Назва всіх річок Росії і скільки їх: найшвидші, довгі, звивисті і великі – список за алфавітом

Річкове узбережжі – це улюблене місце відпочинку і подорожей для багатьох людей. Можна у вихідний день влаштувати пікнік на березі з друзями або родиною, з задоволенням порибалити, поплавати, покататися на човнах, байдарках та каяках, насолодитися красою навколишньої природи.

Найбільші водні артерії

Величезна кількість людей живе уздовж берегів річок, які часто стають для населення єдиним засобом до існування: є джерелами питної води, їжі і енергії. Промислові підприємства, річкові порти працюють безперебійно, а ще вони несуть значний запас прісної води. Росія – країна, багата водними ресурсами. Важко порахувати, скільки річок в Росії.

Важливо! За даними фахівців, на території Російської Федерації налічується до 2,5 мільйонів річок. Складений спеціальний каталог, де всі вони розташовані за алфавітом для зручності пошуку
.

В таблиці вказані самі довгі і повноводні:

Назва річок Росії: Довжина Площа
Обь 3651 2995
Амур 2820 1850
Олена 4405 2495
Єнісей 3490 2590
Іртиш 4240 1640
Волга 3535 1370
Нижня Тунгуска 2980 475
Колима 2130 645
Урал 2420 235
Оленек 2290 217
Алдан 2370 730
Витим 1840 220
Индигирка 1738 368
Дон 1875 425
Печора 1810 325

Великі річки відрізняються не тільки назвами, але й довжиною, площею, швидкістю і типом перебігу, ландшафтами, мешканцями і фауною, і серед них є явні «рекордсмени». Кожна з них по-своєму унікальна.

Найдовша ріка в Росії — красуня Олена. Вважається, що вона і найшвидша. Її протяжність 4400 км, а площа басейну – 2 490 000 кв. км.

Бере свій початок недалеко від Байкалу, а гирло знаходиться в морі Лаптєвих в Якутії. Головними притоками є Мама, Алдай, Чаю, Вілюй. Знаходиться на 10 місці в світі по загальній довжині і на 8-м за повноводності.

Харчується головним чином талими та дощовими водами. Протікає по території Іркутської області, республіки Якутія, її красою милуються жителі Забайкалля, Хабаровського краю і Бурятії. Басейн повністю знаходиться в Росії.

Ресурси її воістину невичерпні: тут ніколи не було гребель, тому для риби у воді достатньо корму і сформувалися комфортні умови для життя. Багатюща Флора і фауна, тут мешкають навіть види, занесені в Червону Книгу: сибірські осетри, стерлядь. А на берегах розташований красивий національний парк «Ленські стовпи», який часто відвідують іноземні туристи.

Найменша і звивиста

А тепер подивимося, як називається найкоротша річка в Росії. Протилежністю Олені є Рейроа, яка розташована в Абхазії в Гагрском районі і є рекордсменом. Довжина річки всього 6-17,7 м — це найменші показники у світі, що залежать від часу року і близькості берегової смуги. Живиться водами підземної печери Крубера — Вороняча, тому температура води постійно низька і дорівнює 11 градусів навіть у літній час.

Річечка досить повноводна, витрата води становить близько 2 кубометрів за секунду, і не було зафіксовано жодного випадку її пересихання. Є течією з карстової печери, що перетинають пляж і впадає в Чорне море.

Сама звивиста річка в Росії П’яна з найбільшою кількістю поворотів, петлею, вигинів. Знаходиться в Нижньогородській області та в Мордовії. Довжина приблизно 400 км, при цьому від початку до її закінчення відстань не більше 60 км. Велика кількість приток впадає в Пьяну, найбільші з них:

 • Вадок,
 • Ежать,
 • Келя,
 • Пари,
 • Раужа.

Ширина змінюється по всій довжині, біля витоку вона дорівнює 90 м, в середині — близько 50 м, а до свого кінця — 10-20 м. Середня глибина — 3 м, а в найглибших місцях доходить до 6 м. Берега досить круті, з обривами, високі. Недалеко від села Пилекшево є цікаве і навіть загадкове місце – Чортів поворот. Тут русло різко повертає на 90 градусів, і на цьому повороті у Пьяну впадає невеличка річечка.

Увага! Місцеві жителі приписують місцевості біля П’яні містичні властивості, пов’язані з появою на берегах нечисті та іншими загадковими подіями.

Уздовж берегів розташовані численні населені пункти, а також відомий Ичаловский бор з карстовими печерами, а в Перевозском районі в селі Ичалка побудована Ичалковская ГЕС.

Піднімемося в гори

Розглянемо, чим відрізняються гірські річки. Головною їх особливістю є швидкість течії, вони не формують великих долин і звивин, а течуть, як правило, по гірських ущелинах з крутими берегами.

Більшість зароджуються в горах і лише потім спускаються на рівнини.

Для них характерні ухил, велика кількість водоспадів і порогів.

У нашій країні дуже багато річки — гірські, ще більше річок є гірськими лише в одній своїй частині, а спустившись на луки і степи, стають рівнинними. За територіальною ознакою поділяються на:

 • Кримські,
 • Предкавказские,
 • Північно-Кавказькі,
 • Далекосхідні,
 • Східно-сибірські.

