Полтавська битва – коротко про найголовніше: опис і значення битви під Полтавою, причини перемоги росіян

Полтавська битва відбулася 27 червня 1709 року. Це було генеральна битва між військами Швеції і Росії в ході Північної війни (1700-1721 рр..), в якому шведи зазнали повний розгром і втратили свій було могутність. Російська армія здобула переконливу перемогу, перевага у війні тепер була на боці Росії, яка змусила рахуватися з собою провідні європейські держави.

Попередні події

1700 рік. Навряд чи в той час хтось підозрював про те, що через кілька років на території нинішньої України відбудеться одне з найбільш масштабних битв континентальної Європи. Саме в цьому році закінчилася битва при Нарві, в якій росіяни зазнали поразки. Карл XII продовжує радіти після тріумфальної перемоги.

Історія знає безліч диктаторів, які боролися за світове панування: Юлій Цезар, Чингісхан, Олександр Македонський, Наполеон, Муссоліні, Гітлер. Шведського короля, який прийшов до влади в 15 років, по праву називають однією з найвпливовіших персон у світовій історії. Карл XII був неординарною особистістю: не боявся практично нічого, можливо, саме тому не замислюючись вступив в боротьбу з сильним військом свого часу під проводом Петра І.

Після перемоги під Нарвою він вирішує підкорити собі Європу: спочатку перемогти польського короля Августа ІІ саксонського курфюрста, а потім відкрити доступ до Західних європейських володінь.

Беручи одну перемогу за іншою, Карл XII не забував про одну з наймогутніших імперій – Російської. Тому в 1705 році король приймає рішення розвернути своє військо проти Петра і підпорядкувати собі Москву. Через 3 роки він починає стрімку підготовку, і незабаром прямує у бік російської столиці.

До того часу, як шведи і їх війська опинилися під Полтавою, за найскромнішими підрахунками, вони втратили в боях майже 35 тисяч солдатів. Полтава здавалася шведському полководцю досить легкою здобиччю, яку можна захопити в лічені дні. Але він помилявся.

Росія і Швеція напередодні битви

Історія вчить не повторювати минулих помилок, проте кожен раз ми спостерігаємо, як, перебуваючи під владою власних амбіцій, полководці недооцінюють свого супротивника. Так сталося і з Карлом XII. Протягом кількох місяців, з квітня по червень, шведи робили більше 20 спроб штурму міських стін, втративши при цьому майже 6 тисяч осіб, але не домоглися бажаного результату.

Важливо! Завдяки архівним даними та відомостями з особистого листування учасників Північної війни історикам вдалося встановити приблизну кількість піхоти і кавалерії під час Полтавської битви, розрахувати співвідношення сил з обох сторін.

Шведи Росіяни
Кількість солдатів Майже 37 тисяч і 32 артилерійських снарядів понад 40 тисяч вояків та 72 гармати артилерії
Додаткові сили: кілька тисяч запорізьких козаків Додаткові сили: кілька тисяч калмиків
Втрати 9224 людини убитих, 2973 -полонених 1345 убитих і поранених 3290

Цікаво! Шведське командування недооцінював артилерію росіян. Її основний упор був на потужну атаку піхоти зімкнутим строєм.

Російська армія в ті часи була чудово підготовлена, мали багатий досвід ведення бою, максимально використане нове зброю під час битви. Російські війська вперше застосували польові земляні укріплення, а також кінну артилерію, яка швидко переміщалася по полю.

Петро І відмінно знав свій народ і його героїчний настрій. Тому, щоб підняти патріотичний дух, напередодні Полтавської битви, цар самостійно вирушає в провінції і звертається до народу. Навряд чи збереглося точний опис тих подій, проте записи істориків того часу кажуть, що Петро закликав народ боротися і відстоювати Росію.

Коротко найголовніше скажемо про позиції шведів. В історичних матеріалах, що зберігають військові спогади, зазначається, що Карл XII заявив своєї армії, що вже завтра вони будуть бенкетувати в покоренном місті, радив народу приготуватися до великої здобичі, яка йому належить.

Битва за перевагу в Європі

Не чекаючи ранку, Карл XII наказав своїм військам підготуватися до баталії. Він смакував швидкий розгром російської армії в Полтавській битві і будував плани пересування в бік Москви. Шведи побудувалася в 6 колон. Проте щось пішло не так, хвилювання серед солдатів затихло лише в районі 2 годин ранку 27 червня. Тоді вони попрямували до місця битви.

Про Полтаві мало що було відомо: скільки військ Петра І сконцентровано в місті, є потаємні входи в місто, з якого боку завдадуть удар росіяни. Але це не зупиняло шведів, навпаки, з кожною хвилиною вони знаходили все більшу впевненість.

Важливо! Під Полтавою зустріч військ двох полководців виявилася несподіваною, Карл XII хотів непоміченим увірватися в місто і прискорити його облогу, поки російські військові не були до того готові. Петро І передбачив навіть це: він і його командири військ направили російську армію за межі міста, не даючи противнику просуватися далі і знищуючи його на незнайомій території.

