Казкові та реальні картини в казці Жуковського «Спляча царівна»

І в літературних, і в народних казках є реальне і чарівне. Переплетення двох планів – це не тільки особливість жанру, але і інструмент для створення цікавих і повчальних історій. Жуковський В. також майстерно з’єднує ці елементи у творі «Спляча царівна».

Казкові та реальні події можна виділити на рівні сюжету і на рівні образів. Царська сім’я, яка просить у долі подарувати дитину – реальне, а ось прогноз від раку – фантастична подія. Також звичайне явище – бенкет на честь новонародженої, але от гості, описані Ст. Жуковським казкове. Дари їх теж чарівні, адже насправді ніхто не може подарувати людині красу або щастя, сказавши лише одне слово. Про прокльонах ми можемо чути і в реальному житті, але не факт, що вони збуваються. У казці Ст. Жуковського цар і царівна вірять в чаклунство, адже знають, що фатальні слова вимовила справжня чарівниця.

Після того як царівна вкололася веретеном, у сюжеті починають переважати казкові картини. Дівчина миттєво засинає, а разом з нею завмирає весь царський двір, причому всі зупиняються, на тому місці, де перебували в момент уколу. Царський палац тепер більше нагадує музей воскових фігур. Всі жителі стоять непорушно триста років, а потім, як ні в чому не бувало, прокидаються. Ніхто з них не старіє, не помічає, скільки минуло часу.

За триста років ліс заростає непролазними хащами і це цілком природно. Тим не менше, і тут Ст. Жуковський додає казковий елемент: знаходяться сміливці, які викликаються розбудити царівну, але ніхто не повертається з лісу живим. Таким чином, автор показує, наскільки сильна магія фей. Ніхто не може зруйнувати чари, поки не прийде час.

Коли минає триста років, дрімучий темний ліс перетворюється. Сміливого царського сина зустрічає не галявина, а квітучі галявини з струмочками і співом птахів. Це перетворення можна також вважати казковим, воно як би підказує, що принц на правильному шляху. Розв’язка – пробудження від поцілунку – теж створена в дусі казок.

Реальними персонажами в аналізованому творі можна вважати царицю, царя, царівну, царевича, жителів царського двору. Хоча і ці образи таять фантастичний елемент – спілкуються з феями, сплять 300 років і навіть не відчувають часу. Казкові персонажі – 12 фей і рак-провидець. До речі, жодне з фантастичних істот не характерно для російського фольклору, всі вони запозичені із західних джерел. Образ старого, який розповідає царевичу про чарівному лісі, знаходиться на межі реального та фантастичного. З одного боку це може бути людина, яка дійсно чув про царської сім’ї від діда, а з іншою – мудрець, який живе понад 300 років і від того, знає історію. Аргументом на користь другої версії є те, що в казках дуже часто з’являються чарівні провідники, які підказують герою правильний шлях.

Жуковський В. гармонійно сплітає фантастичні і реальні картини, щоб не тільки відтворити сюжет західних казок, але і продемонструвати своє бачення подій.