Історичний твір 1606-1610

1606-1610 – роки правління царя Василя Івановича Шуйського. Цей період російської історії цілком справедливо носить назву Смутного часу. Країна перебувала в дуже глибокому всеосяжну кризу. Главі держави доводилося боротися з самозванцями, іноземною інтервенцією, великими народними повстаннями, непокорою місцевих властей. В цих умовах було неймовірно важко знову вивести державу на нормальний шлях розвитку.

У квітні 1605 р. помер Борис Годунов. Новим царем став його син Федір. Лжедмитрій I скористався черговим династичним кризою та надіслав до Москви своїх послів. Шуйський разом з військом поспішив присягнути самозванцю.

Однак відразу ж після в’їзду Лжедмитрія в столицю Шуйський починає відкрито заявляти, що новий цар – самозванець. За це він був засуджений до смертної кари, заміненої посиланням. Незабаром Лжедмитрій пробачив Шуйського і повернув йому всі володіння.

Василь Іванович став на чолі нового змови. Після довгої підготовки в травні 1606 р. самозванець був убитий. Зібралася юрба народу буквально “викрикнула на царство” Шуйського.

На початку червня 1606 р. Василь Іванович вінчався на царство. Одночасно з цим новим патріархом став митрополит Гермоген.

Головним завданням Шуйського було припинення подальшого самозванничества. Для цього він наказав перевезти з Углича до Москви мощі царевича Дмитра. Проте чутки про чудесне спасіння лише наростали, а авторитет нового царя був невисокий. Проти Шуйського збунтувалися Путивль і Чернігів. Незабаром повстали Рязанська та Володимирська землі. Ситуація стала критичною після початку справжньої селянської війни під проводом В. Болотникова. Вірними Шуйскому залишалися лише Казань, Нижній і Великий Новгород, Псков і Смоленськ.

Восени 1606 р. військо Болотникова підійшло до Москви. Шуйського врятували розбіжності у ворожої армії, яка в цей час включала в себе не тільки селян і козаків, але і дворян. Зокрема, від Болотникова відійшли брати Ляпуновы, присягнувшие Шуйскому. Болотников був розбитий і відступив до Калуги.

В 1607 р. з’явився новий самозванець, який називає себе царевичем Петром. Біля Тули війська самозванця об’єдналися з армією Болотникова, утворивши значну силу. На чолі урядової армії встав сам Шуйський. У червні 1607 р. на р. Восме йому вдалося здобути перемогу над повстанцями. Після облоги Тула була взята, а уявний Петро і Болотников страчені.

В цей час з’являється Лжедмитрій II, швидко набирає силу і популярність. На початку 1608 р. він починає похід на Москву. Російські міста один за іншим присягають на вірність новому самозванця, а царські війська зазнають поразки. У червні Лжедмитрій II постає табором в Тушино.

Критична ситуація знову дозволяється на користь Шуйського. Цьому сприяли безчинства, які творили війська “тушинського злодія” на руських землях. З осені 1608 р. починається процес повернення міст під царську владу.

Дещо інакше складалося становище в самій Москві. З початку 1609 р. було зроблено кілька спроб повалити Шуйського з престолу. Народ був обурений відсутністю хліба.

До Москві на допомогу рухалися загони Михайла Скопіна-Шуйського, шведського генерала Делагарди і Федора Шереметєва. Лжедмитрій II був приречений. Однак у вересні 1609 р. війну Росії оголосила Польща. Війська короля Сигізмунда обложили Смоленськ. Поляки з армії Лжедмитрія II вирушили до нього на допомогу, а сам самозванець втік з табору.

Незважаючи на цю перемогу в 1610 р. Смута розгорілася з новою силою. Проти Шуйського виступили брати Ляпуновы, а набрав нову армію Лжедмитрій II знову пішов на Москву. У липні змова проти царя був здійснений: Василя Івановича насильно постригли в ченці.

Правління Шуйського виявилося недовгим, але неймовірно важким. В умовах постійної загрози з боку численних зовнішніх і внутрішніх ворогів цареві доводилося більше дбати про безпеку трону, ніж займатися внутрішньою політикою. Тим не менш Шуйський став однією з головних і помітних фігур Смутного часу.