Відомі мандрівники, мореплавці епохи великих географічних відкриттів: коли вона почалася і хто відкрив Європу

Одним з важливих етапів в історії розвитку людства є епоха першовідкривачів. Карти з нанесеними на них материками і морями уточнюються, удосконалюються кораблі, а ватажки відправляють своїх моряків захоплювати нові землі.

Особливість епохи

Термін «великі географічні відкриття» умовно об’єднав історичні події, починаючи з середини 15 століття і завершуючи серединою 17-го. Європейці активно займалися дослідженням нових земель.

Для виникнення цієї епохи існували свої передумови: пошук нових торгових шляхів і розвиток мореплавання. До 15 століття англійцям вже були відомі Північна Америка з Ісландією. В історію увійшли багато відомих мандрівників, серед яких був Марко Поло, Афанасій Нікітін, Рубрик та інші.

Важливо! Почав велику епоху географічних відкриттів принц Португалії Генріх Мореплавець, сталося це подія на початку 15 століття.

Перші звершення

Географічна наука того часу була в серйозному занепаді. Мореплавці-одинаки намагалися ділитися своїми відкриттями з громадськістю, але це не давало результатів, так і вимислу в їх історіях було більше, ніж правди. Дані про те, що і хто відкрив у морі або на прибережній смузі, губилися і забувалися, ніхто давно не оновлював карти. Виходити в море шкіпери просто боялися, адже навичками навігації володіли не всі.

Генріх побудував укріплення біля мису Сагреш, створив школу навігації і відправляв експедиції, збираючи відомості про вітрах в море, далеких народи і берегах. Період великих географічних відкриттів почався з його діяльності.

Серед відкриттів португальських мандрівників значаться:

 1. Острів Мадейра,
 2. Західний берег Африки,
 3. Острови Зеленого мису,
 4. Мис Доброї надії,
 5. Азорські острови,
 6. Річка Конго.

Навіщо потрібно було знаходити нові землі

У список причин настання епохи мореплавства входять:

 • активний розвиток ремесел і торгівлі;
 • зростання міст Європи в період 15 -16 століть;
 • виснаження відомих рудників з видобутку дорогоцінних металів;
 • розвиток морської навігації і поява компаса;
 • переривання економічних зв’язків Південної Європи з Китаєм та Індією після того, як турки завоювали Константинополь.

Важливі моменти

Значущі періоди, які увійшли в історію, часи, коли відомі мандрівники здійснювали свої походи та експедиції:

Епоха великих географічних відкриттів розпочалася в 1492 році, коли відкрили Америку;

 • 1500 рік – дослідження гирла Амазонки;
 • 1513 — Васко де Бальбоа відкриває Тихий океан;
 • 1519-1553 – завоювання Південної Америки;
 • 1576-1629 – походи росіян в Сибір;
 • 1603-1638 – дослідження Канади;
 • 1642-1643 – відвідування Тасманії і Нової Зеландії;
 • 1648 – вивчення Камчатки.


Завоювання Південної Америки

Іспанські і португальські мореплавці

Одночасно з португальцями морські подорожі починають вживати відомі мандрівники Іспанії. Христофор Колумб, володіючи хорошими знаннями в галузі географії та навігації, запропонував правителям країни досягти Індії іншим шляхом, наслідуючи на захід через Атлантичний океан. Тому, хто відкрив пізніше багато нових земель, дали три каравели, на яких відважні моряки вийшли з порту 3 серпня 1492 році.

Вже до початку жовтня вони прибули до першого острова, який став іменуватися Сан-Сальвадор, пізніше ними були відкриті Гаїті і Кубу. Це було плідне подорож Колумба, в результаті якого на карту були нанесені Карибські острови. Потім були ще два, вказали шлях до Центральній і Південній Америці.

Христофор Колумб – загадкова особистість

Спочатку він відвідав острів Кубу, а вже потім відкрив Америку. Колумб здивувався, зустрівши на острові цивілізований народ, який володів багатою культурою, займався вирощуванням бавовни, тютюну та картоплі. Міста прикрашали великі статуї і великі будівлі.

Цікаво! Ім’я Христофора Колумба знає кожен. Однак про його життя і подорожі відомо зовсім небагато.

Про народження цього легендарного мореплавця сперечаються до цих пір. Кілька міст претендують на те, щоб вважатися батьківщиною Колумба, але достеменно це вже не з’ясувати. Він брав участь у походах на кораблях по Середземному морю, а пізніше з рідної Португалії вирушав у великі експедиції.

Фердинанд Магеллан

Магеллан був теж родом з Португалії. Народився в 1480 році. Рано залишився без батьків, намагався самостійно вижити, працюючи посильним. Його з дитинства вабило море, маніла жага подорожей і відкриттів.

У 25 років Фердинанд вперше вирушив у плавання. Він швидко навчився морської професії, залишаючись біля берегів Індії, і незабаром став капітаном. Бажав повернутися на батьківщину, розповідаючи про вигідне співробітництво з Сходом, але добився результату лише з приходом до влади Карла Першого.

Важливо! Епоха великих географічних відкриттів розпочалася в середині 15 століття. Магеллан попередив її наступ, здійснивши навколосвітню подорож.

У 1493 році Магеллан очолює експедицію на захід від Іспанії. У нього є мета: довести, що знаходяться там острови належать його країні. Ніхто не думав, що подорож стане навколосвітньою, і мореплавець виявить багато нового на своєму шляху. Той, хто відкрив шлях у «Південне море», не повернувся додому, а загинув на Філіппінах. Його команда прибула на батьківщину лише у 1522 році.

