Карамзіна бідна Ліза – читаємо короткий зміст: хто написав, головні герої – Ліза і Ераст

Багато хто пам’ятає Н.М. Карамзіна за його історичних робіт. Але і для літератури він зробив чимало. Саме його стараннями отримав розвиток сентиментальний роман, в якому описуються не просто звичайні люди, але їхні почуття, страждання, переживання. Сентименталізм зблизив простих людей і багатіїв як відчувають, думають і відчувають однакові емоції і потреби. В той час, в якому році була написана «Бідна Ліза», а саме в 1792, до звільнення селян було ще далеко, і їх існування здавалося чимось незрозумілим і диким. Сентименталізм ж вивів їх на повноправні відчувають герої.

Історія створення

Сам автор називав повість «казкою досить простенької», використовуючи не традиційну раніше історію кохання бідної сироти селянки і розорився, але світського юнаки.

Важливо! Він же ввів моду на маловідомі імена – Ераст і Єлизавета. Практично не використовуються імена швидко стали прозивними, що визначають характер людини.

Саме ця зовні проста і нехитра повністю вигадана історія кохання і смерті породила цілий ряд наслідувачів. А ставок навіть був місцем паломництва для нещасних закоханих.


Бідна Ліза

Короткий зміст

Нескладно запам’ятати, про що повість. Адже її сюжет не відрізняється насиченістю або перипетіями. Анотація до повісті дозволяє дізнатися головні події. Сам Карамзін короткий зміст передав би так:

  1. Залишившись без батька, Ліза почала допомагати збіднілої матері, продаючи квіти і ягоди.
  2. Ераст, підкорений її красою і свіжістю, пропонує їй продавати товар тільки йому і потім взагалі просить не виходити на вулицю, а віддавати йому товар з дому. Цей багатий, але вітряний дворянин закохується в Лізу. Вони починають проводити вечори наодинці.
  3. Незабаром до Лизавете сватається заможний сусід, але Ераст втішає її, обіцяючи сам одружитися. Відбувається близькість, і Ераст втрачає інтерес до погубленной їм дівчині. Незабаром юнак їде на службу. Лізавета чекає і боїться. Але випадково вони зустрічаються на вулиці, і Лізавета кидається йому на шию.
  4. Ераст повідомляє, що заручений з іншого, і наказує слузі дати їй грошей і вивести з двору. Лізавета, передавши гроші матінці, впадає у ставок. Мати її вмирає від удару.
  5. Ераст розорений програшем в карти і примушений одружитися на багатій вдові. Він не знаходить щастя в житті і звинувачує себе.


У місто продавати квіти

Головні герої

Зрозуміло, що характеристика одного з героїв повісті «Бідна Ліза» буде недостатньою. Їх треба оцінювати разом, у впливі один на одного.

Незважаючи на новизну та оригінальність сюжету, образ Ераста у повісті «Бідна Ліза» не новий, не рятує і маловідоме ім’я. Багатий і нудьгуюча дворянин, втомлений від доступних і жеманных красунь. Він шукає яскравих відчуттів і знаходить невинну і чисту дівчину. Її образ дивує його, манить і навіть пробуджує любов. Але перша ж близькість перетворює ангела в звичайну земну дівчину. Він відразу згадує, що вона бідна, неосвічена, і вже її репутація знищена. Він біжить від відповідальності, від злочину.

Біжить він у звичні захоплення – карти і гуляння, що призводить до розорення. Але він не бажає втрачати свої звички і жити з коханою трудової життям. Ераст продає свою молодість і свободу за багатство вдови. Хоча кілька місяців тому він відмовляв кохану від вдалого шлюбу.

Зустріч з коханою після розлуки лише стомлює його, заважає. Він цинічно кидає їй гроші і змушує слугу вивести нещасну. Цей жест показує глибину падіння і всю його жорстокість.

А ось образ головної героїні повісті Карамзіна відрізняється свіжістю і новизною. Вона бідна, працює для виживання матері і при цьому ніжна і красива. Характерні її риси – чутливість і народність. У повісті Карамзіна бідна Ліза – типова героїня з села, поетична і з ніжним серцем. Саме її почуття і емоції замінюють їй виховання, моральність та норми суспільства.

Автор, щедро наділяючи бідну дівчину добротою і любов’ю, немов підкреслює, що таким жінкам притаманна природна моральність, не потребує обмежень і повчань. Вона готова жити заради коханих, працювати і зберігати радість.

Важливо! Життя вже випробовувала її на міцність, і вона гідно витримала випробування. За її чином, чесним, красивим, ніжним, забувається, що вона бідна, неосвічена селянка. Що вона працює руками і торгує, чим Бог послав. Це слід пам’ятати, коли стає відома новина про розорення Ераста. Ліза не боїться бідності.

Сцена, що описує, як померла бідна дівчина, сповнена відчаю і трагізму. Віруючою і люблячу дівчину безсумнівно зрозуміло, що самогубство – страшний гріх. Розуміє вона і те, що мати не проживе без її допомоги. Але біль від зради і усвідомлення, що вона зганьблена, дуже важко нею переживається. Ліза тверезо дивилася на життя і чесно говорила Ерасту, що бідна, що не пара йому і що мати знайшла їй гідного нареченого, нехай і нелюба.

Але юнак переконав у своїй любові та скоїв непоправне злочин – забрав її честь. Те, що для нього стало рядовим нудним подією, виявилося для бідної Лізи кінцем світу і початком нового життя одночасно. Її ніжна і чиста душа поринула в бруд, а нова зустріч показала, що улюблений оцінив її вчинок як розбещеність.

Важливо! Той, хто написав повість «Бідна Ліза», усвідомлював, що піднімає цілий пласт проблем і зокрема тему відповідальності багатих нудьгуючих дворянчиков перед нещасними бідними дівчатами, чиї долі і життя розбиваються від нудьги, яка пізніше знайшла свій відгук у творчості Толстого, Буніна та інших.

Сцена біля ставка

Реакція читачів

Публіка зустріла повість неоднозначно. Жінки сострадали і здійснювали паломництво до ставка, який став останнім притулком нещасної дівчини. Деякі критики-чоловіки соромили автора і звинувачували у надмірній чутливості, в рясних сльозах, які ллються постійно, картинності персонажів.

Насправді за зовнішньою приторностью і сльозливість, докорами в яких сповнена кожна критична стаття, криється істинний сенс, зрозумілий уважними читачами. Автор зіштовхує не тільки два характеру, але два світу:

  • Щире, чутливе, до болю наївне селянство з його зворушливими і глупенькими, але справжніми дівчатами.
  • Добродушне, захопливе, щедре дворянство з зніженими і примхливими чоловіками.

Одну загартовують труднощі життя, іншого ці ж труднощі ламають і лякають.

Жанр твору

Сам Карамзін описав свій твір як сентиментальну казку, але воно отримало статус сентиментальна повість, так як в ньому є герої, що діють у тривалому часі, повноцінна зав’язка, розвиток і розв’язка. Герої проживають не окремі епізоди, а значну частину свого життя.

Бідна ЛІЗА. Микола Карамзін

Переказ Карамзін Н. М. «Бідна Ліза»

Висновок

Отже, питання: «Бідна Ліза» – це повість або розповідь, вирішено давно і однозначно. Анотація до книги дає точну відповідь.