Історичний твір 1125-1132

1125-1132 рр .. – час великого князювання в Києві Мстислава Володимировича, сина Володимира Мономаха. Мстиславу належало продовжувати справу всього життя свого батька: зберігати порядок, при якому питомі князі управляли окремими волостями Русі, але були зобов’язані підкорятися київському князю і при будь-якій зовнішній загрозі відразу ж приходити на допомогу.

Мстислав Володимирович не зустрів ніяких перешкод при занятті великокнязівського престолу. Гідних конкурентів у нього просто не виявилося. Практично вся територія Київської Русі знаходилась під контролем роду Мономаховичів. В Переяславі, Турові, Ростові, Суздалі та Володимирі княжили інші сини Мономаха. Мстислав посадив своїх синів у Курську, Новгороді і Смоленську.

Представники інших княжих родів з готовністю визнали старшинство Мстислава. Вже в 1126 р. до нього звернулися галицькі князі з проханням справедливо розсудити спірну ситуацію з спадщиною княжого столу. Мстислав зажадав проведення мирних переговорів, тим самим запобігши міжусобицю.

В 1127 р. Мстислав Володимирович здійснив вдалий похід проти полоцьких князів, посадивши на князювання в Полоцьку князя Рогволода. Через два роки він замінив Рогволода своїм сином Ізяславом. Утихомирення Полоцька являло собою масштабну військову операцію. В поході взяло участь вісім удільних князів, що наближалися до міста за чотирма напрямками. Сам великий князь залишався в Києві, віддаючи розпорядження через своїх воєвод. Це свідчить про те, що київський князь дійсно користувався авторитетом і володів сильною владою.

Мстислав Володимирович підтримував свій авторитет не тільки військовими засобами. Посадивши в багатому Новгороді свого сина Всеволода київський князь дбав про збереження стійких і міцних взаємин. Наприклад, у 1130 р. Мстислав Володимирович передав одному з найвпливовіших новгородських монастирів (Юр’ївському) ряд маєтків. Такі заходи зміцнювали позиції київського князя, створювали йому репутацію благочестивого християнина.

Не менш успішними були дії Мстислава у зовнішній політиці. Відразу ж після смерті батька йому довелося відбивати навалу половців на Переяславську землю (1125 р.). Мстислав надав підтримку переяславського князя Ярополка Володимировича, який здобув блискучу перемогу над кочівниками.

У 1129 Мстислав Володимирович організував великий військовий похід проти половців. Безліч кочовищ і станів було спалено і пограбовано. Після цієї перемоги великого князя половці надовго припинили свої спустошливі набіги на руські землі.

Полоцька земля часто потерпала від набігів литовців. У 1130 р. Мстислав Володимирович завдав ним удару у відповідь. Скориставшись розгубленістю литовських племен, київський князь повторив похід у 1132 р., але він виявився невдалим.

Від київської влади постійно намагалися звільнитися чудские племена. Після карального походу Мстислава (1131 р.) вони були обкладені нової даниною.

В цілому, Мстислав Володимирович користувався величезним авторитетом на міжнародній арені. На його думку уважно прислухався король Польщі. Міцні стосунки зв’язували Русь з Візантійською імперією, імператором якої в цей час був зять Мстислава Іоанн II Комнін.

Мстислав Володимирович помер у 1132 р. Його правління стало останнім періодом існування єдиної Древньої Русі. Величезний авторитет київського князя тримав у покорі всіх інших. Ніхто з князів не посмів би виступити проти. Мирні роки правління Мстислава Володимировича сприяли успішному економічному і культурному розвитку Київської Русі.