Злочин і покарання Достоєвського: короткий зміст по главам, сюжет, хто такий Розкольників і стара процентщица

Федір Михайлович Достоєвський створив дивовижне твір з глибоким змістом. Кожен раз з особливим трепетом перевертаєш чергову сторінку роману «Злочин і покарання».

Дія переносить читача в повсякденне життя Петербурга 19 століття, змушуючи замислитися над проблемами «маленької людини». Отже, «Злочин і покарання»: короткий зміст.

Чиє перо посміла написати

Ф. М. Достоєвський народився 30 жовтня 1821 року у Москві. Сім’я колишньої пінської шляхти складалася з восьми дітей.

Домашнім освітою займався батько, який викладав старшим синам латинь. Вчитель Драшусов вчив молодого Достоєвського французької мови та словесності.

Михайло і Федір Достоєвські мріяли працювати на літературній ниві, що було відкинуто суворим батьком.

Твір «Бідні люди» отримала захоплені відгуки письменників з гуртка Бєлінського. Через десятки років геній почав писати 1 частина роману «Злочин і покарання».

Розквіт творчості Федора Михайловича припав на 1855-1880 роки. Саме тоді він написав найвідоміші твори – «Щоденник Письменника» збірник «Велика П’ятикнижжя».

1 лютого 1881 року класика М. Ф Достоєвського не стало. Тихвинское кладовищі Санкт-Петербурга стало останнім притулком для генія. Сподіваємося, що даний розділ трохи познайомив вас з автором, який написав знаменитий роман.

Увага! Оренбурзької фортеці стала домом для Достоєвського, тут він почав змінювати політичні світогляду, написав кілька вірнопідданих віршів. 17 квітня 1857 року був повністю амністований, отримати дозвіл публікувати художні твори.

Історія створення

Перший задум майбутнього роману у автора з’явився в 1859 році під час заслання, проте його реалізація почалася сімома роками пізніше. Початковий варіант припускав розповідь від першої особи, головний герой не мав прізвища, Свидригайлов був епізодичним персонажем. Можливо, сюжет Достоєвському підказав Герасим Чистов, який убив сокирою двох літніх жінок. Злочинець викрав коштовності і велику суму.

Друга версія роману Достоєвського мала філантропічний посил, тоді ж письменник визначився скільки голів у романі. Остаточна редакція зробила Раскольникова одержимим «ідеєю Наполеона»: «тварь я тремтяча або влада маю».

Структура, головні персонажі

Кожна з глав несе глибокий посилання для сучасників, органічно взаємодіє з наступними.

Сонячним липневим днем бідного студента відвідує думка про вбивство «бридкої старенької» лихварки. Юнак вважає, що гріх змінить життя рідних, сестра буде вільна від заміжжя з розрахунку.

Розвідка і продуманий план руйнуються через паніки Родіона Романовича. Мимовільним свідком злочину стала зведена сестра бабусі-лихварки Ліза, вона ж стає другою жертвою.

Життєвий шлях героя переплетений з сімейством Мармеладовых: титулярний радник Семен Захарович, дружина Катерина Іванівна і дочка Соня. Бідна дівчина змушена працювати повією, щоб прогодувати рідних.

Епілог підведений під антураж сибірського острога, де Родіон відбуває 8-річну каторгу за скоєний злочин. Соня слід за Раськольниковим, відчуваючи до нього ніжні почуття. Під їх дією юнак змінює принципи заради коханої. Далі кожна лінія сюжету буде розглянуто детальніше, нижче ми перерахуємо всі події, які відбуваються в романі «Злочин і покарання»: короткий зміст по главам допоможе нам повністю окреслити позицію і долю головного героя.

Важливо! Істотну роль у романі зіграв слідчий Порфирій Іванович, спілкування з яким призводить Раскольникова до щиросердного зізнання.

Дивовижної доброти людина — Лізавета, молодша зведена сестра лихварки. Описана в романі як лагідний, скромний, боязкий чоловік. Дівчина часто терпіла побої від родички. Ліза знайома з Раськольниковим, так як підробляє пралею. Дружить з Сонею Мармеладовой. Стає мимовільним свідком злочину, а потім і жертвою.

Переказ сюжету

Наводимо повний перелік подій роману «Злочин і покарання»: короткий зміст по главам.

I частина

Сім перших розділів змушують співчутливо поставитися до майбутнього злочинцеві:

 1. Родіон Розкольників — бідний студент, який не може оплатити подальшу освіту, другий день нічого не їсть. Юнак звертається до старої-процентщице, щоб закласти срібний годинник. Тут же вивчає квартиру із злочинними намірами.
 2. Знайомиться з Мармеладовым. Той занадто п’яний, тому юнак проводить його додому. Вражений убого обставленій квартирою, він залишає виручені гроші на підвіконні.
 3. Бачимо умови проживання молодої людини. Він читає листа своїй матері Пульхерії Раскольниковой. Та пише, що його сестра стала жертвою інтриг Свидригайлова. Дуня незабаром стане дружиною радника П. П. Лужина, має невеликий капітал.
 4. Родіон Розкольників не бажає цього шлюбу, але заборонити не може. Сумні роздуми приводять до думок про скоєння злочину.
 5. Перебравши спиртного, герою сниться дитяча історії з закланием старої коні. Його долають сумніви, але зустріч з Лизаветой переконує його у зворотному.
 6. Глава описує приготування до злочину Родіона – обзавівся сокирою та фальшивим «закладом». Закінчивши нагальні справи, Раскольников виходить з дому.
 7. Стара, не помітивши хвилювання юнаки, пала жертвою обуха сокири. Вбивця набиває кишені грошима, коли провідати сестру приходить Лізавета — епізодичний персонаж. За сюжетом дівчині судилася загибель від руки головного героя.


