Однак саме тому, він і вважав, що «зрізав» чергових «вискочок». Наостанок він пророкував їм «падіння на дно», явно бажаючи їм цього.

Вихованість Костянтина Журавльова, не дозволила йому опускатися до особистих образ і рукоприкладства. Проте чоловік зміг все-таки побачити, що Капустін за людина. Назвавши його кляузником, він напоровся, ще на більш грубі висловлювання Гліба.

Очевидно, що Капустіну був потрібен привід, ще сильніше затьмарити прізвище Журавльова. Присутні дивилися сперечаються чоловіків, не вникаючи в суть розмови. Вони, швидше за все, так само як і Капустін «зловтішалися» кандидата, інакше, навіщо б ті звали б Гліба з собою на «посиденьки». Тому можна зробити висновок, що всі, хто прийшли в гості до кандидата в той вечір, з’явилися туди з метою подивитися, як буде «зрізаний» Журавльов.

Автор підкреслює намір компанії з самого початку, коли ні один чоловік не пішов в гості до кандидата без Капустіна. Всі дружно стояли і чекали його під вікнами, поки той прийде з роботи, переодягнеться і повечеряє.

По дорозі так само обговорювалися дрібниці, такі як приклад те, що Журавльов приїхав з дружиною і дочкою на таксі. Видно, що це ще більше «заводить» Капустіна. Він, не бачачи жодного разу в житті цієї людини, вже починає його зневажати.

Автор робить гумористичне відступ на те, що коли все ж Капустін дізнається в якій області Журавльов кандидат наук, він по знанню плутає її з абсолютно іншою областю. Філолог і філософ, це все-таки різні поняття. Однак Гліб про це навіть не здогадується.

Шукшин у своєму оповіданні «Зрізав», написав про наболіле. Йому самому не раз доводилося стикатися з невіглаством і відкритою людською заздрістю. Він хотів донести до читача, що такий підхід до більш вдалим людям не вірний. Ніхто не має права відчувати і ображати іншого. Незалежно від освіти та займаної посади, люди повинні залишатися людьми.

«Зрізуючи» і принижуючи інших, людина демонструє в першу чергу свою невихованість і низький рівень інтелекту.