Ділення з залишком: приклади в стовпчик для 4 класу, алгоритм, як навчити дитину виділяти у 3 класі

Як навчити дитину поділу? Найпростіший метод – вивчити ділення стовпчиком. Це набагато простіше, ніж проводити обчислення в розумі, допомагає не заплутатися, не «втратити» цифри і виробити уявну схему, яка в подальшому буде спрацьовувати автоматично.

Як проводиться

Ділення з залишком – це спосіб, при якому число можна розділити рівно на кілька частин. В результаті даного математичного дії, крім цілої частини, залишається неподільний шматок.

Наведемо простий приклад того, як ділити з залишком:

Є банку на 5 літрів води і 2 банки по 2 літра. Коли з п’яти літрової банки воду переливають в дволітрові, в п’ятилітровій залишиться 1 літр не використаної води. Це і є залишок. У цифровому варіанті це виглядає так:

5:2=2 ост (1). Звідки 1? 2х2=4, 5-4=1.

Тепер розглянемо порядок ділення в стовпчик із залишком. Це візуально полегшує процес розрахунку і допомагає не втратити числа.

Алгоритм визначає розташування всіх елементів і послідовність дій, за якою відбувається обчислення. В якості прикладу, поділимо на 17 5.

Основні етапи:

  1. Правильний запис. Ділене (17) – розташовується ліворуч. Правіше від діленого пишуть дільник (5). Між ними проводять вертикальну риску (позначає знак ділення), а потім, від цієї риси проводять горизонтальну, підкреслюючи дільник. Основні риси позначена оранжевим кольором.
  2. Пошук цілого. Далі, проводять перший і самий простий розрахунок – скільки дільників вміщується в делимом. Скористаємося таблицею множення і перевіримо по порядку: 5*1=5 — поміщається, 5*2=10 — поміщається, 5*3=15 — поміщається, 5*4=20 – не поміщається. П’ять разів з чотири – більше ніж сімнадцять, значить, четверта п’ятірка не вміщається. Повертаємося до трьох. У 17 літрову банку влізе 3 п’ятилітрових. Записуємо результат в форму: 3 пишемо під рисою, під дільником. 3 – це неповне приватне.
  3. Визначення залишку. 3*5=15. 15 записуємо під діленим. Підводимо риску (позначає знак «=»). Віднімаємо з діленого отримане число: 17-15=2. Записуємо результат нижче під рискою – в стовпчик (звідси і назва алгоритму). 2 – це залишок.

Зверніть увагу! При поділі таким чином, залишок завжди повинен бути меншим дільника.