Пошук нових поетичних форм в ліриці Сєверяніна

Більшість поетів знаменитого у літературі Срібного століття переймались пошуком нових ліричних форм. Не був осторонь і російський поет Ігор Северянін. Цей автор пройшов звивистий шлях до літературних вершин: від неприйняття і засудження до слави «короля поетів». Те, що Северянин не завжди був зрозумілий, можна пояснити його творчою манерою – новими незвичайними формами вираження поетичного «Я». Також обурення колег викликало і надмірне самовдоволення Сєверяніна. У своїх творах він часто називав себе генієм. Але це скоріше була гра автора зі своїми читачами. Северянин став засновником групи эгофутуристов. Це своєрідне відгалуження від літературної течії футуризм. Під його малося на увазі ліричне ” Я ” автора. Эгофутуристам приписувалася рафінованість описуваних відчуттів і показна любов до себе.

У розумінні віршів цього російського поета велике значення має звук. Він вважав словесний і звуковий аспект нероздільними у своїй творчості. Северянин не просто писав вірші, він часто декламував їх, справедливо вважаючи, що так зможе сильніше впливати на аудиторію. Своїми творами він надавав особливого звучання за допомогою аллитерации і ассонанса. Навмисне нагнітання одних і тих же звуків створювало потрібний поетичний образ. Вивчення «звукотворчества» автора веде до осягнення його складного, але захоплюючого художнього світу. Северянин вважав, що синтез слова, звуку і навіть запаху вносить у світ поезії справжню відчутність.

Також результатом пошуку нових ліричних форм поета стали авторські неологізми. Навіть своєї слави він вигадав назву – «повсеградная». Інші футуристи теж вдавалися до неологизмам, але часто, на думку Сєверяніна, зловживали ними або використовували огидні словоформи. А ось наш поет любив вишуканість у всьому, тому його неологізми відрізняються особливим шиком, який втягує читача в незвичайний казковий світ автора.

Новаторство Сєверяніна невід’ємно пов’язано з міськими мотивами. Він подібно до інших футуристів визнавав досягнення науки в галузі техніки, намагався жити в ритмі нового часу, але його урбанізм був швидше показним і носив легкий відтінок елегантності і комфорту.

Чому поет так прагнув до нових способів творчого самовираження? Своєю незвичайною за звучанням лірикою, засобами поетичної гри він протистояв нудьзі реальному житті. Цим Ігор Северянин схожий з Володимиром Маяковським, який теж любив кидати виклик традиціям.

Северянин у своїх віршах створив інтригуючий образ містика, бледноликого з відчуженим поглядом. Але не так однозначна його герой – істинність переживань поєднується з награністю. Є два світи існування ліричного «Я» автора. Перший – приземлений світ розкоші, вульгарною світського життя, любовних інтриг. Другий світ дуже відрізняється від антуражного першого в першу чергу своєю природністю. Ось він і являє собою справжню цінність. У ньому герой немов зриває з себе маску і стає справжнім, більше не грають в ніякі ігри.

Срібний вік в літературі позначений великою кількістю талановитих поетів. Один з них – Ігор Северянин, самоназванный геній і визнаний «король поетів».