Що значить «велика мета»?

Велика мета невід’ємно пов’язана з сенсом життя. Як мені здається, між цими поняттями існує дуже тонка грань. Велика мета – головне, чого хоче досягти людина в житті, а її сенс – це те, навіщо він живе. Не кожна особистість здатна ставити великі цілі. В силу віку, наприклад, це неможливо. Не може маленька дитина або підліток знати, до чого він прагне. Усвідомлення цієї проблеми, як мені здається, приходить до зрілості або старості, коли людина прожила певну кількість років, отримав безцінний досвід. Тільки тоді він усвідомлює свою велику мету.

Письменники часто замислювалися про своєї великої мети і просували її у своїх творах. В їх творчості можна побачити персонажів, які дбають за своє високе намір і вважають його невіддільним від вимог моралі. Таким піднесеним героям часто протиставлялися люди, які мали якусь приземлену мета і хочуть будь-якими засобами досягти її. Як правило, такі наміри не йшли далі слави і матеріальної забезпеченості.

Мені здається, однією з найбільш великих життєвих цілей є перетворення суспільства або держави, тому що таке прагнення покращує життя не тільки однієї певної людини, але й інших людей. Однак не завжди письменники підтримували такі благі наміри.

Наприклад, у повісті Ст. Распутіна «Прощання з Мотрею». Блага мета, окреслена у цьому романі, будівництво гідроелектростанції стала причиною масового відселення людей в інше місце. Здавалося б, велика мета, але коштує вона страждань звичайних працьовитих людей? Ось і головні герої твору, старих жінок, така ситуація не радує. Вони мріяли померти на рідній землі, де виховувалися, де пройшла вся їх життя. Проблема в тому, що велика мета може принести неприємності, вбити в людях кращі моральні якості. Ст. Распутін показує нам, що будь-яка мета повинна бути виправдана, і якщо прагнення воістину блага, то воно не повинно приносити людям неприємності.

Велика мета повинна бути моральною. І виправдовувати її повинні етичні засоби. І якщо з-за ідеалів страждають люди, то це вже не ідеал, а чиясь примха. Письменники зовсім не налаштовували на надмірному консерватизмі, вони просто хотіли, щоб зміни, що їх наводять у суспільстві чи державі, не змінювали спосіб життя звичайних людей. Воістину, велика мета повинна йти на благо людей і стає змістом їх життя.