«Смерть чиновника» – короткий зміст для читацького щоденника

Дата створення: 1883.

Жанр: оповідання.

Тема: “маленький” людина.

Ідея: висміювання надмірного чиношанування.

Проблематика. У кожної людини, незалежно від його статусу, має бути гідність. Відмова від нього — властивість дрібної душі.

Основні герої: Іван Дмитрич Черв’яків, дрібний чиновник; статський генерал Бризжалов.

Сюжет. Якось увечері екзекутор Черв’яків був в опереті, дивився з другого ряду в бінокль “Корневильские дзвони” в чудовому настрої. Але життя повне несподіванок. У нього виникла нездоланна потреба чхнути, що він і зробив. Що тут такого? Це трапляється абсолютно з усіма, незалежно від чинів і посад. Черв’яків так і думав. Він скористався хусточкою і подивився на найближчих сусідів: не заподіяв кому-небудь неприємності?

До свого конфузу, він помітив, як сидить перед ним старий витирає рукавичкою лисину. Ще більше зніяковів Черв’яків тому, цей старий виявився генералом Бризжаловым. Він не був начальником Червякова, але це все одно був начальник, нехай навіть і чужий. Відчував себе Черв’яків дуже ніяково і вважав за потрібне вибачитися. Так і зробив. Генерал ввічливо відповів йому, що нічого страшного. Черв’яків продовжував вибачення, на що генерал уже з досадою дав зрозуміти чиновнику, що він заважає слухати.

Черв’яків був збентежений, сидів з дурною посмішкою, ніякого задоволення від оперети він вже не отримував. В неспокої просидів він до антракту, під час якого з трепетом в душі знову підійшов до Бризжалову, бурмочучи вибачення. Генерал, втрачаючи терпіння, відповів йому, що він вже забув про цей інцидент. Черв’яків не повірив йому, побачивши в очах Бризжалова єхидство, і почав обмірковувати, як би краще пояснити генералу, що він, Черв’яків, не хотів, щоб так сталося. Чиновник не міг заспокоїтися, йому здавалося, що генерал може подумати, що він навмисно на нього плюнув.

Будинки Черв’яків поділився з дружиною своїми переживаннями. Вона поставилася до того, що трапилося з чоловіком без належної серйозності, дізнавшись, що Бризжалов не його начальник, проте вважала, що зайвий раз вибачитися не завадить.

Черв’яків послухав поради дружини. На наступний день у новому вицмундире він з’явився до генерала на службу. У приймальні серед інших прохачів він вибрав момент і опинився перед Бризжаловым. Затинаючись, Черв’яків знову став переконувати генерала в нечаянности події і приносити вибачення. Бризжалов роздратовано відмахнувся від настирливого чиновника словом “дрібниці” і перемкнув свою увагу на іншого прохача.

Черв’яків дочекався, коли генерал опитав всіх відвідувачів і став йти з приймальні. Він рушив за ним і забурмотів про своє каяття. Збентежений генерал зник за дверима, заявивши переслідувачу, що він сміється над ним.

Ця заява дуже засмутило чиновника. Чи міг він, будучи в чинах невеликих, посметь сміятися над важливою персоною? Бачачи безплідність своїх спроб достукатися до Бризжалова в усній формі, вирішив Черв’яків объясяниться з ним письмово. З листом, однак, нічого не вийшло. В епістолярному жанрі герой теж був несилен. І нічого не залишалося, як знову піти з поясненнями до генерала.

І почав Черв’яків з запевнень, що жодним чином він над такою персоною сміятися не міг…Бризжалова затрясло, гаркнув він на дурного чиновника, щоб той забирався геть. Вражений жахом Черв’яків не відразу зрозумів, що від нього вимагають. Генерал повторив, супроводивши свій крик тупотом ніг. Враз осліплий і оглохший, задкуючи до дверей, Черв’яків вийшов з генеральської адміністратора, невірною ходою відправився додому. Він добрався до будинку, щоб лягти на диван у своєму вицмундире і померти.

Відгук про твір. Гротескне зображення раболепства перед вищестоящим, нікчемності особистості Червякова (мовець прізвище)викликає і сміх, і смуток. Автор висміює людські вади, тому що переконаний, що в людині все повинно бути прекрасно.