Образ царя Матвія в казці Жуковського «Спляча царівна»

Цар Матвій – персонаж, який зустрічає читача на початку казки Ст. Жуковського «Спляча царівна». Цей герой – батько дівчини, з якою пов’язані всі події твору. Вже представляючи нам царя Матвія, автор називає його добрим, що і створює перше враження про персонажа. Цікаво, що ім’я Матвій тлумачиться як «дар Бога», а це лише посилює позитивну характеристику.

Образ царя Матвія схематичний, його скоріше можна назвати ескізним. Це пояснюється його другорядною роллю. Жуковський В. зовсім не описує зовнішність героя, а про його характер можна судити за вчинками і рішеннями, прийнятими царем. Тим не менш, така схематичність не заважає скласти більш-менш цілісне уявлення про персонажа.

Жуковський В. розповідає про біду царя Матвія і його цариці: вони страждають із-за того, що не мають дітей. Мабуть, доля теж побачила доброту царя, почула його з дружиною прохання. Незабаром у царя, народжується дочка. Щасливий батько влаштовує на честь дитини бенкет. Опис урочистості говорить про казкове багатство царської сім’ї: «бенкет знатний дан на цілий світ».

У підготовці до бенкету цар Матвій показує, що не всі його рішення відрізняються мудрістю. Коли помічають, що пропало одне із золотих страв, вирішують просто не кликати одну з осіб, яка потім виявляється ворчливой чаклункою. Герой міг би здогадатися, що такий вчинок може стати причиною лиха. Мабуть, засліплений щастям батько, не замислювався тоді над такою «дрібницею». Знайдений вихід з положення викликає сміх, адже важко уявити, що багатий цар не може знайти заміну зниклому золотому страви.

Цар Матвій дуже дорожить своєю сім’єю, особливо донькою. Можна тільки уявити, що він відчув, коли почув, що царівна помре від уколу веретеном. Прокляття баби-чаклунки стало для нього великим ударом: «цар сумує; він не їсть, не п’є, не спить». Він придумує, як врятувати свою кровинушку. Турботливий батько забороняє не тільки використовувати веретена, «прясти, сукати», але навіть сіяти льон в царстві. Прях ж він наказує «вигнати геть».

Тільки переконавшись, що відгородив свою дитину від небезпеки цар Матвій «почав пити, і їсти, і спати, почав жити та поживати, як досі, без турбот». Ці рядки – типово казковий опис глави держави, адже тільки в казках він може дозволити собі жити безтурботно. Так як головне в аналізованому творі – сон і пробудження царівни, Ст. Жуковський не розповідає, як цар Матвій ставився до народу і поважали люди його. Мабуть, все це ховається за епітетом «добрий» на початку казки.

На час 300-річного сну всього царства образ царя Матвія відходить на задній план. Знову він з’являється після того, як його дочка прокинеться від поцілунку. Цар з царицею повертаються з прогулянки, на яку вирушили три сотні років тому. Автор казки не говорить, як Матвій взяв царевича, але, судячи з опису бенкету в останніх рядках, всі залишилися щасливі.

Образ царя Матвія відображає народне бачення характеру і життя вельмож, тому його можна назвати узагальненим.