Можна стверджувати, що на війні всі засоби хороші?

Питання: чи всі засоби хороші на війні? Повинен розглядатися в залежності від ситуації. Образний вислів, що означає війну не тільки в прямому сенсі, але і в переносному. Це може бути і досягнення мети і регулювання свого становища в суспільстві. Але сенс не в самій цілі, а кошти, які потрібні для її досягнення.

Всі кошти не можуть бути гарні, адже часто такі рішення приймаються на емоціях. До вирішення багатьох питань потрібно підходити гуманно і замислюватися про наслідки. Відображення цієї теми є і в літературних творах.

Гіперболічно виражена тема творів змушує читача не тільки запам’ятати трагічний сюжет, але і зробити правильні висновки і не допустити помилок героїв. Герой філософського роману Достоєвського «Злочин і покарання» Розкольників, скоює вбивство, з ідеєю «знищити мале зло заради великого добра». Герой перебував в замішанні, але прийшов в свою душевну рівновагу, після усвідомлення скоєного вчинку. Ніякого світлого світу не настає, а, значить, ці кошти були невірними і надто жорстокими. Можна було відпустити ситуацію на час, перебороти свій гнів і не позбавляти нікого життя. У цьому прикладі не всі засоби хороші.

На противагу цьому негативному прикладу, виступає сюжет сказання про Данко, з твору «Стара Ізергіль» Максима Горького. Оповідання йде про хлопця, який провів зневірений народ через темряву, але пожертвував своїм життям. Він вирвав своє серце, підняв його над головою і воно як палаючий факел, освітлювала їм шлях. Одне життя подарувала життя не лише цим людям, але і багатьом поколінням. Цей приклад показує, про єдиному вірному засобі, нехай і жорстокому, але вирішальним не одну долю. Потрібно завжди вибирати дієвий метод, нехай він буде єдиний, не дає права вибору, але саме він вирішить проблемну ситуацію раз і назавжди.

Отже, про важливість засобів потрібно судити по ситуації. Приймати рішення виважено і холодний розум. Буває, коли зопалу хочеться вибрати самий жорстокий метод боротьби, але потім приходить усвідомлення, що все можна було вирішити мирним шляхом. Люди по своїй натурі імпульсивні, але розумні істоти, які наділені не лише темпераментом і характером, але й інтелектом. Для прийняття рішення та підбору дій необхідно спочатку подумати про наслідки і розглянути інші варіанти.