«Собор Паризької Богоматері» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1831.

Жанр: роман.

Тема: любов.

Ідея: в ім’я великої любові людина піде на смерть.

Проблематика. Протиріччя між зовнішньою та внутрішньою красою.

Основні герої: Квазімодо, Есмеральда, П’єр Гренгуар, Клод Фролло.

Сюжет. На початку січня 1482 року у величезному залі збирається багато народу з метою побачити містерію, автор якої – П’єр Гренгуар. Але незабаром подання набридає натовпі. Акторів взагалі перестають помічати після того, як починаються вибори блазнівської папи. Одноголосно обирається потворний горбань Квазімодо – дзвонар Собору Паризької Богоматері.

Голодний і злий Гренгуар в тузі ходить по вулицях. Його приваблює подання прекрасної циганки, яку супроводжує забавна кізка. Після подання захоплений автор переслідує дівчину. На неї нападає Квазімодо з невідомим супутником. Циганку рятує проїжджаючий повз капітан Феб, в якого вона відразу ж закохується.

Гренгуар прагне знайти хоча б місце для ночівлі і раптово виявляється у своєрідному царстві волоцюг, жебраків та злодіїв, якими править власний король. Бідного автора рятує циганка, вона і є Есмеральда. Вона призводить Гренгуара в свою комірчину, де він отримує їжу і нічліг.

Автор розповідає про долю Квазімодо. У чотирирічному віці він був підкинутий в спеціальні ясла для підкидьків. Над потворою зглянувся молодий священик Клод Фролло і усиновив його. Він служив у Соборі Паризької Богоматері, тому Квазімодо практично виріс у ньому. Від дзвону він, на додачу до всіх своїм фізичним недоліків, оглух. Квазімодо став дзвонарем і символом Собору.

Квазімодо судять і виносять суворий вирок. Він піддається публічному побиття, фізичних знущань після чого повинен ще годину простояти біля ганебного стовпа. На його відчайдушне прохання “пити!” відгукнулася одна Есмеральда.

Феб домагається побачення з Есмеральдою. Поспішаючи на зустріч, він зустрічає священика Клода, який умовляє його взяти з собою. Клод одержимий пристрастю до циганки. Під час побачення Феб хоче оволодіти цнотливою дівчиною, але священик завдає йому тяжке поранення і ховається.

Залучена шумом варта виявляє Есмеральду поруч з стікаючим кров’ю капітаном Фебом. Її відразу ж заарештовують. На суді Есмеральда не витримує тортури і визнається не тільки вбивство, але і в тому, що вона чаклунка. Її засуджують до повішення.

По дорозі до місця страти Квазімодо відбиває дівчину у стражників і відносить її в Собор, який вважається недоторканим притулком. Квазімодо віддано служить їй. Він захищає дівчину навіть від свого прийомного батька – Клода, який робить спробу зґвалтування.

Церковні влади не можуть стерпіти поразки. З допомогою особливого розпорядження вони хочуть забрати Есмеральду з Собору і стратити. Клод повідомляє про це Гренгуару. Колишній автор підмовляє бродяг звільнити дівчину і розграбувати Собор. Опівночі величезна натовп здійснює напад. Квазімодо поодинці довгий час відображає люті атаки, скидаючи зі стін камені і перекидаючи сходів.

У цей час у Парижі знаходиться король Людовик XI. Спочатку йому помилково доповідають, що чернь хоче пограбувати будинок палацового судді. Король воліє не втручатися до ранку. Але незабаром йому повідомляють, що напад скоєно на Собор Богоматері. Людовик XI в люті. Він наказує послати проти бунтівників всі доступні війська, а укрывшуюся в Соборі “відьму” негайно повісити.

В цей час Клод з Гренгуаром таємно виводять Есмеральду з Собору. Гренгуар ховається з кізкою, а священик тягне дівчину на Гревскую площа, де встановлена шибениця. Він пропонує Есмеральді вибір між ним і смертю. Дівчина відповідає рішучою відмовою. На площі знаходиться кам’яна келія, в якій міститься вретишница Гудула. Вона пішла на це добровільно після того, як цигани вкрали її дочка. Клод доручає Гудули стерегти Есмеральду і поспішає за допомогою. Гудула дізнається в Есмеральді свою дочку і сподівається врятувати її.

Гудули вдається обдурити прибулих стражників. Але в останній момент Есмеральда чує голос Феба і кличе його. Мати з дочкою силою витягують з келії і тягнуть до шибениці. Гудулу відривають від Есмеральди. Бідна мати вмирає, вдарившись головою об каміння.

В цей час Квазімодо безуспішно розшукує Есмеральду. Повертається Клод і, піднявшись нагору, пильно дивиться на Гревскую площа. Квазімодо підкрадається ззаду і стає свідком страти Есмеральди. В пориві помсти він зіштовхує Клода вниз і ховається.

Через якийсь час у ямі, куди звалюють трупи страчених, виявляють два з’єднаних в обіймах скелета. Один з них жіночий. Чоловічий скелет сильно деформований. Квазімодо не переніс смерть Есмеральди і помер поруч з її трупом.

Відгук про твір. Роман являє собою драматичну історію великої любові. Квазімодо володів потворною зовнішністю, але за нею ховалася ніжна і чуйна душа. Найбільш трагічна сцена зустрічі Гудули з Есмеральдою. Довгоочікуване щастя прийшло до обом під руку зі смертю.