Образ Чорнушки в казці Погорєльського «Чорна курка, або Підземні жителі»

Може курка бути міністром? А. Погорєльський у казці «Чорна курка, або Підземні жителі» доводить, що таке можливо. З чорної птахом, що розгулює по пансионному двору, читач знайомиться разом з Олексою. Між хлопчиком і куркою швидко зав’язалася дружба. Птиці Альоша дав ласкаве ім’я Чорнушка.

В господарстві пансіону це була не єдина курка, але вона помітно відрізнялася від інших: «була вдачі тихого; рідко походжала з іншими». Куховарка помітила, що птах не знесла ні одного яйця, а тому вважала її марною. Над Чорнушкою нависла загроз смерті від ножа ворчливой куховарки, але добрий хлопчик Альоша врятував свою улюбленицю. Після цього курка відкривається в новому образі не тільки перед своїм спасителем, але і перед читачем.

Чорнушка з’явилася в кімнаті Альоші і заговорила людським голосом. Хлопчик не злякався, мабуть, від того, що знав про добру вдачу своєї «подруги» і довіряв їй. Курка повела Альошу в якесь місце, а по дорозі виявилося, що вона дуже хоробра і сильна, адже змогла перемогти лицарів. Птиця була ще і терплячою. Не дивлячись на те, що вона сильно постраждала через Alešinoj необережності, Чорнушка повторила подорож вдруге.

Коли герої, нарешті, дісталися до місця призначення, Альоші відкрилася несподівана таємниця: Чорнушка – міністр підземного царства. Може бути, хлопчик і не повірив би це, але в зовнішності міністра було багато спільного з куркою: чорний одяг і, одягнений набік, малиновий головний убір з зубчиками, синюватий комір. Міністр-Чорнушка був шляхетним, тому не міг не віддячити свого рятівника. Він довірив йому таємницю всіх жителів підземелля, ризикуючи їх життям.

Міністр провів екскурсію по підземному царству, під час якої проявив себе як мудрець, розкриваючи перед юним другом сутність багатства і коштовностей: коли їх стає багато, вони втрачають свою цінність. Чорнушка ще раз довів, що він добрий і турботливий.

Після подорожі в підземеллі Чорнушка не з’являлася на землі, не реагуючи навіть на поклик Альоші. Мабуть міністр боявся, що його викриють або, як припускав Альоша, у нього були важливіші справи. Насправді підземний один все так само стежив за хлопцем, адже як інакше пояснити пропажу зернини, яка повинна була стати уроком для шалуна-Альоші. Як тільки Чорнушка побачила, що хлопчикові треба допомогти виправитися, прийшла до нього з новим зернятком. Курка повернула пропажу. Вона відкрила очі хлопчика на його ж внутрішні зміни. Спочатку вона розмовляла з одним як суворий наставник, але плач хлопчаки посилив її жалість і вона «довго… з ним розмовляла і зі сльозами прохала його виправитися».

На жаль, Альоша не зумів виправитися, і видав таємницю підземних жителів. Міністру-Чернушке разом з народом довелося піти з-під пансіону. Але він не тримав зла на хлопчика, розуміючи, що виною тому став його страх перед покаранням. Міністр не мстив Альоші ні за вигнання, ні те, що тепер був скутий золотим ланцюгом. Він просто підібрав такі слова, які змогли «пронизувати серце Альоші» і, мабуть, стали однією з сходинок до виправлення. Цей вчинок ще раз доводить мудрість міністра підземелля.

Таким чином, курка-міністр у казці грає роль провідника по чарівному світу, мудреця-вчителя, який не дозволяє своєму підопічному піти по хибному шляху. Такий герой дуже часто зустрічається і в народних казках.