В гірській частині Кримського півострова дуже розвинена річкова система, з Південної її частини водостоки короткі, бурхливі, з безліччю водопадів: Учан-Су, Узкнь-Баш. У західній частині відомі Бельбек, Чорна, Алма, що впадають у Чорне море.

Ставропольська височина поділяє всю водну систему краю на західну групу Азовського моря і східну, що належить Каспійського моря. Найбільш відомими та великими на Кавказі є Кубань та Терек. Початок беруть в горах, біля Кубані недалеко від знаменитого Ельбрусу, а Терек — на горі Зильгахох. Менш протяжні: Кагальнику, Бейсуг, Челбас, Кума.

Далекосхідні річки теж цікаві своїм характером перебігу. Знаменитий Амур у верхній частині – гірський, протікає по кам’янистих ущелинах і розвиває велику швидкість течії, поступово знижується до міста Благовєщенськ. На хребтах Сіхоте -Аліна з східної сторони стікає безліч гірських річечок, найбільшою вважається Тумнин, довжиною 270 км. На північно – східному узбережжі знаходяться численні річки, що стікають з хребтів: Анадир, Полювання, Уда.

Велика частина річок Східної Сибіру відноситься до гірських. Такий красень Єнісей, Лена, Индигирка, Колима. Рясніють бистринами, вирами.

Центральна частина країни

Серед річок Європейської частини Росії чільне місце посідає Волга. На цій території знаходяться найбільш відомі та великі річки з древньою історією, багатою флорою і фауною.

Найбільшою, звичайно ж, вважають Волгу, її довжина 3888 км, площа — 1360 кв. км. Вона добре видно на карті. Починається на височини з підземного джерела, впадає в Каспійське море.

Приток Волги дуже багато, 200 струмків і річок, найбільші з них – Кама й Ока. Тут встановлені штучні водосховища і гідроелектростанції:

 1. Куйбишевська.
 2. Волгоградська.
 3. Чебоксарская.

По берегах Волги знаходяться охоронювані природні заповідники і національний парк ” Самарська Луки. Умовно Волгу ділять на 3 частини:

 • верхня,
 • середня,
 • нижня.

Верхній відрізок протікає в лісовій місцевості від початку Волги до Нижнього Новгорода, середня частина тече переважно по лісостепу та степу, а нижня — в умовах напівпустельних і безкраїх степів. Температурний режим відрізняється від природного з-за спорудження водосховищ і ГЕС. Влітку температура води тримається на позначці 23-26 градусів, взимку поверхня практично завжди покривається шаром льоду.

Волга судноплавна, бо вздовж берега розташовані великі портові міста. Найбільш багата на рослинність і тваринний світ саме нижня ділянка Волги, унікальні комахи, тварини, риби і рослини вздовж берегів тут представлені у великих кількостях.

Які ще річки європейської частини входять в цей список.

Кама. Знаходиться на 5 місці по протяжності, в неї впадають приблизно 200 приток, найбільші: Вятка, Біла, Чусова.

Греблі, водосховища та ГЕС постійно регулюють і контролюють води. Біля витоку оточена гірською місцевістю, степами, а при впадання у Волгу по берегах починаються березові гаї і лісостепу.

Ока. Другий значний приплив Волги. Довжина Оки дорівнює 1480 м. Витік біля селища Малоархангельск, а в районі Нижнього Новгорода впадає в Волгу.

Цікава зміна ландшафту по різних берегах: правий берег високий, з обривами і крутими схилами, а лівий – низький, за ним знаходяться численні заливним луки і поля. До гирла природа дещо трансформується, тут річка стає ширше, быстротечнее, а по берегах з’являються соснові дерева і листяні ліси.

Дон. Протяжність дорівнює 1970 км, а площа значна — 450 тис. кв. км. Витік розташований у Тульській області, випливає з струмка Урванка, а гирло – Азовське море в Таганрозькій затоці. Характеризується повільний повільною течією, так що вираз «тихий» повністю відповідає характеру Дону, долина широка, полога з високим правим берегом. У нижньої течії ширина дорівнює 15 км, глибина досягає 12-15 метрів. Приток у Дона дуже багато, близько 5200. Хопер, Ведмедиця, Манич, Північний Донець, Сал – найбільш значущі.

Живиться Дон талими водами, грунтові та дощові складають третину. На берегах можна побачити лісостепу, де зосереджено кілька великих міст, річкових портів, заповідників і гідроелектростанцій. Водний потік відіграє значну роль у житті регіону і промисловості.

Найбільші річки Росії — назви, розташування

Топономика річок Росії

Висновок

У нашій країні багато красивих, унікальних, великих і маленьких, поточних через гірські хребти і пологі рівнини, річечок і струмків, що містять у собі величезні запаси питної води і створюють унікальний ландшафт, природні умови для життя людей, зростання і розвитку тваринного та рослинного світу. Потрібно постаратися зберегти річки Росії цю природну красу і залишити спадщину для майбутніх поколінь.