«Добрим людям — добрий ранок» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата заснування: 1961.

Жанр: повість.

Тема: вірність; честь.

Ідея: не здаватися перед труднощами і вірити близьким людям.

Проблематика. Дорослішання хлопчика без батька.

Основні герої: хлопчик Толя Нащоков; Катерина – його мама.

Сюжет. Толя з мамою жили в Сімферополі. Не так багато часу минуло після війни. Толя знав свого батька тільки по фотографії на стіні. Батько з війни не повернувся. Толя був вихований у любові до батька, так як Катерина, мама Толі, не могла забути свого чоловіка. Їх сім’ю відвідував товариш батька Микола, з яким у них склалися дуже хороші відносини. Мама чекала чергового візиту Миколи і пішла його зустрічати, а Толя пішов у школу. Після уроків він примчав додому. Вже в дверях хлопчик почув, як Микола кликав маму їхати з ним до Москви.

Мама не поспішала давати згоду. Микола не може зрозуміти прихильності до Каті пам’яті чоловіка: адже вона знала його всього півроку. А для Каті цей короткий період вміщував ціле життя. Вона згадувала, яким добрим, сильним і чесним був Короп. Вражений Микола став відгукуватися про свого загиблого друга не кращим чином. Під кінець розмови Микола сказав, що батько Чи то не в літаку загинув, як вважалося, а потрапив у полон, причому здався без бою, що рівносильно зраді. Катерина не могла в таке повірити, вона припиняє дружбу з Миколою.

Толя з мамою приїхали в Гурзуф до діда, батька Катерини, який давно запрошував дочку до себе. Дід колись був корабельним коком, а тепер працював в чебуречній. Він підшукав для дочки роботу медсестри в санаторії. Дід теж висловив недовіру своєму зятеві, схильний був повірити в його боягузтво. Толю обпекла образа за батька, і він втік з дому, хотів повернутися в Сімферополь. На пристані хлопчик зустрів капітана Костю, давнього знайомого діда, попросив безкоштовно доставити його до Алушти. Костя ненав’язливо переконав Толю подумати про турботу мами і діда. Хлопчик подумав і повернувся додому.

Толя поступово освоювався в місті. Знайомство з сусідом Волохиным, фізруком з санаторію, допомагало йому безперешкодно проходити на територію і грати в теніс. Але одного разу дружина фізрука розлютилася на Катерину з-за того, що вона відмовилася прописати у себе відпочиваючих, в надлишку проживають у Волохиных. В помсту Волохіна розпустила по місту чутки, що чоловік Катерини в полон німцям здався добровільно. Толі після цього вхід в санаторій був заборонений. Сусід почав кидати слідом Каті образливі зауваження. Тільки капітан Костя вставав на захист їх сім’ї. Вони з мамою почали шкодувати, що приїхали сюди. Несподівано Толя отримав лист від одного Льошки, в яке було вкладено ще один лист з Чехословаччини, яке прийшло на сімферопольський адресу.

Лист відправив дід Ионек, від нього була написана записка. Дід Ионек багато років шукав Катю, так як адреса на війні був втрачений. Він відправив Катерині передсмертний лист чоловіка.

Її чоловік Карпо був збитий в небі над Чехословаччиною, потрапив до гестапо, далі його відправили в концтабір, звідки він втік за сприяння чехів. Потім Короп бився з фашистами в партизанах. Одного разу партизани підірвали міст, мав для німців першорядне значення. Наслідки підриву позначилися негайно: фашисти заарештували в сільській школі цілий клас дітей. Було сказано, що їх розстріляють, якщо після закінчення трьох днів партизани не здадуть підривника. Короп вирішив здатися німцям, взяти все на себе. Чехи говорили йому, що вони самі підуть, тому що це їх діти. Але Карпо справедливо заперечив, що в цьому випадку все одно розстріляють. А він росіянин, за нього діти відповідати не будуть. Так він врятував двадцять дітей. Діда Ионека Короп попросив передати листа дружині.

У листі чоловік просив Катю розповісти всім, як він загинув, знайти полкових товаришів, щоб згадали про нього.

Цілий вечір дід провів за читанням листа, а потім з листом пішов нібито прогулятися. Після цієї “прогулянки” плітки припинилися.

Наступним днем Толя був на морі, він роздумував про батька, про дядька Кості і прийняв рішення отримати професію морського льотчика. На зворотному шляху з пляжу Толя побачив маму в білому ошатному платті. Вона зібралася в військкомат Ялти, де можна знайти друзів батька. А дядько Костя на пристані очікував Катю.

По дорозі Толі зустрілися хлопці зі Артеку. Вони дружно вітали всіх добрим ранком. І ця зустріч несподівано задала Толі гарний настрій.

Відгук про твір. Чудовий твір для дітей. Тут і вірність матері пам’яті батька, і подвиг отця, і віра сина до батька, що не допускає думки про його зраду. Тут же і перші зіткнення з людською підлістю.