«Котлован» – короткий зміст (переказ)

У центр повісті Андрія Платонова «Котлован» можна поставити лише одне слово – колективізація. Цей твір дозволяє побачити і зрозуміти, що відбувалося в Росії в довоєнний час, конкретніше – будівництво соціалізму в місті і на селі.

Головний герой повісті – робочий Вощев, трудові будні якого були заповнені думами про майбутнє, втратив роботу. Тридцятий день народження став фатальним. Ніякі виправдання не допомогли, рішення про звільнення було прийнято. Вощеву нічого не залишається, як відправитися на пошуки істини і покинути рідні місця.

В дорозі з героєм відбуваються різні ситуації, так, наприклад, він мирить чоловіка і дружину, пояснюючи, що сенс життя полягає у вихованні дитини. Дитя – божий дар, його потрібно цінувати.

Попутником Вощева стає каліка Жачев, інвалід першої світової війни. Хуліганський спосіб життя цієї людини може виправдати багато, в тому числі і вимагання. Він злий і агресивний.

Подорож героя закінчується тим, що він попадає в бригаду робітників. Тепер Вощев один з них і займається зведенням котловану під новий житловий будинок. Старшим серед землекопів призначений Чиклин, чоловік, який не один раз розчаровувався в житті, але все ж залишається зосередженням теплоти, доброти, спокою і затишку. Саме таким він і постає перед нами на сторінках «Котловану». Ось так у кількох словах можна описати цей персонаж, характер якого тонкий і багатогранний.

Наступний член бригади майстрів – Козлів. Бажання побачити прекрасне майбутнє веде цього героя за собою і змушує працювати нарівні з усіма, хоча виконувати важку працю йому складно із-за слабкого здоров’я. Зрештою, розумні думки беруть верх: Козлов вирішує підібрати собі більш підходяще ремесло, оформити інвалідність і отримувати належну йому пенсію.

Слово козел в даному контексті характеризує слабкого і нікчемного людини. Цей землекоп жалюгідний, його сили вичерпалися. Антиподом цього персонажа є шановний пролетаріат Медведєв. У порівнянні з ним Козлов лише презираемое усіма паразитичне істота.

Не менш цікавий образ інженера Прушевского. До цього героя приходить розуміння того, що його свідомість поступово стискається. Все частіше з’являються думки про самогубство, ніж він ділиться зі своєю сестрою.

Рідкісні зустрічі на сторінках повісті з керівником профспілки Пашкиным. Характерною рисою цього способу є постійні обіцянки, причому абсолютно не важливо, чого саме. Пільг грабарі так і не дочекаються.

Повість «Котлован» – яскраве зображення радянської дійсності. Дивлячись на образи героїв цього твору, ми чітко уявляємо, як вони жили в той час, що відчували, про що переживали.

Жачев за допомогою шантажу вимагає від Пашкіна і його дружини якісних продуктів. Не отримавши бажаного, повертається до товаришів з бригади, які ніколи не залишать його в біді і нагодують. Образ цього героя в інвалідному візку викликає жалість і почуття безвихідності.

Інженер Прушевский вечорами приходить в барак, причина банальна – він не може один перебувати вдома в чотирьох стінах. Спілкування з Чиклиным допомагає йому скрасити самотність, саме у нього він шукає підтримки. Прушевский згадує, як у молодості закохався в жінку. Не пам’ятаючи навіть її обличчя, він все одно відчуває до неї глибокі і сильні почуття.

Чиклин підходить до цього питання прагматично і припускає, що за образом прекрасної панночки з минулого ховається дочка кафельщика. Головний над землекопами обіцяє відшукати її.

Якщо задуматися, то можна виявити той факт, що тема пошуку жінки займає одне з головних місць в «Котловані».

Чиклин, як і обіцяв, знаходить першу любов Прушевского і свою кохану, правда, застає її в передсмертній агонії. Йому залишається лише поцілувати доньку кафельщика і проводити в останню путь. Маленьку дівчинку Настю, яка втратила матір, він забирає з собою в барак. Все тут же починають балувати дитину. Настя стала справжньою улюбленицею всього котловану. Завдяки їй з’явився сенс життя і мета у Жачева і Чиклина.

Порожнеча в душах цих людей, нарешті, пішла, її замінила любов до дитини.

Вощев бачить у Насті символ світлого і чистого майбутнього. Величезне значення в цьому сенсі несе і значення імені – «воскресла». Ось тільки таке визначення суперечить долю дівчинки: нове життя і надія на неї гинуть разом з Настею. Ця дівчинка стала передвісником щасливого майбутнього, а з її смертю йде і віра, і надія. Щастя так і не вдалося досягти. Вощев, який став головою колгоспу, намагається повести за собою людей і провести розробку котловану. Але Настя вмирає, і він втрачає сенс життя. Та й не тільки Вощев. З відходом з життя цієї дівчинки всі герої ніби втрачають ґрунт під ногами. Важкий тягар – видовбати могилу загальної улюблениці Настусі дістається Чиклину. В житті землекопа тепер тільки один працю.

Похорон дівчатка стають рубіжною подією, після якого вже просто нічого немає. Тепер все безглуздо. Все втрачено безповоротно.

Письменник з великою часткою сумніву говорить про можливість будівництва соціалізму. Він не вірить у те, що можна досягти загального блага, щастя для всіх людей. Платонов показує, що не можна калічити життя окремих людей заради нехай навіть і світлого майбутнього. Адже вони справжні, живі, а не примарні. Ефемерне майбутнє – не виправдання мільйони ні в чому не винних людей. Чаша терезів не рівнозначна.