«Васюткіни озеро» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1956.

Жанр: оповідання.

Тема: людина і природа.

Ідея: людина не повинен падати духом у важких обставинах.

Проблематика. Знання природи допомагає вижити в екстремальних умовах.

Основні герої: Васютка; батько, Григорій Шадрін; мама, Анна; дідусь Панас.

Сюжет. Бригада рибалок, яку очолював отець Васютки Григорій Шадрін, переживала смугу невдач. Річка розлилася, риба воліла плавати в глибині. Вітер південний обіцяв зміни, але ситуація з уловами не змінилася. Рибалки почали катувати щастя в пониззі Єнісею, де влаштувалися в хатинці, залишеної науковою експедицією. Рибалки чекали улову від осінньої путини.

Поки ж вони проводили час за лагодженням мереж і снастей і ловлею риби переметами. Васютка щодня здобував кедрові горіхи — улюблені ласощі рибалок. Час від часу хлопець сідав за нові підручники, які привезли з міста, думав про школу. Незабаром найближчий кедровник шишками збіднів, і Васютка зібрався пошукати горіхів подалі. Мати його, як належить, спорядила сина окрайцем і сірниками, і Васютка з рушницею вирушив у тайгу.

Васютка по ходу залишав зарубки, щоб не заблукати. Він назбирав вже досить шишок, зібрався було йти назад, але запримітив великого глухаря. Підкравшись, він випалив з рушниці і поранив птицю. Після того як Васютка наздогнав підранка, він подивився кругом, але не побачив карбів. Пошуки прийме не дали результату, він тільки зовсім збився з шляху. Васютка запанікував, згадуючи страшні розповіді про те, як губилися люди в тайзі. Він побіг навмання, сам не знаючи, куди.

Хлопчика зупинило наступ темряви. Васютка розвів багаття, на вечерю згодився глухар. Окраєць хліба залишилася недоторканою для крайнього випадку. Вночі Васютке ввижалося всяке, в тривозі він дотягнув до ранку. Щоб зрозуміти, де залишився Єнісей, він видерся на найбільше дерево, але картина не прояснилася. Набивши кишені горіхами, хлопчик пішов далі.

Ближче до вечері під ногами у Васютки стали з’являтися характерні купини, які бувають при водоймах. Хлопчик вийшов до води, але виявилося, що це не Єнісей. Перед Васюткой розкинулося велике озеро багате рибою та дичиною. Підстрелені качки врятували його від голоду. Ночівля ж у лісі викликала в нього страх. Вночі він згадував про свої шкільні витівки, і пошкодував, що бешкетував, погано вчився, бавився куривом, та ще й першокласників (ненців і евенків) постачав тютюном. Тепер Васютка радий був кинути і палити, і хуліганити, тільки б опинитися знову в стінах рідної школи. Вранці Васютка побачив біля берега озера косяками стоїть рибу. Розгледівши її як слід, він зрозумів, що це річкова риба, і зробив правильний висновок витікає з озера річці, яка може вивести його до втраченого їм Єнісею.

Однак вдень Васютке завадив дощ, і він перечікував його під ялицею. Хлопчик зважився-таки з’їсти шматок, після чого задрімав. Прокинувся він у сутінках, дощ не переставав. Васютке знову довелося розводити багаття. І в цей час до нього долинув гудок пароплава. Значить, Єнісей недалеко. Хлопчик вийшов до нього наступним днем. Не знаючи, куди йти — вгору або вниз по річці, він зупинився. Скоро він побачив, як повз нього йде теплохід. Спроби Васютки зупинити його були безуспішні: капітан не зупинився, приймаючи його за місцевого.

Заночував Васютка тут же, на березі. А перед вранці він прокинувся від шуму вихлопної труби катери-бота. Хлопчик негайно сбросал у вогнище все приготоване паливо, закричав, почав стріляти з рушниці і був помічений. На катері був його знайомий рибак. Васютка був благополучно доставили до батьків. Його, виявляється, вже п’ять днів розшукували по тайзі.

Минуло два дні. Васютка проводив бригаду рибалок до відкритого їм озера. Воно виявилося настільки багатою рибою, що рибалки стали промишляти тільки на озері. Назвали вони його Васюткиным. Під цим ім’ям воно з’явилося і на районній карті. На карті краю озеро залишилося без назви, виявити ж це озеро на карті країни було під силу тільки Васютке.

Відгук про твір. Це не просто розповідь про пригоду. Хлопчисько викликає повагу за його винахідливість, навички тайговій життя, мужність. Він веде себе по-дорослому. Хлопець правильно вихований.