Історія створення поеми Ахматової «Реквієм»

Поема «Реквієм» – один з найсильніших творів поетеси, написано в період з 1935 до 1940 року. Але Ахматова не друкувала свій твір, воно жило в серцях і душах близьких і дорогих їй людей, вони заучували слова і відразу ж спалювали рукописи. Причин для конспірації було багато, Ахматова постійно побоювалася того, що в її будинку можуть бути встановлені пристрої для прослуховування. Тому «Реквієм» довгий час функціонував у саміздатскіх списках. Тим більше, влади мстилися Ахматової за її чоловіка Гумільова. За підозрою органів він був засуджений і розстріляний.

Вперше твір було надруковано у 1962 році. Перша публікація «Реквієму» відбулася в 1988 році, це було через 22 роки після смерті поетеси. Основна робота над поемою проводилася в 1938-1940 роках, в 1963 році вона вперше потрапила за кордон.

В основі поеми лежать реальні факти: 22 жовтня 1935 року був заарештований студент Лев Миколайович Гумільов, він був звинувачений в участі в терористичній групі. Подальші арешти Ахматова сприймала як помсту влади за те, що Лев був сином Гумільова. В третій раз сина засуджують до розстрілу, але незабаром замінюють покарання посиланням.

Якщо говорити про структуру поеми, то можна сказати, що вона відтворює музичну форму реквієму. Є підтвердження того, що вона Ахматова надихнулася музикою Моцарта. Можна простежити, як точно і тонко переплітаються музичний і літературний сюжет на рівні самих дрібних деталей.

До того ж, структура поеми також нагадує структуру твори Моцарта. Поема Анни Ахматової теж умовно становить 12 розділів, включаючи передмову і вступ. Це своєрідна ланцюжок з деталей і мотивів.

В тексті часто варіюються одні і ті ж думки, які стають лейтмотивами. Основні мотиви і образи тісно переплітаються на протязі всього твору, вони намічаються вже в перших розділах твору.

Передмова і епіграф позначені 1957 і 1961 роками. У передмові поетеса акцентує увагу на страшні роки єжовщини, коли їй довелося стояти у тюремних чергах у Ленінграді. Це був страшний час, коли людина не значив нічого.

У вступі з’являється образ Апокаліпсису, який супроводжує ліричну героїню протягом усього «Реквієму» (зірки смерті стояли над нами).

Поема Ахматової пройшла тривалий шлях перед тим, як була видана. Поетеса довіряла прочитання твору лише найріднішим людям, тому твір було доступно далеко не всім. Але її значення для російської літератури феноменальне. В твір поетеса говорить про узагальненому образі матерів, які чекають на своїх синів. На сьогодні вона також актуальна.

Закордоном поему сприйняли неоднозначно, оскільки Анну Ахматову вважали тонким ліриком з притаманною часткою романтизму, ніхто не думав, що вона може відкритися з іншого боку. «Реквієм» – поема, що розповідає про болю, жорстокості, материнської любові, у ній показано сум’яття, душевні страждання і інші змішані почуття.