Аналіз назви повісті Абрамова «Поїздка в минуле»

Скільки питань сиплеться довкола нас: що відбувається? Чому так жорстокий цей світ? Чим викликане таке становище? Як з нього вийти і врятуватися?

І адже ці нагальні питання характерні для будь-якого століття, для будь-якого громадянина нашої країни.

Саме на них намагається знайти відповідь автор повісті «Поїздка в минуле» Федір Абрамов.

Короткий, але яскравий опис пейзажу починає повість. Снігопад сліпить очі, крутить, замітає все навколо. Такий стан природи вмить наштовхує на образ роздоріжжя, пошук шляху, герой намагається знайти свою дорогу в житті, розібратися в собі.

Що стосується назви повісті, то його можна вважати одночасно і конкретним, і містить символічне значення. Таким чином автор позначає тему пам’яті. Що ж це за поїздка і хто її здійснює? У подорож по просторах минулого відправляється головний герой повісті Никифор Кабылин. Є у нього і сільське прізвисько – Микша.

Поїздка, як ми з’ясуємо до кінця оповідання, виявиться драматичною – Кабылин загине.

Який же часовий пласт зачіпає автор у своєму творі? А він досить великий – епоха Радянської Росії. А точніше – початок і середина 20 століття. Як раз той трагічний етап, який був ознаменований червоним терором. Дядько Микши, Мифодий, стратив ні в чому не винних людей, і анітрохи в цьому не каявся. Зачіпається і період колективізації, який супроводжувався неминучою загибеллю розкуркулених. А потім Велика Вітчизняна війна, і Микша дійшов до Берліна. Наступний етап – відлига при новому правителю – Хрущова. Саме це стало переломним для головного героя. У ньому відбувається переоцінка всіх принципів і переконань, яким він сліпо вірив раніше.

Початок повісті знайомить нас з Кабылиным. Конюх постає перед читачем людиною, що страждають від похмілля. Поява людини в чорному плащі змушує Микшу відправитися в поїздку в пропаща і давно не житлове місце – Курзию.

Основним елементом змісту повісті Абрамова стають спогади. Теперішнє невід’ємне від минулого. В житті нічого не відбувається просто так, не залишивши свого сліду. Все зберігається в пам’яті. А вона не залишає героя ні на хвилину.

Спогади Микши проходять низкою перед уявним поглядом читачів. Перше відсилає нас до 30 рік, коли знімали хрест з каплиці.

Життя Кабылина поставила його на роздоріжжі: йти за м’яким і совісним батьком або ж слідувати за дядьками-революціонерами. Він обирає другий шлях. Але в ході цієї нещасливої поїздки в Кузрию дізнається всю правду про родичів і розуміє, яку зробив помилку.

Раптом вмить обрушилося те, чого він вірив все життя. Микша відправляється в нову подорож в минуле – слідом за свого батька. Всі, хто знав його батька, відгукуються про нього з теплотою і добром. І Никифор розкаявся у скоєному. Він слідував помилковим істин, ось тільки виправити вже нічого не вийде.

Залишається тільки одне – відправитися на могилу батька, на якій син так жодного разу і не був. Там він і зустрічає свою смерть. Автор веде героя по дорозі етичного шукання і призводить до витоків.