«Злочин і покарання»- вбивство баби.

II частина

Моральні страждання Раскольникова змушують читача співпереживати йому:

 1. Прийшовши в себе після вбивства баби, Родіон змушений податися до місцевого інспектору. Розмови про смерть Олени Іванівни приводять героя в непритомний стан.
 2. Наляканий обшуком, Розкольників приходить на безлюдний двір, де ховає кошель з монетами під камінь.
 3. Гарячка триває два дні, героя відвідує Разумихин. Грошовий переказ від матері полегшив фінансове становище сина.
 4. Студент-медик Зосімов розповідає, що поліція шукає злочинця, але доказами не має.
 5. Родіона відвідує Лужін, який піддає його закидам. Герой намагається все заперечувати, але безрезультатно.
 6. Полубред призводить до фактичного визнання у вбивстві. Місце злочину притягує героя.
 7. Родіон бачить агонію Мармеладова, який невдовзі вмирає. Разумихин приймає зміцнілого юнака, ввечері приїжджають його рідні.

III частина

Поліція вивчає Раскольникова на тлі сімейної драми Дуні:

 1. Родіон намагається відрадити сестру від шлюбу, а Разумихин вражений красою дівчини.
 2. Подружжя Раскольниковых відправляється до сина, щоб обговорити раптове лист майбутнього зятя Петра Петровича Лужина.
 3. Юнак почуває себе здоровим, з ним діляться змістом листа, рідні його бояться.
 4. Соня запрошує героя на поминки, Розкольників згладжує нерівність станів, представивши дівчину.
 5. Слідчий Порфір’єв підозрює Родіона у злочині. Той же стурбований питанням повернення речей, закладених старій.
 6. Незнайомець нарікає головного героя вбивцею і ховається. Раскольникова мучить пропасниця, вечірній візит Свидригайлова.


«Злочин і покарання» — Раскольникова підозрюють у вбивстві.

IV частина

Слідчі дії спрямовані на перевірку алібі героя роману:

 1. Свидригайлов приносить злість і розчарування. Перелюбник просить влаштувати зустріч з Дунею, не згадуючи, хто був прохачем.
 2. Сестра не може вибрати між братом і нареченим.
 3. Розкольників відвідує Соню, бачить убогість її кімнати, справляється про тяжке становище дівчини. Обіцяє на наступний день розповісти про вбивцю Лизаветы. Потім він приходить за речами в поліцію, де його чекає сюрприз: фарбувальник Микола зізнається у злочині. Загадковий незнайомець вибачається за «брехливі» звинувачення на адресу героя, той впевнений в неминучому покаранні.

V частина

Будинки Розкольників метається від докорів сумління, вирішується розкрити таємницю близькій людині:

 1. Лужін замишляє лихе справу по відношенню до близьких Раскольникова, підмовляє сусіда Лебезятникова.
 2. Поминки радника Мармеладова підходять до кінця, коли приходить Петро Петрович.
 3. Він заявляє про зникнення 100 рублів і звинувачує в крадіжці Соню. Та відмикається, зав’язується сварка, подружжя Мармеладовых виганяють з квартири.
 4. Розкольників визнається Соні у злочині, та просить прийти повинитися до слідчого.
 5. Катерина Іванівна божеволіє і вмирає, тяготи про влаштування дітей і похорону бере на себе Свидригайлов. Аргументує він це тим, що чув кінець розмови між Родіоном і Сонею.


«Злочин і покарання» Розкольників визнається Соні у вбивстві.

VI частина

Фінальні акорди психологічної драми:

 1. Мати героя захворіла, слідчий переконується, що вбивця – Розкольників. Короткий зміст їхньої розмови зводиться до відкритих погроз.
 2. Свидригайлов намагається примусити Дуню до шлюбу шантажем її брата, однак та кілька разів стріляє з захованого револьвера.
 3. Перелюбник дає Соні 3 тисячі рублів, так як знає, що дівчина піде за Раськольниковим. Мучений совістю, Свидригайлов здійснює самогубство шляхом пострілу в голову.
 4. Розкольників розкривається перед сестрою, прощається з нею.
 5. Родіон направляється в поліцію, зізнається у злочині.

Епілог оповідає про те, що мати Раскольникова Пульхерія Олександрівна незабаром померла, вона жила тільки в очікуванні звістки від сина. Дуня стає дружиною Разуміхіна, той закінчує навчання. Через кілька років подружжя вирішує переїхати ближче до Родіона. Соня пішла за Раськольниковим, любі зізналися одне одному, окрилений коханням, герой кардинально змінюється.

Увага! Життя приходить в норму у героїв злочин і покарання, кінець наступає з сибірськими морозами.

Короткий зміст — Злочин і покарання

«Злочин і покарання»: короткий зміст і цікаві думки

Висновок

На цьому завершилася історія бідного студента, який опинився самолюбною і далеко недурною. Він зумів подолати себе і визнати свої помилки. А чи змінилися інші персонажі? Достоєвський заглянув вглиб людської душі і зумів показати психологію різних людей своєї епохи. Сподіваємося, прочитавши короткий опис подій роману, вам захочеться прочитати його повністю.