Важливо вміти прощати?

Прощати – це якість сильних духом людей. Забути образи, переступити через свою гордість, зрозуміти людину може не кожен. Образа руйнує людські стосунки і навіть знищує їх. Накопичуючи образи, людина руйнує себе, свої моральні якості, стає злопам’ятним. Потім з’являються плани помсти, особистість жадає відплати. Людина не помічає того, як втрачає кращі моральні якості в своїй душі. Пробачити – значить зрозуміти мотиви особи, яка вчинила неправильно або допустила помилку. Будь-яка людина – це неідеальне або абсолютно безгрішне істота, тому потрібно знайти в собі сили забути всі образи.

Вміння прощати є одним з найбільш шанованих якостей в літературі. Ф. М. Достоєвський у романі «Злочин і покарання» тісно пов’язав цю животрепетну тему з релігією. На думку автора, саме головне прощення – це прощення Бога, перш за все, потрібно покаятися перед ним, щоб заслужити його у простих людей.

Пробачити себе за таке жорстке злочин здається Раскольникову неможливим, хоча усвідомлення цього приходить до нього не відразу. Тільки наприкінці роману і під впливом Софійки він кається у скоєному злочині і несе покарання. Проте Достоєвський залишив питання прощення самого себе відкритим.

Мені здається, інших людей легше пробачити, тому що людина зазвичай пред’являє до себе більш суворі вимоги. А жити і ненавидіти себе – це дуже складно, це руйнує особистість і дуже сильно вибиває з колії. Так людина розгублюється у житті, духовно вмирає.

З іншого боку, Сонечка – це та особистість, яка вміє прощати. Вона полюбила Родіона і пробачила йому його нелюдський злочин. Дівчина не тримає зла на свого батька, з-за якого їй довелося принижуватися і торгувати собою. І Сонечка, і Розкольників стали глибоко віруючими людьми і знайшли шлях до порятунку.

В епопеї «Війна і мир» Л. Н. Толстого прощення тісно пов’язане з любов’ю і теплими взаєминами. Наташа Ростова, яка готова була втекти з Курагиным, зруйнувала честь свого роду. Але батьки зрозуміли її і пробачили цей необгрунтований вчинок, пославшись на недосвідченість дівчини. Вони ніколи не дорікали її у скоєному. Це і є справжнє прощення.

Прощати – це талант. Образа, злість і ненависть завдає багато бід тому, хто зробив помилку і того, хто не вміє прощати. Люди схильні помилятися і чинити неправильно через недосвідченість або дурості, тому варто хоча б спробувати не згадувати про неприємному випадку.