Аналіз балади Жуковського В. А. «Світлана»

Галузь романтизму досить розвинена в російській літературі. Безліч авторів писали свої вірші, балади та елегії в стилі романтизму. До них відноситься і всім відомий Ст. А. Жуковський. Автора можна віднести до людей – мрійникам і романтикам. Тому, мотиви сну дуже популярні в його творах.

Однією з таких творчих робіт є балада «Світлана». Її сенс приховує в собі двосвіття – справжній світ і світ сну. Так як більшість балад відображає особливий інтерес до фантастики та містики, «Світлана» також наділена таким цікавим підтекстом.

Початок вірша досить світле, як і сама назва балади. Починаючи перечитувати перші рядки балади, ми відразу ж поринаємо у світ ворожіння, магії і ворожінь.

Дія розгортається в водохресний вечір, коли більшість молодих дівчат проводять обряди ворожіння і намагаються побачити обличчя своїх коханих. І тут, ми переносимося в світ сну, що власне і властиво для балад.

Ми, разом з головною героїнею потрапляємо в мертвий світ. Світлана знаходиться в пошуках свого нареченого, вона чекає з ним зустрічі. Але, як з’ясовується далі, він мертвий і залишає перед нею саме в цьому образі.

В цей час нас переповнюють почуття жаху, тривоги і страху. А як докладно автор намагається описати моторошну стрибка з нареченим. Просто мурашки по шкірі. Читач не відразу розуміє, що навколо нього відбувається.

Хтось невидимий гукає дівчину шлях, хтось бродить поряд з «яскравими очима». Далі, сцена змінюється. Мертвий наречений зникає, а Світлана виявляється перед хатинкою, всередині якої стоїть труна. Єдине, що допомогло і спало Світлану – це душевна молитва. Саме віра вказує головної героїні правильний шлях, і вона рятується.

Дівчина прокидається і розуміє, що це був сон про один з найсильніших страхів. Вона повертається до світла і тепла, вона зустрічає свого нареченого – цілого, здорового і неушкодженого.

Світ віршів Жуковського настільки цікавий і непередбачуваний. В основному, його роботи наповнені добром і світлом. Навіть, якщо він і занурює читачів у страх і жах, у нас завжди є можливість вибратися до світла.