Аналіз вірша Мережковського «Діти ночі»

Дмитро Мережковський творив у дусі модного для його часу символізму. Він не тільки досяг колосальних успіхів в цьому напрямку, але і став зразком для багатьох поетів. Дослідники стверджують, що цей майстер слова відчував не тільки сьогодення, але міг передбачати і прийдешні події. Цю тезу підтверджує і вірш «Діти ночі». Воно було створене Мережковським в 1895 році на честь революції, яка спалахнула через 22 роки. Не можна сказати, що Мережковський був пророком, він просто зумів відчути і зрозуміти настрій суспільства.

Тема вірша – зміни в людині і суспільстві під впливом обставин. Автор стверджує, що його сучасники загрузли в мирській суєті і мороці, розтратили в ньому свої світлі душі. Він упевнений, що єдиний шлях цього покоління – до загибелі, навіть якщо його осяє світло, вижити «діти мороку не зможуть». Як бачимо, ідея дуже близька до настрою декадансу.

Головний образ вірша збірний – це діти ночі. До них зараховує себе і ліричний герой. Він не залишається в стороні від похмурої натовпу, а бачить все, що відбувається, її очима. Саме тому твір написано від першої особи множини. Ліричний герой не боїться заявляти «ми» підписуватися під сказаним від імені всього покоління.

Головна проблема «дітей скорботи», «дітей ночі» – бездіяльність. Вони бачать, як руйнується світ, але, склавши руки, чекають, коли прибуде їх пророк. Звичайно ж, сподівання лише пригнічує серця людей, вони «тужать про несозданных світах». Як не дивно, надія в їх душах залишається і навіть помирають вони з нею.

«Діти ночі», на думку Д. Мережковського, свідомо засуджені на загибель, але спочатку вмирають їх «сміливі промови». Виявляється, що їх предтечі були «занадто ранні», а весна «занадто повільна». Таким чином, у всіх бідах звинувачують обставини, але ніяк не самі «діти ночі». «Діти ночі» стогнуть від обставин, а для інших людей здаються посміховиськом, чудово це розуміють.

Тим не менше, ці люди ще сподіваються побачити сонце. Під образом небесного світила автор якраз і передбачає суспільні зміни, в тому числі і революцію. Д. Мережковський знає, що для його пасивних сучасників це сонце, незважаючи на всі надії, стане загибеллю.

Складна ідея вірша Д. Мережковського «Діти ночі» доноситься за допомогою художніх засобів. Автор наповнює текст оригінальними метафорами: «яка блідніє схід», «діти скорботи, діти ночі», «занадто повільна весна», «глибока темрява». Один раз автор використовує порівняння, але воно перебирає на себе центр сенсу: «побачимо світло – і, як тіні, ми в променях його помремо». Метафори виконують допоміжну роль: «нестворені світи», «ранні предтечі», «нічний спів».

Д. Мережковський не поділяє вірш на куплети. Це цілісний монолог, такий собі потік думок, який поступово реалізує ідею. Автор використовує перехресне рими, рядки написані анапестом, що надає тексту похмурого настрою, створює гнітючу атмосферу.