Аналіз вірша Майкова «Ластівки»

Вірш «Ластівки» було написано А. Майковим в зрілому віці (1856 р.), коли чоловік сформувався як поет. Писати він почав ще в підлітковому віці, але спочатку ставився до поетичного «ремеслу» несерйозно. Більш пізні твори вражають майстерним поєднанням пейзажних і філософських мотивів, що демонструє і анализированное вірш.

У «Ласточках» розкрито кілька тем: осіннє в’янення природи, швидкоплинність життя, самотність. Автор показує, що життя не можна витрачати даремно, так як вона швидко проходить. Також він стверджує, що справжню цінність людського життя мають близькі люди, про це нам підказує сама природа.

Вірш починається з пейзажної замальовки, в якій відображаються спостереження ліричного героя за зів’яненням природи. У першій строфі А. Майков не вказує, який зображує, але можна здогадатися, що це осінь. Перед читачем відкривається сумовитий пейзаж: пом’ятий і порожній сад з самотньо доцветающей настурцией. Ця картина задає атмосферу, яка підтримується в наступних рядках.

У другому чотиривірші ліричний герой більш відвертий. Він зізнається, що осінь наводить на нього смуток. Природа не приваблює його красою, а, навпаки, дратує. Навіть сонячний промінь не може пробудити в ньому радість. Мабуть, настрій ліричного героя пов’язано з усвідомленням того, що людське життя в’яне так само, як його садок.

Увагу чоловіка приковується до гнізда ластівок. Спогади відносять його до весни, коли птахи клопоталися над своїм гніздом, а потім в ньому з’явилися маленькі ластівки. Їх автор порівнює з дітьми. В якийсь день гніздечко залишилося порожнім, з-за чого ліричний герой і відчуває себе самотнім. В оповіданні про птицвх автор теж натякає на людську долю, адже кожен з нас рано чи пізно покидає рідну домівку.

Композиція вірша А. Майкова нескладна. Текст можна розділити на дві смислові частини: опис саду і розповідь про ласточках. В обох частинах реалізовані філософські мотиви. Формально твір складається з семи катренів з перехресною рифмовкой. Віршований розмір – трехстопный амфибрахий.

Для розкриття тем і реалізації ідеї у вірші використовуються художні засоби. Метафор у тексті небагато: «у ньому ластівок мови не чую», «п’ять маленьких, швидких головок виглядати сталі з гнізда». Переважають у творі епітети: «вогняний кущ», садок «пом’ятий», «поламаний», «порожній», «пізні коники», праця «веселий», «спритний». Порівняння автор використовує лише одне: «говоруньи, як діти». У передостанньому катрені автор ставить один за одним паронимы (парономазия), надаючи розповіді дитячих пустощів: «полетіли летуньи».

Додаткові засоби для відтворення настрою ліричного героя – інтонація і алітерація. Захват, радість і розчарування виражаються за допомогою окличних речень. Алітерація «п», «с», «ш», передає смуток у перших строфах; політ ластівок передається за допомогою нанизування слів з плавним «л».