Ціна синівської зради (за повістю Абрамова «Поїздка в минуле»)

Минуле, сьогодення і майбутнє – категорії, які тісно взаємопов’язані між собою. Ми у відповіді за те, що зробили в минулому, а пам’ять назавжди збереже всі вчинки і слова.

Тему часу ми сьогодні торкнулися не випадково, адже вона має величезне значення в повісті Федора Абрамова «Поїздка в минуле».

Головний герой названого твору, Никифор Кабылин, у своєму селі більше відомий по імені Микша, – конюх, люблячий іноді випити. Життя з самого початку поставила перед ним вибір – дядьки-революціонери з червоним прапором в руках або скромний батько-трудяга. Микша бере приклад з перших і відмовляється від самого рідного і близького людини.

Але життя дуже підступна, щоб усе в ній було так просто. Відмовившись від батька і живучи за заповітами своїх дядьків, він раптом дізнається зовсім не приємну правду про них. Як же це сталося?

Одного разу до Кабылину в будинок постукав чоловік і попросив його бути провожатым. Тим прохачем був Кудасов, саме він вбив дядька Микши, Олександра, за те, що той поглумився над його сестрою. За розмовою в дорозі Микше і відкрилася вся ця страшна правда. З очей упала пелена – дядько не загинув, як герой, його вбили за вчинений злочин відносно молодий п’ятнадцятирічної дівчинки.

Як грім серед ясного неба та інше відкриття: другий дядько, Мефодій Кобилін стратив ні в чому не винних людей, його й досі пам’ятають, щоправда, тільки як могутнього і жорстокого лиходія.

Після таких звісток у Микши ніби грунт пішла з-під ніг. Радий цих людей він зрадив батька, відмовився від нього, змінив прізвище. І все даремно. Вони цього зовсім не коштували. А ось батько був гідний поваги. Кабылин вирушив слідами батька і скрізь чув про нього тільки добрі і теплі слова.

Совість гризла Микшу, не давала йому жити, він зрадник, який вже нічого не може виправити, адже батько в могилі, не можна перед ним повинитися або попросити вибачення.

Перед Кабылиным постає питання: як же жити далі? Не хочеться повертатися додому. Немає сил виносити цю болісну правду. Усвідомлення далося герою дуже важко. Він просто зігнувся під тягарем помилки. Ось тільки зараз із усією ясністю Кабылин зрозумів, що зробив: зрадив батька, скромного, чесного і благородного людини. Та ще заради кого зрадив?

Микша довго жив неправильно, орієнтуючись на помилкові принципи та приклади. Він сліпо вірив, навіть не намагаючись нічого з’ясувати. Випадково розкрита правда занадто сильно по ньому вдарила. Ноги ніби самі повели його до могили батька, на якій він раніше жодного разу і не був.

Випадкова зустріч з Кудасовым, цим вісником страшної правди, стала трагічною для героя. Жити, як раніше, він вже не міг. Покаятися перед батьком теж. Микша гине. Він повернувся до витоків. Він прийшов на могилу батька і там розлучився з життям.

Микша скоїв страшний гріх – відмовився від людини, якому був зобов’язаний життям. Жити з цим усвідомленням він не зміг. І нехай його вина була не такою вже великою, адже вчинив він так більше за незнання, але все ж цей вчинок коштував йому життя. Зрада батька обернулося для героя трагедією.