Тактика шведів була своєрідною для того часу: вони не брали полонених, воліли вбивати все живе на своєму шляху. Проявивши крайню ступінь жорстокості, вони хотіли підпорядкувати собі всіх. Є свідоцтва того, що чужинці навідувалися в житлові будинки полтавчан і вбивали ще сонних і беззбройних жителів.

Через кілька годин бойових дій шведи заликовали: російські війська під командуванням Петра І розверталися і йшли з поля бою. Здавалося, що вони потроху тікають, залишаючи за собою поранених. Карла ХІІ вже вітали з перемогою, адже Полтавська битва підходила до завершення.

Але вже через мить ряди шведської армії почали рідшати. Росіяни зважилися на повторний удар і не помилилися. Втрати шведів склали близько 1000 осіб, командири деяких полків загинули. Російський цар завдав повторного удару, відправляючи 5 піхотних батальйонів на шведів. Вдалося взяти в полон шведського генерала Шлиппенбаха. Незабаром можна було побачити перших які капітулювали солдатів з боку Карла XII.

Завершення баталії

Шведська армія була ослаблена. Недовготривала пауза, як їм здавалося, може відновити сили. Але розгром Карла XII був уже недалеко. Під час оборони Петро І втрачає з виду один з батальйонів своєї армії і вирішується вивести підкріплення на полі бою.

Одна частина війська займалася утриманням ворожих військ, інша – активними діями по розгону шведських військ.

Командування піхотою і кавалерією російських військ було зосереджено в руках чотирьох прославлених генералів: Б. П. Шереметьєва, А. В. Рєпіна, А. Д. Меньшикова і Р. Х. Баура. Історики стверджують, що головні причини перемоги російської армії в Полтавській баталії – це цілеспрямована і грамотна діяльність керівництва армії і полководця Петра І. Продумана тактика, ідеальні знання військової стратегії і колосальний досвід ведення бойових дій допомогли побороти шведську армію Карла XII в 1709 році.

Пасивна тактика російських перейшла в активну фазу. Війська вишикувалися для завдання остаточного удару по противнику. Ніколи ще під Полтавою не було такої світлої ночі. Грім артилерії, яскраве світло, що виходить від вогневого зброї, страшний гул народу і стогони поранених – ось що бачили тієї ночі жителі міста.

Близько 9 ранку шведи вирішили атакувати російську армію і нанести вирішальний удар. Тоді ж, після закінчення Полтавського бою, росіяни зустріли їх артилерійським вогнем і кинулися битися врукопашну. Через кілька миттєвостей військо супротивника помітило, що втрачає своїх найкращих військових, тому починає здавати позиції, ламається лінія оборони шведів.

Карл XII і Османська імперія

Коли Карл XII розуміє, що програє, він вирішується на втечу. Історія запам’ятає цей вчинок шведського короля як один із найстрашніших і безвідповідальних. Залишивши свою армію, король укривається у турків, йому надають політичний притулок в Османській імперії, яка вже давно планує почати військові дії з Росією.

На полі бою тривали останні години битви. Росіяни взяли в полон найвизначніших шведських генералів. Це означало повний крах планів ворога.

Російської армії в Полтавській битві було призначено перемогти. Політика шведів вже давно перестала бути наступальною і переросла в оборонну. Чим наполегливіше вони боролися, тим більше зростали втрати.

Підсумок битви

Значення Полтавської битви:

 • ознаменувала крах імперії Карла XI;
 • зміцнила позиції Російської імперії на світовій арені;
 • стала безпосереднім приводом для початку військових дій проти росіян з боку Османської імперії, розуміє, що держава вкрай слабке;
 • звільнила з-під залежності шведів Польщу;
 • намітила перелом у Північній війні;
 • стала приводом для укладення військового союзу Саксонії і Російської імперії.

Це потрібно знати

Історія зберегла чимало інтриг і несподіваних поворотів. Деякі цікаві факти про Полтавській битві і самому місті вона пам’ятає до цього дня:

 1. Після закінчення бою 8 липня 1709 року з шведських військових сформували два полки, які брали участь в експедиції 1717 року.
 2. Менше 70% військовополонених знову повернулися до Швеції.
 3. Полтава – один з найбільш містичних міст України. Тут часто відбуваються незрозумілі події. Можливо, з цієї причини Гоголь написав саме тут свої «Вечори на хуторі поблизу Диканьки».
 4. Полтава була центром діяльності Богдана Хмельницького. Саме тут він підняв повстання проти шведів.
 5. У період другої світової війни місто було повністю знищено німцями. Наскільки швидко він упав, настільки швидко повстав з мертвих, вже через кілька років після війни.

Полтавська битва — Календар важливих дат

Висновок

В історії є чимало прикладів битв і повстань, катастроф і воєн, відроджень і перемог. Битва під Полтавою стала значущою подією, а її учасники справжніми героями. Після перемоги Росія стала більш могутньої, сильної, вийшла в світові лідери і не здавала своїх позицій на протязі наступних століть.