Образ Юшки в оповіданні Платонова «Юшка»

Андрій Платонович Платонов – автор, у творчості якого яскраво представлені образи беззахисних людей, тих, хто не може за себе постояти. Письменник відчував до них справжнє співчуття. І закликав інших звернути увагу на ставлення людей, на безпричинну злість і лють в їх адресу.

Саме такого героя ставить Платонов в центр свого оповідання «Юшка». Чоловік, на вигляд старий, а насправді досяг тільки сорока років, працював на кузні, виконуючи різноманітні доручення: носив воду, вугілля або пісок, роздував горно, допомагав утримувати залізо на ковадлі. Юшка, саме так кликали героя, насправді ж його звали Юхимом Дмитровичем, по своїй натурі дуже добра людина. Він веде скромну, повну поневірянь життя: носить одну й ту ж одяг, влітку взагалі ходить босоніж, п’є просту воду, та й взагалі практично не витрачає те жалування, яке отримує за свою роботу в кузні. Життя героя одноманітна: вранці він проходив на роботу, а ввечері повертався назад, на нічліг. І так день за днем.

Діти кидали в Юшку гілочки, камінчики, сміття, підбігали, щоб помацати його і переконатися, що він живий, тому що на всі їхні кпини чоловік відповідав мовчанням. Дорослі теж кривдили Юхима Дмитровича, деякі навіть його били, зриваючи на ні в чому не винному по-янгольському чистому людині свою дратівливість і злість.

Юшка ніколи не сердився, не відповідав на нападки. Він любив людей щиро і по-дитячому, вірив, що і вони його люблять. За свою таку наївність герой ставав постійним об’єктом глузувань. Дочка господаря Даша часом призводила Юшку додому після того, як він знову постраждав в якийсь нерівній сутичці. Навіть ця турботлива дівчина бажала смерті чоловіка, не розуміючи, навіщо він живе? А Юшка вірив, що все не дарма, що люди його люблять, та тільки не вміють показати це, висловити так, як належить.

Все навколо дивувалися, цей чоловік був настільки не схожий на інших. Чому він не сваритиме дітей, кидають у нього сміття з землі, не дасть здачі лізуть в бійку чоловікам? А все просто: Юшка не був жорстоким і грубим, він проста навіть не знав, що так можна себе повести.

Душа Юшки була прекрасною і сприймала всю красу навколишньої природи: чоловік цілував квіти, гладив кору, піднімав вже мертвих комах. Тільки в ті моменти, коли він залишався наодинці з собою в оточенні милого серцю сільського пейзажу, Юшка був цілком щасливий. У ці моменти ніхто не потішався над ним, він міг бути самим собою і нічого не боятися.

Але такі походи одного разу припинилися, Юшка зовсім ослаб. Його хвороба прогресувала. У новій сутичці з тверезим чоловіком герой повівся нетипово: він дав відсіч, відповів, що всі люди рівні. Юхим Дмитрович отримав такий удар, від якого помер. Хіба це принесло комусь полегшення? Ні, стало ще гірше: людська злість не могла знайти собі виходу, більше не було Юшки, на якому можна було відігратися.

Але тільки пам’ять про Юшці все-таки залишилася. В місто приїхала дівчина-сирота, заради якої Юшка збирав гроші, яку раз на рік він ходив провідувати. Ця сирітка була такою ж хорошою, як її прийомний батько, вона все життя безкоштовно лікувала хворих на сухоти.