Яку людину можна назвати «мрійником»?

Мрійник – людина високо польоту душі, він з легкістю відривається від звичної часом набридлою реальності і лине у світ солодких мрій. Він знаходить там розраду, можливо, шукає поштовх до того, щоб почати діяти і наблизитися до своєї фантазії. Але не слід скидати з рахунків і той факт, що мрійники бувають різними: одні діють, а інші зовсім пасивні. І обох цих типів є підтвердження на сторінках літературних творів.

Говорячи про байдужому і безынициативном мрійника, на розум відразу приходить герой роману І. Гончарова Ілля Ілліч Обломов. Молодий чоловік проводить дні в цілковитій бездіяльності, найчастіше він навіть не встає з ліжка і за цілий день так і не збереться з силами і з думками, щоб одягнутися, так і залишаючись в халаті. Всі його мрії та благі пориви наштовхуються на лінь і абсолютна байдужість до всього навколо, турботи Ілля Ілліч звик перекладати на чужі плечі, лише б тільки йому самому не довелося виходити з дому. І так минають дні, минає життя. Обломов втратив все: навколо шахраї, спадщину промотано, кохана дівчина пішла, вийшовши заміж за іншого. А він так і продовжує сидіти на дивані, занурений у мрії.

Але на противагу описаним типу мрійника є в літературі й інший приклад. Його ми умовно позначимо мрійник діючий. Візьмемо для відображення даної різновиду роман Федора Михайловича Достоєвського «Злочин і покарання». Головний герой означеного твору Родіон Розкольників – колишній студент, бідний молодий чоловік. Його костюм настільки старий, поношений, що Родіона приймають за жебрака і навіть подають милостиню. Такий стан справ настільки принизливо для Раскольникова, що він мріє змінити суспільний лад, ліквідувати соціальне нерівноправність між багатими і бідними.

Молодий чоловік недовго віддавався своїм мріям і фантазіям, він відразу ж приступив до дій. Правда, вони жорстокі і не піддаються ніяким моральним принципам. Родіон убив стару лихварку Олену Іванівну, думаючи, що це якимось чином може змінити існуючий стан справ. Висока мрія отримує жахливе виконання. А мрійник настільки пригнічений своїм жахливим вчинком, що просто не може більше жити як раніше, молодий чоловік постійно мучиться муками совісті. Він помилився, але виправити що-то вже не представляється можливим. Залишається тільки замолювати свої гріхи і шукати заспокоєння в Бога.

Таким чином, можна говорити про те, що існують різні типи мрійників: одні пасивні і ніяк не можуть нічого зробити навіть для власного блага, інші ж активні. Але бажання здійснити свою мрію іноді таїть небезпеку і заводить у такі лабіринти, з яких часом важко знайти гідний вихід. Тому мріючи і готуючи реалізацію своїх бажань, не потрібно забувати про моральності та чистоти помислів. Потрібно в будь-якій ситуації залишатися людиною!