Росіяни першовідкривачі

В стрункі ряди уславлених європейських мореплавців стали представники Росії та їх відкриття. Великий внесок у вдосконалення карти світу внесли кілька видатних особистостей, про які варто знати.

Фадей Беллінсгаузен

Беллінсгаузен був першим, хто наважився очолити експедицію до незвіданих берегів Антарктиди, причому кругосвітню. Сталося це подія в 1812 році. Мореплавець ставив за мету довести або спростувати наявність шостого за рахунком материка, про який ходили лише розмови. Експедиція перетнула Індійський океан, Тихий, атлантичний океан. Її учасники внесли великий вклад у розвиток географії. Експедиція під командуванням капітана 2-го рангу Беллінсгаузена тривала 751 день.

Цікаво! Раніше робилися спроби дістатися до Антарктиди, але всі вони потерпіли невдачу, лише росіяни відомі мандрівники опинилися більш везучими і наполегливими.

Мореплавець Беллінсгаузен увійшов в історію як відкривач багатьох видів тварин і понад 20 великих островів. Капітан був одним з небагатьох, хто зумів відшукати свій шлях, йти по ньому і не руйнувати перешкоди.

Микола Пржевальський

Серед російських мандрівників був той, хто відкрив велику частину Центральної Азії. Микола Пржевальський завжди мріяв побувати в незвіданій Азії. Його вабив цей континент. Мореплавець очолив кожну з чотирьох експедицій, які досліджували Центральну Азію. Цікавість привела до відкриття та вивчення таких гірських систем, як Кунь-Лунь і хребти Північного Тибету. Досліджено витоки річок Янцзи і Хуанхе, а також Лоб-нора і Куху-нора. Микола був другим після Марко Поло дослідником, який дістався до Лоб-нора.

Пржевальський, як інші /мандрівників епохи великих географічних відкриттів, вважав себе щасливою людиною, тому що доля подарувала йому можливість досліджувати загадкові країни азіатського світу. У його честь названо багато видів тварин, описані ним під час своїх подорожей.

Перша російська кругосвітня подорож

Іван Крузенштерн і його колега Юрій Лисянський міцно вписали свої імена в історію великих відкриттів в географії. Вони очолили першу експедицію навколо земної кулі, що триває більше трьох років – з 1803 по 1806 роки. За цей період мореплавці на двох кораблях пройшли Атлантику, пропливли через мис Горн, після чого по водах Тихого океану прибутку до Камчатки. Там дослідники вивчили Курили і Сахалінський острів. Було уточнено їх узбережжі, а також внесені на карту дані про всіх водах, в яких побувала експедиція. Крузенштерн склав атлас по Тихому океану.

Експедиція під командуванням адмірала стала першою, яка перетнула екватор. Цю подію було відсвятковано з дотриманням традицій.

Дослідження материка Євразія

Євразія – величезний континент, але єдиної людини, яка б її відкрив назвати проблематично.

Здивування викликає один момент. Якщо з Америкою і Антарктидою все зрозуміло, прославлені імена великих мореплавців надійно вписані в історію їх існування, то лаври, людині, що відкрив Європу, так і не дісталися, бо його просто немає.

Якщо відкинути пошуки одного мореплавця, то можна перерахувати багато імен, які внесли вклад у вивчення навколишнього світу і брали участь в експедиціях по материку і його прибережній зоні. Європейці звикли вважати тільки себе дослідниками Євразії, але азіатські мореплавці і їх відкриття за своїм масштабом нітрохи не менше.

Історикам відомо, хто з російських письменників здійснив кругосвітню подорож, крім прославлених мореплавців. Ним був Іван Гончаров, який брав участь в експедиції на військовому вітрильному кораблі. Його враження про поїздку вилилися у велике зібрання щоденників з описом далеких країн.

Значення картографії

Люди насилу могли пересуватися по морю без хорошої навігації. Раніше їх основним орієнтиром було зоряне небо вночі та сонце — вдень. Багато карти в період великих географічних відкриттів були залежні від неба. З 17 століття збереглася карта, на якій вчений завдав всі відомі прибережні зони і материки, але ось Сибір і Північна Америка залишилися невідомими, тому що ніхто не знав, яке до них відстань і як далеко поширюються самі континенти.

Найбільш насиченими за інформацією були атласи Герарда ванн Келена. Капітани і відомі мандрівники, перетинає Атлантику, були вдячні за нанесення на карту подробиць про Ісландії, Голландії і з лабрадором.

Незвичайні відомості

В історії збереглися цікаві факти про мандрівників:

 1. Джеймс Кук став першою людиною, якій вдалося побувати на всіх шести континентах.
 2. Мореплавці і їх відкриття змінили вигляд багатьох земель, так Джеймс Кук завіз острова Таїті і Нової Зеландії овець.
 3. Че Гевара до своєї революційної діяльності був любителем ганяти на мотоциклі, він здійснив тур в 4 тисячі кілометрів, об’їхавши Південну Америку.
 4. Чарльз Дарвін подорожував на кораблі, де написав свій найбільший працю за еволюції. Але чоловіка брати на борт не хотіли, а справу було у формі носа. Капітану здавалося, що така людина не зможе впоратися з тривалим навантаженням. Дарвіну довелося бути поза команди і купити собі обмундирування самостійно.

Епоха Великих географічних відкриттів 15 17 ст

Великі першовідкривачі

Висновок

Завдяки героїзму і цілеспрямованості мореплавців люди отримали цінні відомості про світ. Це послужило поштовхом до багатьох змін, що сприяло розвитку торгівлі, промислової сфери, зміцнення взаємозв’язків з іншими народами. Найголовніше – було практичним шляхом доведено, що Земля має округлу форму.