Як змінюється авторське ставлення до дійсності протягом поеми «Мертві душі»?

Поема Миколи Васильовича Гоголя «Мертві душі» – це унікальний твір, в якому крім героїв присутній і образ автора. Він вже не простий оповідач, а творець і аналітик. Автор проникає не тільки в будинку до своїх героїв, але і в їх душі. Тим не менш, він запевняє, що не має впливу на їх рішення. Так, наприклад, його Чичиков – особистість самостійна і непередбачувана. І, за словами Гоголя, він «туди і повинен тягнутися», куди забажає його герой.

Тим не менш, образ автора не можна повністю ототожнювати з особистістю самого Гоголя. Це скоріше його художній двійник, за допомогою якого він являє світові свої ідеї.

Автор не просто розповідає історію пригод Чичикова, а й оцінює те, що відбувається, аналізує причину і наслідок. Деколи він «відпочиває» від основного сюжету і надається ліричних роздумів: філософствує про реалії сучасного йому життя, згадує про більш великому минулому. В такі моменти особливо помітна відособленість автора, його власна особистість. Він – відчутний герой, має свою біографію, систему цінностей і унікальний погляд на події. Автор точно аналізує кожне сюжетне дію, дає йому свою оцінку у вигляді їдкого іронічного зауваження або невеликий образної характеристики. Автор зображує в поемі справжній світ – недосконалий, але не безнадійний.

Завдяки образу автора, Гоголь розкриває «виразки» суспільного устрою держави, показує, як «господарі життя» (чиновники і поміщики) не виконують своїх обов’язків, а тільки обкрадають і без того убогий народ.

Автор будує свою оповідь таким чином, що результат подій непередбачуваний навіть для нього. Герої наділені самостійністю, тому картина подій у поемі близька до справжнього життя. З-за цього авторське ставлення до дійсності зміняться протягом поеми.

У першій частині поеми автор іронічно дивиться на дійсність, прописуючи портрети своїх героїв за допомогою прийомів сатири. У містечку N панують «господарі життя» – чиновники і поміщики. Про їх низьких нрави свідчать навіть їх «говорять» прізвища: Коробочка, Плюшкін, Собакевич і ін. Вони можуть здатися простими і навіть смішними, адже ніхто з них не є виразним чудовиськом, а швидше веселуном і «преприятнейшим» людиною. Але придивившись до їх способу життя, ми розуміємо, що перед нами безвідповідальні аморальні люди. Автор засуджує бездіяльних пустопорожніх чиновників і скупих поміщиків.

Ставлення автора до центрального персонажу Чичикову теж мінливе. Він тягнеться за ним, як сказано раніше, всюди і оцінює кожну його дію. Автор приходить в жах при вигляді його моторошних афер з душами, засмучується тим, наскільки ця особа низько впала. Однак є в поемі епізод, коли автор майже захоплюється своїм героєм. Було це під час швидкої їзди на трійці. Чичиков дуже любив швидку їзду, його душа немов квітла, ставала набагато чистіше і шляхетніше.