Порівняльна характеристика Катерини Островського («Гроза») та Катерини Лєскова («Леді Макбет Мценського повіту»)

Ознайомившись з нарисом «Леді Макбет Мценського повіту» читач може порівняти його з твором Островського Гроза, адже і там, і тут є героїні з ім’ям Катерина. Але яка різниця між цими двома дівчатами?

Обидві Катерини заміжні жінки. І Ізмайлова, і Кабанова не люблять своїх чоловіків. Обидві сім’ї бездітні. Але кожна жінка нещасна по-своєму.

Катя Кабанова терпить приниження від свекрухи і не може більше терпіти безхарактерного чоловіка. Вона втомилася від докорів і насмішок, а головне на його мовчання у відповідь. Чоловік ніколи не заперечує матері, хоча і любить свою дружину.

Катерина Львівна обділена не тільки увагою чоловіка, але і всякої радості. Їй долає туга від неробства і постійні докори за те, що досі немає дітей. І тут провини Катерини немає, тому, що безплідний саме Зіновій Борисович.

У чому головна схожість жінок? Звичайно ж у тому, що обидві вони зважилися на зраду чоловікові. Однак якщо Катерина Кабанова відразу ж покаялася у гріхопадінні, то в голові Ізмайлової навіть не було таких «дурниць». Жінкою настільки заволоділа пристрасть, що та вбила власного свекра, чоловіка і племінника. І все це заради того, щоб бути з Сергієм. Вона не розуміла, що прикажчик використовує її в меркантильних цілях.

В цьому теж велика відмінність між жінками. Катерину з «Грози» любив і чоловік, і коханець Борис. Вона була чиста і душею і діями. Багато часу вона проводила в молитвах і насправді розкаялася у скоєному перед Богом і перед чоловіком. Сповідь стала для неї фатальною. Після знущальних слів свекрухи і бездіяльності дружина, дівчина все частіше замислюється про смерть.

Ізмайлова не розкаюється в зраді, ні у вбивствах. Її не мучить совість і вона не переживає за майбутнє. Навіть коли її та Сергія заарештували, жінка всі свої останні гроші витратила на те, щоб підкупити конвоїрів і її пускали до коханого. Вона жила пристрастю, і ця пристрасть породжувало величезну плотське бажання. Ізмайлова до кінця насолоджувалася «забороненим плодом». І якщо б Сергій по-справжньому любив її, вона прожила довге життя, а не пішла за скинутої суперницею у воду.

В цьому схожість долі обох героїнь. І Кабанова, і Ізмайлова потонули. Кабанову переслідував страх і сором. Вона не могла дивитися чоловікові в очі, і її серце розривалося від цього на частини. Але ще більше жінка страждала від того, що не може бути більше з Борисом. Це була справжня, чиста і взаємна любов.

Катерина Львівна ж не могла пережити зраду Сергія. Він більше не приходив до неї і виявляв інтерес до молодої Сонетці. Вона скинула її у воду, але і сама кинулася слідом. Жінка не була кохана, не була бажана, тому їй не хотілося більше жити. Перед смертю, у хвилях їй стали ввижатися свекор з чоловіком і Федя. Можливо в цей момент, жінка розкаялася в їх цинічних вбивствах. Вона була покарана сповна. Але якби їй в той момент запропонували прожити життя заново і змінити долю, вона б ні за що не погодилася. Адже пристрасть, яку пережила Ізмайлова з Сергієм, і була сенсом її існування.