Як дитині швидко і легко вивчити таблицю множення: приклади правильних прийомів запамятовування в ігровій формі

Після першого року навчання перед батьками постає проблема, як навчити дітей таблиці множення. Причому зробити так, щоб у маленьких учнів виникло бажання запам’ятати її, а не тому, що так треба. Просте зазубрювання занадто швидко набридне, і продовжити цей процес буде досить складно.

Також, вже доведено, що просте заучування прикладів з часом призводить до того, що деякі їх них занадто швидко забуваються. Спробуємо привести прості прийоми, які допоможуть легко і швидко вивчити таблицю множення.

З чого починати

Відповідаючи на питання, як пояснити дитині таблицю множення, слід відзначити один правильний прийом. Необхідно доступно пояснити, в чому полягає принцип дії.

До того часу, коли приходить час приступати до вивчення прикладів на таблицю множення, діти вже добре розуміють, що таке додавання і віднімання. Тобто, дія множення замінюється додаванням однакових доданків.

Приміром, 3 помножити на 2 – означає, що число 3 необхідно скласти два рази – 3+3. Якщо 5 помножити на 3, то складаємо п’ятірки три рази 5+5+5.

Дуже непогано було б, якщо під час пояснення приклади на таблицю закріплювалися наочними прикладами: «Мама купила Вові і Маші 2 коробки олівців. У кожній коробці по 6 штук. Скільки олівців у двох коробках? Як можна порахувати? 6 плюс 6 одно або 6 помножити на 2. І в першому і в другому випадку отримаємо 12».

Кілька прийомів вивчення

Вчити з дитиною таблицю множення можна з різними прийомами. Спираємося на той факт, що в такому віці у більшості дітей добре розвинена механічна пам’ять. Деякі вимагає візуального сприйняття такого, як замальовки, відеосюжети, емоційна віршована подача або ігрові моменти. Надамо суть декількох них.

Таблиця Піфагора

Один з відповідей на питання, як допомогти дитині вивчити таблицю множення, є таблиця Піфагора. Є стовпчики і рядки з числами від 0 до 9. Якщо пальчиком з’єднати рядок і стовпчик, в яких записані множники, то отримаємо число – результат множення.

Незважаючи на те, що на перший погляд таблиця здається громіздкою, лякатися не варто. Необхідно відразу пояснити своїй дитині, що приклади на множення в стовпчик дуже легко запам’ятовувати. Основні прості правила:

 • По діагоналі записані найпростіші і легкі твори однакових чисел.
 • Останній рядок і останній стовпець містить множення на 10, при якому до множнику просто дописують нулик.
 • Перший стовпець і перший рядок показує результат множення на одиницю, результатом якого є те ж саме число.
 • Дитині треба пояснити основний принцип користування таблицею Піфагора, який полягає в знаходженні числа. Результат розташовується на перетині стовпця і рядка з необхідними множниками.

Відзначимо ряд переваг вивчення таблиці множення в стовпчик за методом Піфагора:

 • діти з задоволенням утворюють квадратики з горизонтальних і вертикальних ліній, шукаючи правильну відповідь;
 • при виконанні цих дій розвивається логіка математичного мислення;
 • споглядання перед собою таблиці, а не просто записаних прикладів, які йому ні про що не говорять, допомагає більш істотно зрозуміти досліджуваний матеріал;
 • відсутність сторонніх знаків дозволяє більш результативно візуально запам’ятати числа, записані в таблиці;
 • користуючись методом на постійній основі, припустимо, знаходячи відповіді на запитання, які йому задають дорослі, дитина швидше запам’ятовує місце розташування числа і саме число, при цьому він не відтворює надалі результати, яких немає в таблиці.

Важливо! Щоб процес вивчення множення був результативним, необхідно помістити таблицю Піфагора на видному місці, і регулярно працювати з малюком на знаходження правильних відповідей.

Вивчення за картками

Легкий спосіб запам’ятати таблицю множення – використання спеціальних карток. Даний процес повинен бути спланований, і вивчення проводиться поступово. Почати слід з виготовлення двосторонніх карток. На одній стороні картки записаний приклад на множення, а з іншого – відповідь на даний приклад.

Для початку з малюком вивчають, наприклад, таблицю множення на два. Після первинного вивчення, закріплюють матеріал з допомогою карток. Дитина бере в руки картки, які розкладені на столі прикладами вниз, по одній, читає приклад і називає результат рішення.

Потім картка перевертається і перевіряється правильність відповіді. Якщо результат вірний, то картка відкладається в сторону. У тому випадку, якщо допущена помилка, то картка повертається в загальну купку.

Перевагою запропонованого способу – це ігрова форма вивчення. Граючи, завжди легше і простіше запам’ятовувати. Крім цього, у дітей розвивається зорова пам’ять, слухова пам’ять і мову, так як необхідно прочитати вголос приклад. Запам’ятовується математична термінологія.

