Початкова доступне професійна освіта – це якесь освіту і що значить НУО: розшифровка

При навчанні молодих людей робітничих професій значна роль відводиться закладам середньої професійно освіти. Як не дивно, але в сучасному світі спостерігається недостатня підготовка фахівців-практиків. Нестачу робочих рук може відшкодувати початкова професійна підготовка, рівень якої з часом підвищується завдяки використанню високих технологій.

Основні пріоритети

Відшкодувати нестачу робочих кадрів допомагає середню професійну освіту (СПО). Професії початкової професійної освіти, які раніше вважалися не престижними, сьогодні стали затребуваними. Обумовлено це недоліком технічних фахівців. Установи початкового професійної освіти, які готують кадри середньої ланки стають популярні, їх рейтинг постійно зростає. Молодь навчають за 280 спеціальностями, і цей перелік постійно зростає разом з появою нових технологій.

Де можна отримати професію

Вступникам доступні освітні заклади початкової та підвищена ступенів. Що відноситься до початкового професійної освіти. Це в основному середні спеціальні навчальні заклади (ссузы).

Різновиди:

 • технікуми, де учні отримують базові професійні знання і вміння;
 • коледжі пропонують підвищений рівень підготовки, часто відкриваються при університетах. Навчання ведеться з використанням поглиблених програм, по закінченні студенти можуть продовжити навчання, щоб отримати вищу освіту;
 • ліцеї чи профтехучилища дозволяють отримати початкову профтехосвіта, навчальний процес тут будується за індивідуальними планами.

По закінченні СПО студенти отримують диплом НУО з кваліфікацією «спеціаліст початкового рівня». Організації з поглибленим викладанням присвоюють кваліфікацію «молодшого спеціаліста».

Сучасні стандарти

Що таке освіта початкового рівня? Як вже було сказано, НВО забезпечують ліцеїв і ПТУ (розшифровка — професійне технічне училище). Вони досить затребувані: за останніми даними в них навчаються до півтора мільйонів чоловік. Випускники ПТУ отримують не тільки диплом НУО, але й додаткові права:

Після закінчення навчання можна за бажанням

 1. Продовжити навчатися в коледжі або технікумі за скороченою програмою, яка включає вивчені раніше напрямку.
 2. Отримати середню освіту, але спочатку доведеться пройти державну атестацію.
 3. Вступити до вузу.

Училища забезпечують професійну підготовку, дають мінімум теорії і максимум практики, вчать робочим професіям.

Стандарти підвищеного рівня

Хто вирішив стати компетентним фахівцем середньої ланки в певній галузі або виробничником, обов’язково повинен вступити до технікуму або коледжу. Вони дають теоретичні знання, поєднані з певним практичним навчанням. У Росії налічується 2,5 тисячі подібних закладів, які навчаються до 2,3 мільйона чоловік. Кваліфікацію «спеціаліст» студенти отримують за рахунок введення в програму спеціальних предметів з поглибленим вивченням, наявності професійної практики і введення додаткової спеціальності, яка купується паралельно з основною. Рівень підготовки максимально наближений до вищим навчальним закладам по таким критеріям, як:

 • кількість навчальних годин;
 • присутність залікової та екзаменаційної системи;
 • практика написання курсових і дипломних робіт.

На відміну від університетів, вимоги в ссузів більш щадні, тому коледжі та технікуми вважаються початковій щаблем отримання вищої освіти. Вони готують студентів до успішного вступу за спеціальністю відразу на другий курс університету. Після закінчення студентам надається можливість продовжити навчання у Вузі за скороченою програмою. Випускники користуються різними пільгами при вступі до внз, до якого прикріплений коледж. Просунуті студенти поєднують навчання з роботою за обраною спеціальністю (наприклад, під час навчання в медичному училищі працює медсестрою в поліклініці). Це суттєвий плюс.

