Образ Чиклина в повісті Платонова «Котлован»

Микита Чиклин – літній землекоп, старший в артілі. Основою життя цього персонажа став працю, він продовжує працювати і після того, як вийшло належний час.

Чиклин дуже самотній, ночами він згадує минулі часи: кафельно-израсцовый завод і дівчину, дочку господаря, яка одного разу його поцілувала. Коли Прушевский повідав йому історію своєї юнацької любові, Чиклин відразу здогадується, що жіночий образ у них один на двох.

Щоб вилікувати товариша від туги і болісних спогадів, Микита відправляється на пошуки цієї жінки і знаходить її на підлозі в покинутому кахельному заводі. Через короткий час вона помирає, а в бараці разом з будівельниками залишається її дочка Настя.

Чиклин постійно про всіх піклується: завалює цеглою і камінням приміщення, в якому зберігаються останки коханої юності, забирає з прихованих селянами трун два, пристосувавши один як ліжечко для Насті, а інший – для ігор. Коли ж дізнається про вбивство Сафронова і Козлова, захоплює ці труни для них.

Микита Чиклин може один без праці виступити за весь клас, якщо той вимре, для самого себе він жити не вміє. Про це він говорить убитим Сафронову та Козлову, коли ночує з їх тілами в сільраді. І це насправді так.

Він різкий і швидкий на розправу: вбиває чоловіка за те, що той не може розповісти, хто позбавив життя його товаришів, б’є в обличчя попа-расстригу, доносящего на тих, хто приходить помолитися.

І ще безліч характеризують його вчинків здійснює Микита Чиклин. Так, наприклад, він будує пліт для висилки заможних людей і раскулачивает їх разом з Настею і Ведмедем. Дізнавшись, що молотобоєць продовжує і вночі працювати в кузні, приходить йому допомагати. Але головною турботою Чиклина стає Настя. Коли дівчинка хворіла, Микита, де тільки міг, дістав для неї теплі речі, закутывал, оберігав. Цей літній чоловік став для Насті справжнім батьком. Він навіть здійснив заради неї вбивство голови колгоспу, адже той посмів зняти з дівчинки свій піджак.

Микита виконує всі Настині прохання, приносить мамині кістки, коли дівчинці це було необхідно. У відповідь на це Настя цілує Чиклина, як колись цілувала її покійна мати.

Але от тільки не судилося цій дівчинці побачити світлого і щасливого майбутнього. Її життя різко обривається. З села повертається весь колгосп і Чиклин вирішує, що їхній будинок-котлован повинен бути як можна ширше і глибше, щоб туди увійшли усі без винятку, будь вони з барака чи з глиняної хатинки. А потім цілу добу видовбує для Насті могилу. І ховає її в самоті.