«Кондуїт і Швамбранії» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1928-1931.

Жанр: повість.

Тема: мрія і реальність.

Ідея: люди самі здатні побудувати щасливий світ.

Проблематика. Протистояння “старого” і “нового” в свідомості.

Основні герої: Леля, Оська.

Сюжет. В основі сюжету лежить реальна біографія Л. Кассіля. Повість починається з дитинства двох братів: Лелі і молодшого Оськи.

Хлопчики грали з батьківськими шахами і втратили чорного ферзя. За це їх поставили в кут. Леле прийшла в голову думка створити свій власний уявний світ, де вони могли робити все, що завгодно.

Так виникла країна Швамбранії. Хлопці намалювали її карту, придумали герб і прапор. У цій країні вони вели війни, подорожували, здійснювали подвиги.

Все, що відбувається в реальному житті знаходило своє відображення в Швамбрании. Тільки в уявному світі у всіх пригод був щасливий фінал.

Для Лелі великою подією стало надходження в гімназію. З затишної домашньої обстановки хлопчик потрапив в суворий і часом жорстокий світ, де діяли суворі правила і приписи. В життя Лелі з’явився кондуїт – журнал, в якому викладачі записували проступки учнів. Кондуїт став для нього символом несправедливості.

До розпочатої Першої світової війни хлопчики спочатку поставилися з натхненням. Але після того як Леля побачив інсценування цього бою, він зрозумів, що у війні немає нічого хорошого і цікавого.

Леля першим дізнався по телефону про Лютневої революції. Він радів перевороту, навіть не розуміючи, що сталося. Повалення самодержавства для нього означало можливість виступити проти начальства.

В суспільстві відбувалися бурхливі зміни. В гімназії був зміщений з посади директор, в чому активно брали участь гімназисти.

Жовтнева революція зробила повний переворот у свідомості братів. З цього часу в їхніх іграх з’явився чіткий поділ на “своїх” і” чужих”.

Замість гімназії була утворена єдина трудова школа. Колишні гімназисти вважали, що революція дала їм повну свободу дій. У школі запанувала справжня анархія. Незабаром молодший брат також був прийнятий в школу.

Учні продовжували буянити, поки їх не переконали, що революція зовсім не скасовувала знання. З цього часу всі школярі стали посилено займатися. Яскравим прикладом стало змагання з алгебри між “А” і “Б” класів.

Хлопці з великою повагою ставилися до призначеного в їх місто комісару. Вони полюбили його за строгість і справедливість. Коли комісар захворів на тиф і перебував при смерті, всі школярі постійно справлялися про його здоров’я.

В сім’ю Лелі приїхали відразу три тітки. Вони не визнавали революції і намагалися так само налаштувати хлопчиків. Незабаром інтелігентна родина впритул зіткнулася з “принадами” нового життя. Було чого їсти, не вистачало дров, відключили електрику. Того ж батька мобілізували на Уральський фронт для боротьби з тифом. Леля став “головним чоловіком в будинку і повів боротьбу з контрреволюцією тіток.

Гра в Швамбранию тривала в старому напіврозваленому будинку. Там брати зустріли двох чоловіків, потайки гнавших самогон. Вони стали часто ходити туди і допомагати “алхімікам”, не здогадуючись, чим вони займаються.

Помітне пожвавлення внесла в життя хлопців приїхала двоюрідна сестра Діна. Вона була комуністкою і закликала братів покінчити з іграми і зайнятися справжньою справою. Діну призначили завідуючою дитячою бібліотекою. Вона активно взялася за роботу, влаштувавши того ж невеликий театральний гурток. Незабаром діти поставили перший спектакль, на який запросили своїх батьків. Прем’єра пройшла при бурхливих оплесках.

Після вистави Діна висміяла перед усіма хлопцями захоплення Лелі і Оськи уявної Швамбранией. Брати образилися і перестали ходити в бібліотеку. Але в глибині душі вони розуміли, що сестра права. Дитинство скінчилося, пора було входити в доросле життя. Хлопці в останній раз відвідали “алхіміків” в старому будинку і зрозуміли, що допомагали самогонщиків.

Незабаром з фронту повернувся змучений батько. Робота в польових умовах теж сильно вплинула на нього, зробивши з інтелігента переконаного більшовика.

Символічними похоронами Швамбрании став злам на дрова старого будинку, де грали брати. Леля і Оська назавжди розпрощалися з дитячими мріями.

Через багато років Леля приїжджає до Оське, щоб привітати його з народженням дочки. Він читає йому власну книгу про Швамбрании, що стала для братів величезним життєвим уроком.

Відгук про твір. Повість “Кондуїт і Швамбранії” правдиво зображує життя двох братів в роки революції. При зіткненні з жорстокою реальністю діти створюють вигаданий світ, де немає місця бід і страждань. Але революція руйнує перепони між мрією та реальністю. Брати розуміють, що їм під силу домогтися щастя в реальному житті.