Що допомагає людині подолати внутрішні слабкості? (по повісті Бикова «Сотников»)

Безумовно, що внутрішні слабкості «живуть» в кожній людині. У творі Василя Бикова наочно показано, що допомагає долати їх.

Безумовно, всі персонажі його твори стикаються з подоланням «невидимих бар’єрів». Для одних це стає знаковою подією, для інших лише підтвердження внутрішніх ресурсів життєвої енергії.

На прикладі звичайного партизана Сотникова, автор показує, з якими «негативними моментами» доводилося стикатися у воєнний час. Але що ж допомагало йому йти далі і не здаватися?! Як він долав свої страхи і розвіював сумніви? Адже чоловік навіть коли виникла загроза життю, не перестав бути відданим своїй вітчизні.

Сотникову було всього двадцять вісім років, коли його разом з іншими бранцями повісили фашисти. За все своє недовге життя він лише кілька разів відчував почуття страху. Один раз це сталося, коли він був ще дитиною. Хлопчик взяв у свого батька без дозволу нагородної маузер і випадково натиснув на курок. Маузер видав гучний постріл, і залишив «зрадницьку» діру в підлозі. Після цього Сотників молодший отримав від матері найцінніший рада про те, потрібно завжди нести відповідальність за свої проступки. Він зібрався з духом, пішов і зізнався у всьому татові.

З тих пір, він твердо знав, що тільки сильні люди здатні подолати свої страхи. Він вважав себе сильною людиною, навіть коли поранений і побитий поліцаями лежав у сирому підвалі. Навіть у такому, здавалося б, безвиході, він не думав про своє життя. Чоловіка більше хвилювала доля інших, їх здоров’я і благополуччя. Він розумів, що з його вини вони опинилися в полоні у німців. Тому, він зобов’язаний був що-небудь зробити. І придумав, як звільнити їх. Він зізнається в тому, що є партизаном, а інші ні в чому не винні.

Тільки людина з виключно добрим серцем і сильним характером, міг забути про власні слабкості і нестерпного болю, від якої періодично втрачав свідомість. Навіть у такі немислимо важкі для себе моменти, сотників думає про інших.

Це благородство і радість за врятовані життя, змушує притупиться відчуття страху. Тоді він відчував його другий раз. Тільки тепер це була не просто людська слабкість, а швидше інстинкт самозбереження, який приводив багатьох до паніки. Його товариш Рибак не зміг впоратися з цією «панічною атакою». І він приймає рішення протилежне вибору Сотникова. Чоловік вирішує перейти на бік поліцаїв. Звичайно, це рішення приходить не відразу, а лише коли Рибак чує, що вранці фашисти їх збираються стратити.

Рибак не зміг подолати своїх слабкостей. Страх смерті подолати дуже складно, адже попереду невідомість. Але тоді чому у Сотникова це вийшло? Відповідь очевидна, він просто перестав себе жаліти, а подумав, про інших. Адже тільки «приспавши» гординю, людина зможе розгледіти світ навколо себе і сміливо пройти всі випробування призначені долею.

Рибак ж хвилювало тільки збереження власного тіла. Тому, про душі, він навіть не подумав.