Образ Солохи в повісті Гоголя «Ніч перед Різдвом»

«Ніч перед Різдвом» – чудова повість Миколи Гоголя, яка відображає повір’я українського народу. Автор створив дивовижну палітру образів, як реалістичних, так і містичних. Серед них особливе місце займає образ Солохи. Вона є матір’ю головного героя, коваля Вакули. Солоха – суперечливий образ, адже в ній є і хороші і погані якості. Їй близько сорока років. Жінка прагне виглядати добре, адже ще сподівається зустріти чоловіка своєї мрії.

Солоха самотня – і тому привітна з кожним чоловіком на хуторі. При цьому кожен думає, що вона вклоняється й посміхається тільки йому. В образі цієї героїні автор показує не найкращі якості, такі як: лестощі, хитрість, корисливість. Хоча з іншого боку, вона просто намагається знайти жіноче щастя. У ніч перед Різдвом, коли і відбуваються головні події повісті, Солоха приймає у себе вдома кількох чоловіків відразу. І це перетворюється на проблему. В результаті Солоха ховає своїх кавалерів у мішки.

Зовнішність героїні письменник описує як не особливо видатну, але приємну. Однак Солохи заздрять багато жінок, адже та вміє привертати увагу чоловіків. Вона завжди привітна та ввічлива у звертанні з протилежною статтю. На додаток до привітному характером Солоха вміє добре готувати. Тому багато чоловіки заходять до Солохи, щоб скуштувати чогось смачненького і поговорити по душах.

Образ Солохи розкривається не тільки в реалістичному плані, але і містичне. Вона виявляється не простою людиною, а відьмою. Вона уміє перетворюватися в інші істоти, а так само вміє літати. Але Солоха не викликає страху, а швидше іронічну посмішку чи навіть співчуття. Тому що відьма не робить особливого зла, а швидше просто бешкетує, і то, в силу своєї самотності. Солоха – не є прикладом ідеальної жінки, але її чомусь хочеться зрозуміти.

Коваль Вакула – добродушний, але кмітливий парубок. Головний герой має не просте походження, адже його мати – відьма Солоха. Це зближує повість з казкою, де головні герої наділяються надприродною силою. Вакула перемагає нечисту силу, можливо тому що він – син відьми.

Солоха вміє красиво обходитися з багатими панками. Але особливо добре вона відноситься до козака Чубу. Щоб захистити своє щастя, вона навіть підтримує конфлікт власного сина з Чубом. І в цьому проявляється корислива натура Солохи.

Героїня спілкується і з звичайними людьми, і з нечистою силою. Разом з чортом вони намагаються сховати місяць. Однак їх дії швидше викликають посмішку, ніж страх. Адже письменник описує не тільки їх надздібності, але і слабкості. Вони так само, як і люди, мерзнуть і потрапляють у незручні ситуації. Микола Гоголь показує, що не треба боятися нечисті, тому що люди з християнською мораллю сильніше.

Образ Солохи – це втілення суперечливої сутності заплутався людини. Героїня належить до різних світах: реальному і містичному.