Процес вивчення краще побудувати таким чином:

 1. Спочатку вивчаємо таблицю на два, а потім закріплюємо її допомогою картки.
 2. Далі вивчається таблиця на три. Потім картки з даними прикладами додаються до купки з раніше вивченими. Закріплювати необхідно вже приклади і на два, і на три.
 3. Із збільшенням запасу знань, збільшується кількість карток.

Особливості вивчення

На цьому етапі наведемо особливості вивчення таблиці на кожен множник. Кожна з них має свою родзинку, знаючи про яку, можна допомогти дитині швидко вивчити таблицю множення і забезпечити твердість її запам’ятовування. Отже, хитрощі таблиці полягають у наступному.

Множення на 10 і на 1

Найпростіші методи запам’ятовування таблиці множення містяться в прикладах на 1 і на 10. Саме тому фахівці рекомендують починати навчання з цих вправ. Особливості полягають в наступному:

 • при множенні числа на 1, отримуємо те ж саме число;
 • при множенні на 10, просто приписуємо до числа нуль.

Множення на 2

Як правильно і швидко вчити таблицю множення на 2? В першу чергу пояснити дитині, що множення легко замінюється дією додавання. Приміром, 2×2 означає, що необхідно скласти 2+2, а 3×2=3+3. Так що труднощі запам’ятовування немає і вивчити її можна досить швидко.

Таблиця 4

Педагоги рекомендують після вивчення прикладів на 2 перейти до прикладів на 4. Простий спосіб вивчити таблицю множення — це докладно і доступно пояснити малюкові, що помножити на 4 – означає двічі виконати множення на 2. Тобто число множимо на 2, а потім ще раз на 2. Приміром, 3×4 означає, що 3×2=6, а потім 6×2=12. Такий спосіб допоможе швидше виконати обчислення.

Множимо на 3

Запам’ятовування таблиці множення на 3 викликає у малюків деякі труднощі. Тому в даному випадку, фахівці радять застосувати віршовану форму вивчення. Віршики можна скласти самостійно, а можна вже взяти готові.

Наступний спосіб, це пояснити дітям на конкретних побутових прикладах. Приміром, примі 3×4 вирішується з допомогою практичної задачі. У мами було 4 яблука, у тата теж 4 і у тебе 4.

Скільки всього яблук? Причому завдання повинні бути асоціативними, щоб дитина могла легко представити ситуацію і знайти відповідь.

Множення на 5

Дані приклади завжди легко даються дітям. Перший ознака, по якому легко навчити дітей множення на 5, це той факт, що кожний наступний приклад відрізняється від попереднього на п’ятірку. Слід пояснити:

 • цифри 2, 4, 6, 8 є парними і множачи їх на 5 отримаємо число, яке виражає число десятків, тобто закінчується на нуль;
 • цифри 1, 3, 5, 7, 9 – непарні і їх твір з 5, дає число, яке закінчується на 5.

Таблиця 9

Особливу хитрість має таблиця 9. Якщо її почати вивчати просто як приклади, то результат не завжди буде вдалим. А найпростіше її запам’ятати методом загинання пальців. Суть його полягає в наступному:

 1. Порахуйте дитині пальчики і присвойте кожному свій номер згідно рахунку.
 2. Далі при множенні 9 на яке-небудь число загинаємо палець з відповідним номером.
 3. Пояснюємо малюкові, що загнутий палець розділяє інші пальці на дві частини: праву і ліву. Пальці ліворуч означають кількість десятків, а пальці праворуч кількість одиниць.

Приміром, 9×6. Загинаємо 6 за номером палець. Зліва від нього залишається не загнутими 5 пальців. Що означає 50. Праворуч – 4 пальці, що означає кількість одиниць. Склавши числа, отримаємо 54. Отже, 9×6=54.

Множимо на 6, 7, 8

Приступаючи до вивчення даних прикладів, чітко пояснюємо маленькому учневі, що багато прикладів, він вже знає. Наприклад, якщо потрібно помножити 6 на 4, що це те ж саме що 4×6. З цього робимо висновок, що залишилося зовсім трохи запам’ятати.

Для вивчення решти прикладів необхідно застосувати будь-вище наведений метод. Самий практичний із них – таблиця Піфагора.

Існує безліч способів, як допомогти дитині вивчити таблицю множення. Особливо просто це зробити в світ технологій. Можна запропонувати онлайн ігри на вивчення даної теми. У цьому випадку малюк проведе час з певною користю.

Важливо! Слід пам’ятати, що кожна дитина потребує індивідуального підходу. І той метод, який підходить одним, може викликати труднощі у інших.

Як легко вивчити таблицю множення

Вчимо таблицю множення в ігровій формі

Висновок

Головне правило: не змушуйте дитину з-під палиці. Краще проводити навчання, коли у маленького учня відповідний настрій і як би граючи з ним. Вивчення таблиці в ігровій формі принесе набагато більше користі, ніж її однотонне заучування, незважаючи на те, в якому класі проходять множення.