Біблійні мотиви в повісті Платонова «Котлован»

Творчість радянського письменника Андрія Платонова – правдиве дзеркало непростої епохи соціалізму. Його твір «Котлован» дуже відрізняється від шаблонних агітаційних творів того часу. В ньому відчувається вдумливий погляд автора на реалії нового життя. Андрій Платонов виховувався в сім’ї з різними поглядами. Батько, простий робітник, був представником пролетаріату, а мати мала християнський світогляд. І тому письменник розумів те, чим живе пролетаріат, але так само вважав, що людині потрібна віра, сенс життя.

Щоб зрозуміти твір «Котлован», необхідно навчитися бачити підтекст, відчувати настрій автора. Сюжет повісті – лише вершина айсберга, головний сенс у символах, напівнатяках. Тут є і філософські роздуми і навіть біблійні мотиви. Пошук сенсу життя головним героєм – одвічна філософська проблема. А будівництво котловану нагадує зведення Вавилонської вежі. Ось тільки вежу люди будували вгору, а котлован рили вглиб. Перші прагнули до неба, а ось другі, немов самі себе ” закопали.

Головний герой повісті Вощев знайомиться з людьми, які виконують титанічну працю – риють котлован. Вони думають, що готують місце для майбутнього дому щастя. Спочатку Вощев прийняв це за справжню віру. Ось тільки похмурі виснажені обличчя робочих вже не випромінювали віри. Їх душі вже не шукали сенс життя, вони не намагалися щось змінити або засумніватися в правильності того, що вони роблять. Загальний пролетарський будинок позиціонується як рай на землі. Але вже одне його будівництво покалічило чимало людей. Штучність гасел досить швидко відчуває Вощев. Вже через кілька днів він сумнівається в необхідності віддавати всі сили, щоб вирити яму. Він знову відчуває себе втраченим. Але все ще сподівається, що десь є осмислений світ.

Пошук сенсу життя і потреба у вірі можна віднести до біблійних мотивів у повісті. Андрій Платонов не створює прямих алюзій до Біблії, але в повісті відчувається християнське світовідчуття автора.

На прикладі робітників, які риють котлован, показано, як при новому ладі життя руйнувалася християнська релігія, знецінювалася віра, а пошук сенсу життя ставав просто утопією. Душі пролетаріату спустошені, і налаштований лише один механізм – підпорядкування загальній ідеології.

Важливим чином у повісті є маленька дівчинка Настя, яка зруйнувала ідеологія пролетаріату. Вона змушена приховувати своє «буржуйське» походження, щоб вижити. Котлован немов ненаситне чудовисько поглинає в себе це дитя. А Вощев втрачає свій промінчик надії в цьому дивному новому світі.

Конкретних біблійних мотивів у повісті мало, є символи, які можна віднести до них. Андрій Платонов мав загальнолюдську віру, намагався в душах людей відродити гуманізм. Він захоплювався гуманістичними ідеями XIX століття, які втратили свою цінність в XX сторіччя.

Андрій Платонов був не проти влади пролетаріату, але вважав, що в усьому потрібна розсудливість.