«Таємничий острів» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1875.

Жанр: фантастичний роман.

Тема: всемогутність розуму та науки.

Ідея: науково-технічний прогрес відкриває безмежні можливості.

Проблематика. Перевага колективної діяльності над індивідуальною.

Основні герої: Сайрес Сміт, Пенкроф, Герберт, Спилет, Наб, Айртон, капітан Немо.

Сюжет. Під час Громадянської війни в США п’ять чоловік з собакою здійснюють зухвалу втечу з полону на повітряній кулі. Аеронавти потрапляють в сильну бурю, після чого починають повільно опускатися у відкрите море. На щастя, вітер відносить їх до якогось острова.

Нещасні аеронавти вважають себе засновниками нової американської колонії і назвали острів ім’ям Лінкольна.

Під керівництвом інженера Сміта колоністи проходять довгий шлях технічного розвитку, починаючи з видобутку вогню і закінчуючи хімічним виробництвом. Їх житлом стає величезна печера – Гранітний палац.

Навесні в убитому дикому поросяті колоністи виявили дріб. Стало зрозуміло, що на острові є або нещодавно були інші люди. Щасливою знахідкою став великий ящик, в якому опинилися предмети першої необхідності: інструменти, зброя, прилади, книги.

Колоністи не припиняли облаштовувати острів: зробили Гранітний палац неприступним, посіяли зерна з десяти перших колосків пшениці, влаштували пташник і обзавелися тягловою силою – онаграми.

Наближалася річниця перебування на острові. За допомогою знайденого в ящику секстана колоністи визначили точні координати свого місцезнаходження. В 150 милях від них знаходився острів Табор. Було вирішено взятися за спорудження цього морського судна. Сміт ж у цей час налагодив грубе виробництво повсті.

Коли корабель був готовий, колоністи вирішили обігнути на ньому свій острів. Під час цієї прогулянки вони підібрали пляшку, в якій була записка з проханням про допомогу з острова Табор. Пенкроф, Герберт і Спилет негайно вирушили туди. Вони знайшли здичавілого людини і привезли його на острів Лінкольна. Колишній дикун зізнався, що він був ватажком зграї злочинців по імені Айртон. Його висадили на острові Табор покарання. При цьому Айртон сказав, що ніколи не кидав в море пляшки з проханням про допомогу. Крім цього дивного факту колоністи вже не раз стикалися з загадковими явищами. Складалося враження, що їм допомагає якась надприродна сила.

До другої річниці перебування на острові Сміт зумів виготовити телеграф, зв’язує Гранітний палац з Айртоном, що оселилися поруч з коралем (загорожа для худоби). Пшеничне поле повністю забезпечувало колоністів хлібом, збільшилося поголів’я худоби та птиці.

Одного разу підійшов до острова піратський корабель. Колоністам довелося вести справжню війну. Таємнича сила знову допомогла їм: спочатку було знищено судно піратів, а потім колоністи знайшли трупи п’ятьох живих розбійників.

Минуло вже три роки. Колоністи вирішили побудувати великий корабель, щоб на ньому можна було перетнути океан і дістатися до цивілізації. Робота проходила в поспіху, так як дрімав вулкан на острові знову почав викидати клуби диму.

Одного разу в Гранітному палаці пролунав дзвінок телеграфу. У корале в цей час нікого не було. Стало ясно, що це сигнал таємничого незнайомця. Слідуючи його вказівкам, колоністи дісталися до печери. Там вони виявили капітана Немо у своєму підводному човні, який і надавав їм допомогу. Помираючи, він розповів колоністам історію свого життя. Немо подарував їм скриньку з коштовностями і попросив затопити “Наутілус” після його смерті.

Після цього значно посилилася активність вулкана. Споруда корабля тривала у великому поспіху. Почалося виверження вогненної лави. У ніч перед спуском корабля на воду стався страшний вибух. Від острова залишився лише голий шматок скелі, який став останнім притулком колоністів. Корабель був знищений. Залишалося чекати неминучої смерті.

Але несподівано на горизонті здалося судно. Це був “Дункан”, який прибув за Айртоном. Немо зумів навіть після смерті допомогти колоністам. Він залишив на Таборі записку з координатами острова Лінкольна.

Колоністи були врятовані. На подаровані капітаном Немо коштовності вони купили земельну ділянку і заснували трудову громаду, в якій панував дух рівності і дружби.

Відгук про твір. Роман Ж. Верна “Таємничий острів” – одне з найпопулярніших творів в світовій дитячій літературі. Захоплюючі пригоди головних героїв переплітаються з вірою в торжество науки. Також письменник захищає думку про те, що людина не здатна вижити в поодинці. Тільки згуртована група людей може подолати всі труднощі та здобути перемогу над силами природи.