Образ шотландського короля в баладі Стівенсона «Вересковий мед»

Р. Л. Стівенсон у своїй баладі «Вересковий мед» показав смертельну боротьбу народу піктів за незалежність.

Образ шотландського короля є досить значущим у творі, так як вся сюжетна лінія побудована за участю цього героя. Адже саме король «погнав бідних піктів до скелястих берегів». Без злих вчинків даного героя не було б цієї трагічної історії загибелі маленького народу. При появі короля в оповіданні настрій балади наповнюється смутком і жалем.

Якщо пікти – втілення любові до Батьківщини, то король є уособленням необмеженої влади, прагнення до загального правлінню. Він жорстокий, бездушен. Заради своїх корисливих цілей він готовий вбивати, причому вбивати цілі народи.

Король сильний, загрожує ворогам тортурами і смертю. Він з гордістю сидить на коні, підносячись над боязкими карликами, які слабкі і беззахисні перед шотландськими воїнами. Однак високе соціальне становище короля все одно не дозволяє йому піднестися над пиктами, хоча вони і маленького росту. Він розуміє, що програв цю битву, хоч і завоював землю чужого народу. Без секрету напою він не може вступити в повне царювання. Без цієї таємниці він не може бути владикою завойованих земель. Тому він «дивиться похмуро на землі, якими ніколи не зможе володіти повною мірою. На них росте медяний верес, але король не може випити з нього напій.

Коли шотландські васали помічають останніх з народу, які можуть допомогти йому розгадати загадку меду, він серйозний. Для нього це дійсно важливо:

«Сидів король шотландський,

Не ворушачись, в сідлі».

Король розуміє, що таємниця помре разом з народом, тому він приходить у гнів. Але не на батька з сином, а скоріше на самого себе. Він відчуває безвихідність результатів своїх дій. Він знищив цілий народ, але хорошого для нього результату це не принесло.

Не можна сказати, що шотландський король бездушна людина. Він переживає свої невдачі. А ще байдужа людина не володіє якостями взагалі, а персонаж балади жорстокий, грубий і кровожерливий. Заради власних меркантильних цілей король йде на вбивство цілого народу. Можливо, що на цьому він не зупинився б. Егоїзм – головна риса, притаманна герою.

Ставлення автора до даного образу різко негативне. У самому творі він називає його характеристику: безжалісний до ворогів. Швидше за все, ворогами є абсолютно все. Навіть віддані йому люди можуть опинитися в цьому списку. Він готовий заради власних результатів винищити не тільки чужу націю, але і, найімовірніше, шотландців теж, якщо це йому потрібно. У нього немає любові до Батьківщини, він не розуміє, що таке самопожертва заради спільних цілей. Якщо б він потрапив у таку ж ситуацію, коли йому запропонували б відкрити секрет взамін на життя, він би зрадив традиції своїх предків. А потім жив би без докорів совісті.

Такого непритомного і жорсткого короля описує Р. Л. Стівенсон у своїй баладі «Вересковий мед». Його образ змушує замислитися, чи варто влада життя людини.