Доля інтелігенції в революції на прикладі роману Фадєєва «Розгром»

В романі Олександра Фадєєва «Розгром» розповідається про невеликому загоні партизан. Тут є вихідці з різних соціальних станів: робочі прості люди, селяни та інтелігенція. Хто ж найбільше підходить для революції: прості гвинтики системи або ж думаючі люди? Доля інтелігенції в романі досить неприваблива. Простий народ, який домагався справедливої життя способом революції, насторожено ставився до освіченою, добре вихованою інтелігентам.

У романі інтелігенцію являє герой на прізвище Мечик. Він колишній гімназист, охайно одягнений з правильної промовою. Здавалося б, відмінні якості, але всі вони стали причиною для насмішок з боку інших партизанів. Навіть врятував його одного разу Морозка ставився до нього зневажливо. Він вважав, що Мечик належить до розряду «чистеньких» людей, які здатні зрадити заради вигоди.

Мечик по суті був романтичним юнаком, повірили, що революція – це щось справді Висока. Він мріяв проявити свої здібності: розум, витримку, вміння триматися в сідлі. Тому коли командир партизанів дав йому жалюгідну кінь, він засмутився, адже його мрії розбилися. Мечик не став сперечатися з командиром, але замислив позбутися від коня.

Мечик хотів потрапити в партизанський загін, вважав, що зможе швидко стати своїм серед цих героїчних людей. Однак все склалося не так. Перше знайомство з побратимами закінчилося його побиттям. Його врятував бравий рядовий Морозка, але і він не злюбив Мечиками потім. Партизани сміялися над його охайним піджаком, манерою вишукано говорити, навіть над тим, що вона з’їдає за обідом найменше хліба. Так само Мечик невміло звертався зі зброєю. У чому ж причина того, що побратими сміялися над Мечиком, а не навчали його? Можливо, в тому, що він був інтелігентом, тобто, «чистеньким» незрозумілим людиною.

Ті щирі наївні почуття, з якими герой приєднався спочатку до справи революції, скоро були дуже жорстоко розтоптані. Навіть портрет милої дівчини втоптали в бруд. Мечик був пригнічений таким ставленням, але незабаром обурення змінилося душевної жорсткістю.

Ніхто з загону так і не став другом Мечиками. Хоча він знайшов спільну мову з Пікою і Чижем, але це було не те, що потрібно романтичного юнака.

Мечик намагався пояснити свої почуття командиру, те, що його не приймають в загоні. Юнак простодушно розкрив перед Левинсоном душу, не приховуючи своєї слабкості. Але командир не оцінив такої щирості, не допоміг, а тільки засудив того за нікчемність.

Поступово романтичний герой стає байдужим зрадником. Він тікає, кидаючи свій загін під час одного з боїв. Він розгублений, шкодує про те, що трапилося. Але з іншого боку він радий, що зберіг своє життя і звільнився від людей, які його не брали.

Так, такі як Морозка, Метелиця, Левінсон – герої. Але ж їх підтримували всі побратими. Їх віра, любов надихали цих хлопців. А що могло надихнути Мечиками? Доля інтелігенції в романі «Розгром» складна, адже їм не завжди довіряли прості робітники.