Надходження

Хто має можливість вступати в середні спеціальні навчальні заклади і на яких умовах? Дане право отримують:

 • абітурієнти, які здобули неповну або базову середню освіту;
 • особи, які мають початкову професійну освіту. Причому, ця категорія отримує право вступати без вступних іспитів.

Перед вступом необхідно надати до приймальної комісії пакет документів:

 • оригінали свідоцтв про неповну (повну) загальну середню освіту;
 • фото 3 на 4 см в кількості 4 штук;
 • ксерокопію паспорта або свідоцтва про народження.

Додаткові умови вступу:

 • абітурієнту може бути запропоновано пройти співбесіду;
 • у разі, коли претендентів на вступ більше, ніж вільних місць, проводиться тестування з основних шкільних предметів;
 • багато установи проводять конкурс середнього бала атестатів.

Що стосується коледжу і технікуму, то зарахування у них здійснюється за результатами вступних іспитів, найчастіше, з урахуванням середнього бала атестата.

Важливо! Основною умовою для надання освітніх послуг є наявність ліцензії. Тому при вступі у навчальний заклад намагайтеся переконатися, що такий документ є і термін його дії ще не закінчився.

Які надаються пільги

Як і в будь-яких інших навчальних закладах, при вступі в сснз або професійне училище існує перелік пільг, якими можуть скористатися абітурієнти:

 • іногородні діти отримують право проживати в гуртожитку;
 • поза конкурсом приймаються на навчання діти пільгових категорій: інваліди, сироти, які перебувають під опікою та інші.

Варто приділити увагу способом подачі документів. Для зручності абітурієнтів, особливо тех, хто проживає досить далеко від навчального закладу, сьогодні передбачена можливість подачі документів за допомогою інтернет-технологій. Для цього достатньо лише заповнити анкету і подати копії документів. Оригінали можна буде принести після надходження.

Особливості навчання

Середнє професійно-технічну освіту можна отримати з допомогою наступних форм:

 • очна;
 • очно-заочна;
 • заочна.

Диплом про закінчення НВО видається через 2-3 роки, якщо ви надходили після закінчення дев’яти класів, і через 1-3 роки, якщо спочатку отримали базову освіту (11 класів у школі). Терміни також залежать від обраної спеціальності.

Важливо! Для дев’ятикласників термін навчання у коледжі та технікумі складають 3 – 4 роки, а для всіх інших – до трьох років.

Переваги заочної форми

Помилковою є думка багатьох абітурієнтів, які вважають, що заочне навчання тягне за собою багато невиправданих проблем. Зовсім навпаки, ця форма навчання відкриває багато можливостей. Крім цього, можна буде навчатися дистанційно, поєднуючи навчання з роботою. Багато установи практикують навчання через інтернет. Це досить просто: отримавши певні завдання і рекомендації, необхідно їх виконати і відправити відповіді і виконані завдання викладачу в електронному вигляді. Відвідати установу знадобиться тільки під час здачі сесії.

Заочна форма навчання передбачає спочатку отримання середньої освіти. У цьому випадку професійну практику студент проходить на протязі всього курсу навчання: підвищує рівень знань за фахом і одночасно напрацьовує досвід. Це дуже цінується роботодавцями.

Початкову і середню профосвіту

Яким має бути сучасне професійне освіту?

Висновок

Ознайомившись з інформацією про те, що таке початкова професійна підготовка і чим відрізняється НВО від інших установ, абітурієнтам буде набагато простіше визначитися з реалізацією своїх запитів, досягти поставлених цілей. Якщо планується подальше навчання у вищих навчальних закладах, значить, пріоритет слід віддати коледжу. Радимо вибирати навчальні заклади, які знаходяться під патронатом відповідних Вузів.

Технічні професії можна здобути в ліцеї або ПТУ. Що стосується спеціальностей гуманітарної спрямованості (бухгалтер або вихователь), то краще вибрати коледж. Яке з навчальних закладів є більш підходящим – вирішувати тільки вам.