Образ Семена Давидова в романі Шолохова «Піднята цілина»

Радянський письменник Михайло Шолохов не з чуток знає про процес становлення колективних господарств. Йому довелося спостерігати, як все це відбувалося на Дону. Тому можна говорити про те, що в основу образу посланця партії, Семена Давидова, лягли реальні прототипи, за роботою яких автору довелося поспостерігати.

Отже, який же характер керівника хуторного колгоспу? У Семена непроста доля. Батька, завзятого учасника страйків, заслали в Сибір, а хлопчикові довелося йти працювати на завод. Коли ж з-за постійної потреби померла мати, лягли йому на плечі і обов’язки по дому, і турбота про сестер.

Життя не була до нього милостива. Служив Семен у флоті, потім брав участь у громадянській війні, а після знову став трудягою на Путилівському. Ось там-то він і отримав путівку – піднімати село. І відправився Давидов в Гримучий Лог. Він ні на хвилину не забуває, що є робочим, намагається правдиво нести свою пролетарську честь. Пройшовши школу битвами, Семен загартувався, цієї людини відрізняють мужність і стійкість.

Натура цього героя цілісна, в ній немає серйозних протиріч, Давидов чесний і щирий. Крім цього, Насіння відрізняють твердість і принциповість. На скарги Тита Бородіна він реагує гострим зауваженням: куркуль – ворог, роздавити його, і справа з кінцем. І ніяких розмов бути не може. Все для Давидова в такій ситуації просто і зрозуміло. Він посланий виконувати справа партії. І не може бути ніяких відступів. Невідомі злостивці з агресивною поведінкою йому не страшні, він не боїться, якщо потрібно, померти за справу, на яке його відправили.

Семен Давидов практично не вчився і його не можна назвати грамотним, але ці прогалини він старанно усуває, вивчаючи політичну літературу. Керівник бере активну участь у житті оточуючого суспільства, має класовим чуттям.

Але при всіх цих якостях і достоїнствах не можна забувати, що Семен – робочий, і все, що пов’язане з сільськогосподарським справою, йому невідомо. Тому-то йому так непросто керувати. Тим більше, що й селяни, опинившись у складній ситуації, не йдуть назустріч Давидова. Але він не здається, не опускає рук, а наполегливо намагається розібратися у всьому, з чим тепер доводиться працювати. Багато в чому йому допомагає і інтуїція.

Все в житті приходить з досвідом. І, звичайно, з плином часу Давидов стає справжнім керівником колективного господарства. Він вже легко підніме і поведе за собою людей. Під час оранки Семен, ніколи раніше не тримав у руках плуга, навчився виконувати і таку роботу. І навіть влаштував змагальну боротьбу.

І все б було добре, але в одному у Семена Давидова не складалося – в особистому житті. Він був дуже самотній. Не володіючи достатньою хитрістю, він легко був залучений в спритно розставлені Лушкой мережі. Мріяв змусити її вчитися, але цього не вийшло. А ось відносини з Варею були зовсім іншими, ця дівчина з відкритою та щирою душею дуже полюбилася Семену.

Загинув Давидов, як герой. Ми можемо по-різному ставитися до цього героя, але не має право поважати його твердий і прямий характер.